A Széchenyi 2020 keretében megjelent „Energiahatékonyság növelését célzó épületenergetikai fejlesztések támogatása kkv-k részére” című (GINOP-4.1.5-22) pályázati felhívás esetében a beérkezett támogatási kérelmek forrásigénye meghaladta a rendelkezésre álló keretet, ezért a kérelmek benyújtási lehetősége 2022. május 14. (szombat) 12:00 órától felfüggesztésre kerül – tájékoztatott a kormány a hivatalos pályázati portálon.
A Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program keretében megjelenő felhívás célja, hogy a mikro-, kis- és középvállalkozásoknak több megújuló energiaforrást használjanak és ezáltal csökkentsék az üvegházhatást okozó gázok kibocsátását.
A keretösszeg 12 milliárd forint, a forrást az Európai Regionális Fejlesztési Alap és Magyarország költségvetése társfinanszírozásban biztosítja. Egy pályázó 75–500 millió forint visszatérítendő támogatást igényelhet; a kormány 24–160 támogatott kérelemmel számol.
Önállóan támogatható tevékenységek:
– épületek hőtechnikai adottságainak javítása, hőveszteségének csökkentése;
– épületek fűtési, hűtési és használati melegvíz-rendszereinek korszerűsítése;
– meglévő beltéri világítási rendszerek energiatakarékos átalakítása.
„Atomerőművek leállítása és építése” a felhívás keretében nem támogatható.
A többször is módosított felhívásban felsorolt feltételeknek megfelelő mikro-, kis-, és középvállalkozásoknak „eredetileg” 2022. június 10-ig nyílt volna lehetőségük a támogatási kérelem leadására.
„Magyarországon az energiafelhasználás mintegy 40 százaléka az épületekben történik. Ha épületeinket jól szigeteljük, és energiatakarékosan üzemeltetjük, gyermekeink, unokáink nemzedékeinek energiabiztonságát is megteremtjük. Az energetikai korszerűsítést a vállalkozások épületei hőtechnikai adottságainak javítása, nem termelési célú fűtési, hűtési és használati meleg víz rendszereinek korszerűsítése, illetve a világítási rendszerek korszerűsítése, valamint megújuló alapú villamosenergia-termelés révén kívánjuk elérni – olvasható a tervezet „A felhívás indokoltsága és célja” című fejezetében.
A magyar gazdaság ismét egy stratégiai ágazatban, az orvostechnikai és gyógyszeripari szektort érintő fejlesztésekkel erősödik – szögezte le Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója, a SCHOTT Hungary Kft. tisztatérrel felszerelt gyártócsarnokának alapkőletételén, Lukácsházán. A gyógyszeripari üveg csomagolóanyagok gyártásával foglalkozó vállalat egy időben három új beruházást indított el összesen közel 100 milliárd forint értékben.
A tagállamok atomenergiával kapcsolatos terveinek megvalósításához jelentős, 2050-ig mintegy 241 milliárd euró összegű beruházásra lesz szükség, amiből részben a meglévő reaktorok élettartamát hosszabbíthatják meg, részben pedig új nagyméretű reaktorokat építhetnek – állapította meg az Európai Bizottság.