Ez a kétlábú robot igazi, biológiai izmokkal mozog

Ez a kétlábú robot igazi, biológiai izmokkal mozog
2024. 01. 29., 14:10

A forradalmi biohibridhez készült csontváz teljesen mesterséges, de biológiai izmok tapadnak hozzá, hogy hatékonyan leutánozza a kétlábú mozgásokat, amelyekre máris képes, ráadásul a korábbi próbálkozásoknál sokkal kifinomultabb módon.

Japán kutatóknak sikerült a bravúr: mesterséges csontvázat kombináltak biológiai izmokkal, hogy létrejöjjön egy kétlábú, járni és fordulatokat végrehajtani képes biohibrid robot. A hozzá hasonló, korábban készült gépek csak egyenes vonalban tudtak haladni, és kizárólag nagy – ebből fakadóan pontatlan – fordulásokkal mozogtak. A kisebb helyen, finomabb mozgásokat végrehajtó, új robot az első olyan technológia a műfajban, ami alkalmas akadályokkal teli terepen történő használatra.

A Tokiói Egyetemen kifejlesztett biohibrid képes egy lábon, vagyis kis körön belül megfordulni. A Matter szaklapban megjelent tanulmány szerint jelenleg csak víz alatt működik, de nem a terhelés könnyítése miatt, hanem azért, mert a laboratóriumi körülmények között növesztett izom levegővel érintkezve kiszáradna. A kutatók szerint a jövőben persze szárazföldön járni képes iterációkat lehet belőle készíteni, ha vastagabb, saját tápanyagellátással rendelkező izmokat használnak hozzá és például bevonják mesterséges bőrrel.

„Azáltal, hogy élő szöveteket építünk be egy robot testébe, kihasználhatjuk az élő szervezetek kiváló funkcióit. Legújabb kutatásunk során laboratóriumban növesztett vázizomszövetet kombináltunk rugalmas műlábakkal és 3D-nyomtatott lábakkal. Az izomszövet segítségével egy kisméretű, hatékony, csendes mozgással és puha tapintással rendelkező robotot hoztunk létre” – számolt be Shoji Takeuchi professzor.

A kutatók azzal kezdték a munkát, hogy csontvázizmot növesztettek az erre a célra kialakított öntőformákban. A csontváz maga lebegő sztirollemezből, a test rugalmas szilikonalapú anyagból, a két láb akrilgyantából és sárgarézhuzalból készült. A testről két csík izomszövetet erősítettek a robot végtagjaira, mintegy utánozva ezzel a lábak biológiai felépítését és képességeit. Mindegyik lábat arany elektródákon keresztül stimulálták, hogy a töltéssel az izomszövet összehúzódását, kvázi a robot „járását” idézzék elő. A robot egyelőre más biohibridekéhez hasonló, kis sebességgel (5,4 mm/perc), de sikeresen halad, ami igazolja, hogy a biológiai izom felhasználása a robotikában jó irány, hiszen kifinomultabb mozgásokat lehet vele előidézni.

„A biohibrid robotunknak sikerült kétlábú járással előre haladó és elforduló mozgásokat végeznie, négy kulcsfontosságú erő: az izomösszehúzó erő, a rugalmas testet visszahúzó erő, a súlyra ható gravitáció és az úszó felhajtóerő hatékony kiegyensúlyozásával” – állapította meg Takeuchi. A csapat most azt vizsgálja, hogyan lehetne egy simábban mozgó, szárazföldön járni képes robotot létrehozni – az izmok távoli stimulálására szolgáló módszerek továbbfejlesztésével. „Olyan robotokat tervezünk, amelyek ízületekkel és további izomszövetekkel rendelkeznek, hiszen ezek kifinomultabb járási képességeket tennének lehetővé. Eredményeink hozzájárulhatnak a biológiai mozgásmechanizmusok mélyebb megértéséhez, ami még inkább lehetővé teszi, hogy a robotokkal sikeres utánozzuk le az emberi járás bonyolultságát.”

Gábor János

Főoldali kép: Tokiói Egyetem

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

  Rovathírek: HIPA

A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS