Mire érdemes odafigyelni szabadság alatt munkavállalóként? .A legfontosabb tudnivalókat dr. Szabó Gergely Gábor ügyvéd foglalta össze.
Nincs olyan ember, aki ne szeretne picit lazulni nyáron és megfeledkezni a munkahelyi stresszről. Ugyanakkor ez nem jelenti azt, hogy bármit meg lehet tenni, mivel a szabadság alatt is alkalmazandók a Munka törvénykönyvének (a továbbiakban: „Mt.”) szabályai.
Az Mt. kimondja, hogy a munkavállaló a munkaviszony fennállása alatt nem tanúsíthat olyan magatartást, amellyel a munkáltatója jogos gazdasági érdekeit veszélyeztetné, valamint azt is, hogy a munkavállaló a munkaidején kívül sem tanúsíthat olyan magatartást, amely közvetlenül és ténylegesen alkalmas a munkáltatója jó hírnevének, jogos gazdasági érdekének veszélyeztetésére.
Ez nem jelenti azt, hogy a strandon is az előírt céges formaruhában kell lenni (főleg 40 fokban), vagy a céges szlogent kell puffogtatni, esetleg ne lenne szabad üzleti partnerekkel meginni egy koktélt nyaralás alatt.
Ugyanakkor az alábbi jótanácsok a teljesség igénye nélkül bemutatják, hogy miként érdemes viselkedni a nyaralás során:
Számos ember úgy gondolja, hogy ha valami nincs fenn a közösségi médián, az nem történt meg. Ez kiváltképp igaz a nyaralásra, mert ilyenkor megmutathatjuk, hogy milyen különleges helyeken jártunk, mekkora luxusban élünk és hogy mennyire egyediek vagyunk.
Ugyanakkor a felvételek készítésénél és közösségi médiára való feltöltésnél nem árt, ha nem sértjük meg más képmáshoz való jogát, illetve az adatvédelmi szabályokat. Amennyiben nem járunk el körültekintően, akkor nemcsak a felvételeken lévő személyeknek okozunk jogsérelmet, hanem a munkáltatónkat is rossz színben tüntethetjük fel, annak jó hírnevét kockára téve.
„A tömegfelvételek polgári jogi megítélése köztudottan kivételt képez a hozzájáruláshoz kötött képmás készítés, valamint közzététel alól, azonban nem árt tisztában lenni azzal, hogy egy szálloda kertjében, vagy egy strandon készült felvétel sem feltétlen sorolandó a tömegfelvétel kategóriába” – emlékeztet dr. Szabó Gergely Gábor, a Bán, S. Szabó, Rausch & Partners ügyvéde. „A bírói gyakorlat szerint az, hogy valaki nem egyedül szerepel egy felvételen még nem meríti ki a tömegfelvétel fogalmát, tömegfelvételről kizárólag abban az esetben beszélhetünk, amennyiben az egyén nem önmagában, vagy kiemelve a tömegből (individualizálva), hanem mint sokaság jelenik meg, az összhatásra koncentrálva egyéni ábrázolás nélkül.”
Mindezek nyomán a teljesség igénye nélkül az alábbiakat javasoljuk:
Fontos a pihenés, viszont ez nem jelenti azt, hogy elérhetetlennek kell lenni a munkáltató számára. Az Mt. alapján a megkezdett szabadságot sajnos megszakíthatja a munkáltató kivételesen fontos gazdasági érdek vagy a működését közvetlenül és súlyosan érintő ok esetén. Sajnos van olyan, hogy „ég a ház”, így lehetőleg ne küldjük el a főnököt melegebb éghajaltra, ha szabadság alatt hív.
Amennyiben pedig visszatértünk a szabadságról, de azt tapasztaljuk, hogy a minket helyettesítő kollégák semmit nem csináltak a munkánkból, azt nem személyes bosszúval, veszekedéssel, vagy erőszakkal kell honorálni. Érdemes inkább konstruktívan megbeszélni a helyzetet (ők is fognak szabadságra menni) és szükség esetén a felettesünknek jelezni a problémát.
A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.
A kormány felmentést kért a Paks II. beruházás számára az előző amerikai adminisztráció által „politikai bosszúból” meghozott szankciók alól, amelyek nehezítik a beruházás előrehaladását – tájékoztatott Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.