A kutatással és fejlesztéssel foglalkozó cégeket érintő, idén január 1-jén bevezetett nagyarányú adócsökkentés csak egy év elteltével hozza meg gyümölcsét Szerbiában – mondta Svetislav Kostić egyetemi docens.
„A társasági adóról szóló törvény módosításával 15-ről 3 százalékra csökkentettük a Szerbiában megteremtett szellemi tulajdonra kivetett adót, de például Magyarország ezt már vagy egy évtizede megtette, úgyhogy Szerbia az ilyen országok után lohol” – magyarázta Svetislav Kostić.
Újdonság az is, hogy a foglalkoztatottak jobb munkafeltételeibe való befektetés költségnek számít, és ennek alapján csökken az adóalap. Az ösztönző intézkedés célja a cégek külföldre telepítésének megakadályozása – írja a Magyar Szó.
Nenad Paunović, a köztársasági kormányfő tanácsosa kiemelte, hogy Szerbia készül a leggyorsabban, évente 30 százalékkal bővülő szektor, a tudásipar fejlesztésére, és ennek megfelelően a digitális tudás fejlődéséhez igazítja az oktatási rendszert. Az IT szektor teremti meg a bruttó hazai termék 6 százalékát.
Az általános iskolákban bevezették az informatika tantárgyat, egyre több a digitális képzést nyújtó gimnázium, 100 millió eurót fektettek be tudományos központok fejlesztésébe.
Sikeresen megtartotta két Michelin-csillagos minősítését a tatai Platán és a budapesti Stand étterem, további nyolc vendéglátóhely pedig (köztük egy újonnan) egy Michelin-csillagot nyert el idén.
Az előadások több mint negyede a Paks II. atomerőmű-projekttel foglalkozott a Budapesten megrendezett Nukleáris Technikai Szimpóziumon.