A digitális, ezen belül a mobilos fizetések mögött álló masszív informatikai rendszer teljesen biztonságos vásárlásokat tesz lehetővé. Ma pedig már egyre többen tisztában vannak ezzel, ezért nem meglepő az okoseszközös fizetések számottevő bővülése, amelyben egyébként a járványhatás is szerepet kapott. Jól mutatja a mobilos vásárlások felfutását, hogy a kártyás vásárlások számának 29 százalékos éves növekedésével párhuzamosan 150 százalékos többletet értek el.
Kevesebben ódzkodnak ma már az okoseszközös fizetésektől. Ez részben annak köszönhető, hogy a járvány miatt 2020-ban rendkívüli mértékben felgyorsult a digitális megoldások iránti igény. „Ebben a változásban szerepet játszik az is, hogy sokan, akik korábban még bizonytalanok voltak, ma már biztonságosnak tartják ezeket az új, kényelmes fizetési alternatívákat” – mondta Németh Balázs, a K&H innovációs vezetője.
Az elmúlt évtizedekben a lakosság egy része távol tartotta magát az elektronikus fizetésektől, legyen szó akár utalásokról, kártyás fizetésekről vagy a mobiltelefonos fizetések. Részben azért, mert nem tartották elég biztonságosnak. Ezen a téren látható komoly változás, egyre többen barátkoznak meg ezekkel a fizetési megoldásokkal, hiszen növekszik azoknak a tábora, akik korábban inkább készpénzt használtak, váltottak és elektronikus fizetésre tértek át.
„Az okoseszközös fizetések extra biztonságot nyújtanak. Az okoseszközös fizetést az úgynevezett NFC-s és mobiltokenes technológia teszi lehetővé. Mindkettő abszolút biztonságos és nagyon erőteljes banki informatikai rendszerek segítségével működnek” – tette hozzá a szakember. Ugyanez igaz az elektronikus utalásokra vagy éppen a fizikai bankkártyákkal történő fizetésekre is.
A lakossági ügyfelek okoseszközös fizetésre való egyre erőteljesebb fogékonyságát látványosan bizonyítják a legfrissebb magyarországi pénzforgalmi adatok is. Az idei második negyedévben a Magyarországon kibocsátott bankkártyákkal összesen 364 millió vásárlási tranzakció történt, ez pedig az előző év azonos időszakában regisztrált majdnem 283 millió fizetéshez képest 29 százalékos emelkedésnek felel meg. Bár ez a két számjegyű növekedés figyelemre méltó, az okoseszközös fizetéseket magában foglaló, úgynevezett kártyalapú mobilfizetések ehhez képest sokkal nagyobb mértékű növekedést értek el.
A második negyedévben ugyanis közel 63 millió alkalommal fizettek valamilyen mobileszközzel, szemben 2021 áprilisától június végéig terjedő időszakával, amikor a szóban forgó vásárlások száma alig haladta meg a 25 milliót. Vagyis a tranzakciók száma 150 százalékkal nőtt, azaz két és félszeres bővülésről van szó.
Idén már ötödik alkalommal rendezték meg Az Év Szaloncukra versenyt, amin az összes hazai szaloncukrokat gyártó cukrászda és gyártó szaloncukrai ringbe szállhattak.
Az előadások több mint negyede a Paks II. atomerőmű-projekttel foglalkozott a Budapesten megrendezett Nukleáris Technikai Szimpóziumon.