Bár Románia a második legnagyobb gázkitermelő Európában, továbbra is függ az orosz importtól, ugyanis vészesen apadnak a tározókban tavaly felhalmozott készletek.
Romániában a helyzet továbbra is bonyolult, nagy a kitettség, és egyáltalán nem menti az ország helyzetét, hogy decemberre 65 euró/MWh-ra csökkent a földgáz ára, mint ahogy az sem, hogy egyelőre enyhe a tél – írja a Krónika.
Még a viszonylag meleg hetekben is Románia használja el arányaiban a legtöbb földgázt a tartalékokból: ez a mennyiség eléri a napi 0,38 százalékot, ami miatt már január 3-ára 80 százalék alá csökkent a gáztározók telítettsége.
Ez azt jelenti, hogy import nélkül akkor is gondok lesznek, ha továbbra is enyhe marad a tél, mivel a készletek az évi 13 milliárd köbméterre rúgó szükségletek alig negyedére elégségesek. Ha pedig hidegre fordul az időjárás, havi 2 milliárd köbméterre is szükség lehet a Transgaz adatai szerint.
Bár a hivatalos adatok szerint Romániába Bulgáriából és Magyarországról érkezik gáz, a nagy importőrök pedig Svájcban, Bulgáriában vagy Ausztriában bejegyzett cégek, az ország továbbra is egyetlen forrásból számíthat földgázra: Oroszországból.
„Az árak csökkenése lehetővé teszi, hogy olcsóbban vásároljunk, de ez csak akkor igaz, ha az oroszok el akarják nekünk adni” – kongatják meg a vészharangot egy elemzésben. Emlékeztetnek rá, hogy az azerbajdzsáni import kapcsán egyelőre csak ígéretek vannak, semmi konkrétum, a cseppfolyósított földgáz (LNG) importjához pedig egyelőre nincs terminál.
Bormarketing stratégia, zérótolerancia, eredetvédelem, generációváltás, szőlőtermesztés és klímavédelem, kóstolós masterclassok március 3-án, a 11. Borkonferencián.
A szén-dioxid-mentesen előállított áram túlnyomó többségét tavaly is a Paksi Atomerőműben termelték meg. Az elmúlt 10 évben a hazai villamosenergia-fogyasztás átlagosan évi 1,28 százalékkal növekedett.