Több, a munkahelyteremtést és a kutatás-fejlesztési tevékenységet segítő változás is történt az egyedi kormánydöntéssel megítélt támogatások (EKD) kapcsán, amelyek összességében a feltételek kedvezőbbé tételével tovább ösztönözhetik mind a beruházási (zöldmezős, kapacitásbővítési), mind a kutatás-fejlesztési (K+F) projektek megvalósulását Magyarországon – hívták fel a figyelmet a Deloitte szakértői.
Bővült például az elszámolható költségek köre a K+F projekteknél, enyhültek a technológia-intenzív beruházási feltételek, és újabb megyében vált elérhetővé kedvezőbb feltételek mellett a konstrukció.
2019. március 6-án lépett hatályba az EKD támogatásról szóló kormányrendelet módosítása, ami több szempontból is kedvezően érinti a munkahelyteremtéssel járó, illetve a munkahelyteremtéssel nem járó, úgynevezett „technológia-intenzív” beruházásokat, valamint a K+F projektek esetében adható, vissza nem térítendő támogatásokat.
„Fontos változás, hogy a technológia-intenzív beruházások esetében most már lehetőség van arra, hogy akár két kapcsolt vállalkozás közösen valósítson meg támogatott beruházást, illetve az ezen jogcím alatt igénybe vett EKD támogatáshoz szükséges minimum létszám 250 főről 100 főre csökkent” – hangsúlyozta dr. Márkus Csaba, a Deloitte adó- és jogi osztályának partnere.
További kedvező változás, hogy a kutatás-fejlesztési projektek esetében bővült az elszámolható költségek köre a szerződéses kutatás költségeivel, ami legfeljebb a teljes fejlesztési projekt elszámolható költségének huszonöt százaléka lehet. Így bővül az EKD támogatási rendszerével ösztönözhető K+F projektek köre, és mivel egy vállalat egyes fejlesztési feladatokat igénybe tud venni más vállalkozásoktól is (saját kapacitásainak bővítés vagy fenntartása helyett), költséghatékonyabbá válhat egyes fejlesztési projektek megvalósítása is.
„Jó hír a borsodi fejlesztésre készülő vállalkozások számára, hogy Békés, Nógrád és Szabolcs-Szatmár-Bereg megye mellett az új szabályozás értelmében már Borsod-Abaúj-Zemplén megyében is elérhetővé vált az EKD támogatás az 5 millió eurót és 50 újonnan létesített munkahelyet meghaladó beruházások esetén is” – tette hozzá dr. Márkus Csaba.
Módosult a bérelt vagy lízingelt ingatlanon megvalósuló projektekre vonatkozó szabályozás is. Az új kormányrendelet szerint amennyiben a lízing/bérleti szerződés a kötelező üzemeltetési időszak vége előtt lejár, a jövőben a támogatásra való jogosultság érdekében elegendő annak vállalása, hogy ez esetben akár az eredeti helyszíntől eltérő, a beruházás eredeti helyszínével azonos tervezési-statisztikai régióban fekvő másik, a fenti feltételeknek megfelelő helyszín rendelkezésre állását igazolja a kedvezményezett.
A befektetett-eszköz alapú beruházások esetén elszámolható költségek köre is megváltozott. Ennek megfelelően most már a megújuló energia termeléséhez kapcsolódó eszközök költségei bizonyos feltételek teljesítése esetén (a beruházásnak nem elsődleges célja az energiatermelés, valamint a megtermelt energia a beruházás működtetését szolgálja, értékesítésre legfeljebb a megtermelt energia 20 százaéka kerül) elszámolható költségeknek minősülnek, legfeljebb a teljes projekt elszámolható költségének huszonöt százalékáig. Ez a módosítás – sok más kezdeményezés mellett – hozzájárulhat a megújuló energiához kapcsolódóan tett európai uniós vállalások teljesüléséhez is. Az elszámolható eszközök minimális költsége 200 ezer forintra emelkedett.
Sikeresen megtartotta két Michelin-csillagos minősítését a tatai Platán és a budapesti Stand étterem, további nyolc vendéglátóhely pedig (köztük egy újonnan) egy Michelin-csillagot nyert el idén.
A tartály legösszetettebb formájú csonkzónái elkészültek; a csonkgyűrűk és a további fő elemek egyenként elvégzett minőségügyi átvétele után azok további megmunkálására és a tartály összeállítására az AEM-Technologies volgodonszki gyárában kerül sor.