A kormány 12 milliárd forintos energiahatékonysági támogatást nyújt a magyar kis- és középvállalkozásoknak – jelentette be Varga Mihály a közösségi oldalán.
„Célunk az, hogy a fejlesztésekkel csökkentsük a vállalkozások rezsiköltségét, erősítsük a versenyképességüket” – írta a pénzügyminiszter.
A szűkszavú közleményből nem derül ki, hogy az „Energiahatékonyság növelését célzó épületenergetikai fejlesztések támogatása kkv-k részére” (GINOP-4.1.5-22) felhívásról van szó.
A Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program (GINOP) keretében megjelenő felhívás keretösszege 12 milliárd forint, a forrást az Európai Regionális Fejlesztési Alap és Magyarország költségvetése társfinanszírozásban biztosítja. Egy pályázó 75–500 millió forint visszatérítendő támogatást igényelhet; a kormány 24–160 támogatott kérelemmel számol.
Önállóan támogatható tevékenységek:
– épületek hőtechnikai adottságainak javítása, hőveszteségének csökkentése;
– épületek fűtési, hűtési és használati melegvíz-rendszereinek korszerűsítése;
– meglévő beltéri világítási rendszerek energiatakarékos átalakítása.
Önálllóan nem támogatható: tevékenységek:
– napkollektoros rendszer telepítése a fejlesztésben érintett épület HMV igényének részbeni, vagy teljes kielégítése céljából, és/vagy fűtésrásegítésre és/vagy hűtésre
– brikett, pellet, faapríték, faelgázosító kazánrendszer kiépítése a fejlesztésben érintett épület fűtési és HMV igényének részbeni vagy teljes kielégítése céljából;
– napelemes rendszer telepítése hálózati villamosenergia-termelés céljából, kizárólag a fejlesztésben érintett épület és az abban folyó gazdasági-termelési folyamatok villamosenergiaellátásához;
– hőszivattyú rendszerek alkalmazása fűtésre és/vagy hűtésre és/vagy használati melegvíztermelésre és/vagy fűtésrásegítésre;
– épületek nyári hővédelmének javítása, árnyékoló- vagy árnyékvető szerkezetek beépítése.
„Atomerőművek leállítása és építése” a felhívás keretében nem támogatható.
[cikkbaner]
A felhívásban felsorolt feltételeknek megfelelő mikro-, kis-, és középvállalkozások várhatóan 2022. április 20. és május 3. között adhatják be támogatási kérelmüket.
„Magyarországon az energiafelhasználás mintegy 40 százaléka az épületekben történik. Ha épületeinket jól szigeteljük, és energiatakarékosan üzemeltetjük, gyermekeink, unokáink nemzedékeinek energiabiztonságát is megteremtjük. Az energetikai korszerűsítést a vállalkozások épületei hőtechnikai adottságainak javítása, nem termelési célú fűtési, hűtési és használati meleg víz rendszereinek korszerűsítése, illetve a világítási rendszerek korszerűsítése, valamint megújuló alapú villamosenergia-termelés révén kívánjuk elérni – olvasható a „A felhívás indokoltsága és célja” című fejezetében.
MTI, KAVOSZ
Sikeresen megtartotta két Michelin-csillagos minősítését a tatai Platán és a budapesti Stand étterem, további nyolc vendéglátóhely pedig (köztük egy újonnan) egy Michelin-csillagot nyert el idén.
Az előadások több mint negyede a Paks II. atomerőmű-projekttel foglalkozott a Budapesten megrendezett Nukleáris Technikai Szimpóziumon.