Pénteken még jelezhetik szándékukat a vállalkozások a 23 milliárd forint keretösszegű egészségipari támogatási program előminősítésére, annak benyújtására pedig jövő szerdáig van lehetőségük. A pályázatnak köszönhetően a közeljövőben akár újabb 50 milliárd forint értékű fejlesztés is megvalósulhat – hívta fel a figyelmet az Innovációs és Technológiai Minisztérium.
György László gazdaságstratégiáért és szabályozásért felelős államtitkár közölte: „a hatékony járványügyi védekezéshez kiemelten fontosak az erős magyar vállalkozások, és a cégek gyártókapacitásainak bővítése, ezért a felhívással azokat a mikro-, kis- és középvállalkozásokat támogatjuk, amelyek egészségipari termékek gyártása terén terveznek fejlesztéseket. A program keretében már számos egészségipari beruházás valósult meg, amely hozzájárult ahhoz, hogy Magyarország önálló legyen a járvány elleni védekezéshez szükséges eszközök és gyógyszerek gyártásában”.
A kormány már a koronavírus-járvány kitörése előtt, 2019-ben megalkotta Magyarország Egészségipari Stratégiáját, így az ágazat a járvány begyűrűzésekor kiemelt gyorsasággal tudott reagálni az ellátórendszer igényeire. Az elmúlt egy évben eddig több mint 120 milliárd forintot fordított a kormány az egészségipari vállalkozások fejlesztésére. Ennek köszönhető, hogy Magyarország számos termék, így például a sebészeti maszkok, a felület- és bőrfertőtlenítők, valamint az arcvédők gyártása terén önellátó lett, ami a hatékony járványügyi védekezés mellett a munkavállalók megélhetéséhez is hozzájárul.
A járványhelyzet igazolta a patrióta gazdaságpolitikát, hogy azok az országok vehetik fel eredményesen a harcot a vírussal szemben, amelyek képesek hazai gyártásban előállítani a szükséges egészségügyi termékeket. Az újabb 23 milliárd forintos támogatás szintén a magyar vállalkozások megerősödéséhez és így a magyar családok megélhetéséhez járul hozzá – emlékeztetett az államtitkár.
A felhívás (GINOP-1.2.15-20) keretében az egészségipari vállalkozások 30 millió és 2 milliárd forint közötti feltételesen visszatérítendő támogatásra pályázhatnak, 35-80 százalékos támogatási intenzitás mellett. Az előleg mértéke 100 százalék. A támogatható tevékenységek között szerepel új eszközök, gépek beszerzése, új technológiai rendszerek és kapacitások kialakítása, gyártási licenc és know-how beszerzése, infrastrukturális és ingatlan beruházás, valamint tanácsadási és képzési szolgáltatások igénybevétele.
A pályázás előminősítési tanúsítvány meglétéhez kötött, az alapadatok megadására 2021. március 26-ig, az előminősítés benyújtására 2021. március 31-ig van lehetőség az IFKA Közhasznú Nonprofit Kft. oldalán (egip.ifka.hu), ahol a pályázatról további részletek is elérhetők. (MTI)
Sikeresen megtartotta két Michelin-csillagos minősítését a tatai Platán és a budapesti Stand étterem, további nyolc vendéglátóhely pedig (köztük egy újonnan) egy Michelin-csillagot nyert el idén.
Az előadások több mint negyede a Paks II. atomerőmű-projekttel foglalkozott a Budapesten megrendezett Nukleáris Technikai Szimpóziumon.