Az idénymunka bejelentésére vonatkozó könnyítések miatt 2-3 év múlva megszűnhetnek a bejelentett munkahelyek a vendéglátóiparban Szerbiában – figyelmeztették az illetékeseket a szakszervezetek.
Jelenleg kizárólag a mezőgazdasági idénymunkásokat lehet bejelenteni az egyszerűsített eljárással, a kidolgozás alatt lévő törvénymódosítás viszont a könnyített adóztatási rendszert kiterjesztené a vendéglátósokra, az idegenforgalomban dolgozókra, valamint az építőiparra is – írja a Magyar Szó.
A koronavírus-járvány előtti időszakban elvégzett felmérés szerint az idegenforgalomban és a vendéglátóiparban 105 ezer idénymunkás dolgozott Szerbiában.
A szakszervezetek álláspontja szerint az új rendelkezések bevezetésével a hazai és a külföldi idénymunkások is bizonytalanabb helyzetbe kerülnek, és még inkább függnek majd a munkaadóktól. Mindez pedig olyan gazdasági ágazatban történhet meg, amelyre már régen nem jellemző az idénymunka.
Dragan Cvetković, a Vendéglátósok és az Idegenforgalomban dolgozók Független Szakszervezetének elnöke szerint a törvénymódosítás teljesen felesleges.
A szálloda- és étteremtulajdonosokat tömörítő Hores Egyesület viszont támogatja az új törvénymódosítások életbe lépését. Hangsúlyozzák, hogy jelenleg a vendéglátóiparban dolgozók csaknem fele feketén dolgozik. Amennyiben ezeket az alkalmazottakat idénymunkásként lehetne bejelenteni, rendeződne a helyzetük.
Sikeresen megtartotta két Michelin-csillagos minősítését a tatai Platán és a budapesti Stand étterem, további nyolc vendéglátóhely pedig (köztük egy újonnan) egy Michelin-csillagot nyert el idén.
A tartály legösszetettebb formájú csonkzónái elkészültek; a csonkgyűrűk és a további fő elemek egyenként elvégzett minőségügyi átvétele után azok további megmunkálására és a tartály összeállítására az AEM-Technologies volgodonszki gyárában kerül sor.