Elindult az „Újgenerációs NGA és felhordó hálózatok fejlesztése (2. ütem)” (GINOP-3.4.1-19) felhívás tervezetének társadalmi egyeztetése – jelentette be a kormány a hivatalos pályázati portálon.
A felhívás az infokommunikációs területen működő vállalkozásokat célozza, a kevésbé fejlett régiókban, legalább 30 Mbps sávszélességet biztosító hálózati infrastruktúra kiépítésének megvalósítása érdekében. Az állami beavatkozást az indokolja, hogy a kevésbé fejlett, alacsony népsűrűséggel rendelkező, vagy szegénységgel küzdő területeken nem jövedelmező a magánszektornak a szélessávú infrastruktúra kiépítése. Ezeken a településeken a piaci fejlesztések hosszú távon sem valósulnak meg, ezért nem hozzáférhetőek a mindennapi élet részét képező alapvető IKT szolgáltatások sem – olvasható a felhívástervezetben.
A támogatás igénylésének alapegysége a járás, ami a támogatási kérelmet benyújtók köre tekintetében mind a kkv-k, mind a nagyobb vállalatok számára vállalható projektméret.
A támogatási kérelmet benyújtó szervezetek vállalják, hogy projektjük megvalósításával hozzájárulnak ahhoz, hogy minden ellátatlan területen lévő háztartás számára elérhetővé váljon legalább 30 Mbps sávszélességű internet szolgáltatás az erre alkalmas újgenerációs szélessávú infrastruktúra megteremtésével, elősegítve ezáltal a digitális szolgáltatások elterjesztését és az állampolgárok valamint a vállalkozások számára a digitális világba való beilleszkedést.
A felhívás feltételeinek megfelelő projektek egy járásra vonatkozóan 5 millió – 1500 millió forint közötti vissza nem térítendő támogatásban és 10 millió – 1480 millió forint kedvezményes beruházási hitelben részesülhetnek.
A rendelkezésre álló tervezett keretösszeg vissza nem térítendő támogatás esetében 4,1 milliárd forint, a kapcsolódó GINOP-8.2.1-3.4.1-15 pénzügyi eszköz (beruházási hitel) esetében 5,6 milliárd forint.
Támogatási kérelmet nyújthatnak be azok az infokommunikációs ágazatban működő (TEÁOR 60-63. alá besorolt főtevékenységű), kettős könyvvitelt vezető mikro-, kis-, közép- és nagyvállalkozások nyújthatnak be. Konzorciumi formában is lehet pályázni, egy konzorcium maximum 3 tagból állhat.
A felhíváshoz kapcsolódó észrevételeket, javaslatokat 2019. november 25-ig várják a véleményezésre kialakított partnerségi fórumban.
További részletek a felhívástervezetben.
Az ivóvízkincset kímélő és alacsony energiafelhasználású üzemmel bővül Szolnok több mint hét évtizede fejlődő vegyipari ökoszisztémája az elektrolitgyártás vezetői közé tartozó KunlunChem százmillió eurót meghaladó befektetésével.
A kormány felmentést kért a Paks II. beruházás számára az előző amerikai adminisztráció által „politikai bosszúból” meghozott szankciók alól, amelyek nehezítik a beruházás előrehaladását – tájékoztatott Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.