A kutatással és fejlesztéssel foglalkozó cégeket érintő, idén január 1-jén bevezetett nagyarányú adócsökkentés csak egy év elteltével hozza meg gyümölcsét Szerbiában – mondta Svetislav Kostić egyetemi docens.
„A társasági adóról szóló törvény módosításával 15-ről 3 százalékra csökkentettük a Szerbiában megteremtett szellemi tulajdonra kivetett adót, de például Magyarország ezt már vagy egy évtizede megtette, úgyhogy Szerbia az ilyen országok után lohol” – magyarázta Svetislav Kostić.
Újdonság az is, hogy a foglalkoztatottak jobb munkafeltételeibe való befektetés költségnek számít, és ennek alapján csökken az adóalap. Az ösztönző intézkedés célja a cégek külföldre telepítésének megakadályozása – írja a Magyar Szó.
Nenad Paunović, a köztársasági kormányfő tanácsosa kiemelte, hogy Szerbia készül a leggyorsabban, évente 30 százalékkal bővülő szektor, a tudásipar fejlesztésére, és ennek megfelelően a digitális tudás fejlődéséhez igazítja az oktatási rendszert. Az IT szektor teremti meg a bruttó hazai termék 6 százalékát.
Az általános iskolákban bevezették az informatika tantárgyat, egyre több a digitális képzést nyújtó gimnázium, 100 millió eurót fektettek be tudományos központok fejlesztésébe.
A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.
A kormány felmentést kért a Paks II. beruházás számára az előző amerikai adminisztráció által „politikai bosszúból” meghozott szankciók alól, amelyek nehezítik a beruházás előrehaladását – tájékoztatott Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.