Idén is megnyílik a Tématerületi Kiválósági Program (TKP), amelynek keretében a kormány a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alapból mintegy 75 milliárd forinttal támogatja a felsőoktatási intézmények legfontosabb társadalmi és gazdasági kihívásokra válaszokat adó, kiemelt kutatási tématerületeit – jelentette be Schanda Tamás. Az Innovációs és Technológiai Minisztérium miniszterhelyettese kiemelte: a meghirdetett pályázati kiírás célja, hogy kutatás-fejlesztési és innovációs fókusszal segítse az egyetemi tudásközpontokat és kutatóhelyeket, ösztönözve ezzel is a hatékony szakmai munkát és a magyar kutatói utánpótlást.
A Tématerületi Kiválósági Programban (TKP) három olyan kutatási területet határoztak meg, amelyek vagy nemzetgazdasági szempontból kiemelkedő jelentőségűek, vagy erős hazai kapacitásokkal rendelkeznek. Ezek az alprogramok: az egészség, a nemzeti kutatások, és a nemzetvédelem, nemzetbiztonság. Az egyes alprogramokon belül lehetőség van koronavírus okozta megbetegedésekkel, biztonságos társadalom és környezettel, vagy akár kibervédelemmel kapcsolatos tématerületi kutatásokra is.
A TKP 2021 alprogramonként 25 milliárd forinttal támogatja a kutatások megvalósítását. A keret magában foglalja a TKP Nemzetvédelem, nemzetbiztonság alprogram esetében a Kooperatív Doktori Program 1 milliárd forintos keretösszegét is, amelynek eredményeképpen a magasan képzett, tudományos ismeretekkel rendelkező munkavállalók számának bővítése valósulhat meg a védelmi kutatás-fejlesztés és az innováció területén.
„Fontos elvárás a felsőoktatási intézmények és a KFI szereplői közötti együttműködés további erősítése, ezért a kormány támogatja azokat a kezdeményezéseket, amelyek hozzájárulnak az egyetemi tudásközpontokon és kutatóhelyeken megszülető ismeretek társadalmi és gazdasági hasznosulásához” – hangsúlyozta Schanda Tamás. (ITM)
Sikeresen megtartotta két Michelin-csillagos minősítését a tatai Platán és a budapesti Stand étterem, további nyolc vendéglátóhely pedig (köztük egy újonnan) egy Michelin-csillagot nyert el idén.
Az előadások több mint negyede a Paks II. atomerőmű-projekttel foglalkozott a Budapesten megrendezett Nukleáris Technikai Szimpóziumon.