A gazdaságvédelmi akcióterv végrehajtásaként a tárca társadalmi vitára bocsátotta a magyar vállalkozások 97 százalékát kitevő mikro-, kis- és középvállalkozások (kkv) hatékonyságnövelő, munkahelymegtartó programját, amelyben első körben 50 milliárd forint támogatási keret áll rendelkezésre pályázat útján – jelentette be György László, az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) gazdaságstratégiáért és szabályozásért felelős államtitkára.
A gazdaságfejlesztési és innovációs operatív programban a mikro-, kis- és középvállalkozások modern üzleti és termelési kihívásokhoz való alkalmazkodását segítő fejlesztések támogatására május közepétől lehet majd pályázni a www.palyazat.gov.hu oldalon online, a vállalkozói információs portál (www.vali.ifka.hu) pedig segítséget nyújt a vállalkozások számára felmerülő kérdések esetén.
Első körben az 50 milliárd forint keretből olyan vállalkozásokat támogatnak, amelyek a 2020 áprilisi munkaerőlétszám legalább 90 százalékát megtartják a következő másfél évben. Az ennél az aránynál több munkaerőt megtartó, vagy új munkahelyeket létrehozó cégeket külön is „jutalmazzák” ebben a programban.
A támogatás összege vállalkozásonként 5 millió és 153,5 millió forint között változhat, amelyet az 5-249 fő közötti vállalkozások vehetnek igénybe. A pályázaton 9 főig munkavállalónként 1,5 millió forint, 49 főig 1 millió, 249 főig félmillió forint támogatást lehet igényelni.
Bérekre nem lehet költeni a támogatásból, de minden más hatékonyságnövelő tevékenységre igen.
Eszközök és gépek beszerzésére, automatizált termelési rendszerek, gyártási technológiák fejlesztésére legalább a támogatás 20 százalékát kell fordítani, ezen felül viszont nagy szabadság áll a vállalkozások rendelkezésére a támogatás felhasználásában. Költhetnek 50 százalékban digitalizációra, 50 százalékban energiahatékonyságra, 50 százalékban infrastrukturális, termelő ingatlanberuházásra, 20 százalékban képzésre, 20 százalékban szakértői szolgáltatásra, 20 százalékban technológiához kapcsolódó licensz vásárlásra, azaz általánosságban immateriális javakra, 10 százalékban bérleti díjra és forgóeszközre, 1 százalékban pedig akár rezsire is.
Magyarország minden régiójában, így Budapesten és Pest megyében is lehet majd a forrásra pályázni.
A támogatás intenzitása 70 százalékos lesz, vagyis minden 100 forint hatékonyságnövelő és munkahelymegtartó beruházáshoz 70 forint támogatást ad az állam. (MTI)
Sikeresen megtartotta két Michelin-csillagos minősítését a tatai Platán és a budapesti Stand étterem, további nyolc vendéglátóhely pedig (köztük egy újonnan) egy Michelin-csillagot nyert el idén.
Az előadások több mint negyede a Paks II. atomerőmű-projekttel foglalkozott a Budapesten megrendezett Nukleáris Technikai Szimpóziumon.