Február 15-től nyújthatók be a támogatási kérelmek az újraindítási akcióterv részét képező, több mint tízmilliárd forint keretösszegű Építő-5 programra – hívta fel a figyelmet az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM).
A közleményben Schanda Tamást, a minisztérium parlamenti és stratégiai államtitkárát idézve azt írták, hogy a kormány ötödik alkalommal írja ki a programot, amely az építőipari vállalkozások technológiai fejlesztéseihez, gépbeszerzéseihez, újraiparosítást szolgáló beruházásaihoz biztosít vissza nem térítendő támogatást, javítva a cégek működési hatékonyságát és termelékenységét.
A programra idén 10 milliárd forintot fordítanak, ezzel is enyhítve a koronavírus-járvány negatív hatásait – emelte ki az államtitkár, aki szerint az építőipar továbbra is jelentős hatást gyakorol a munkaerőpiacra: az elmúlt évtizedben 90 ezerrel nőtt az ágazatban foglalkoztatottak száma. A kormány ezért mindent megtesz annak érdekében, hogy a szektor mikro-, kis- és középvállalkozásai folytathassák a korszerű technológia bevezetését, a hatékonyság növelését eredményező beruházásokat.
A közlemény szerint a programban a magyarországi székhelyű, telephelyű vagy fióktelepű mikrovállalkozások legalább 8 millió és legfeljebb 50 millió, a kis- és középvállalkozások pedig minimum 25 millió és maximum 400 millió forint értékben igényelhetnek támogatást. A támogatáshalmozás szabályainak figyelembevételével azok a vállalkozások is pályázhatnak, amelyek ezt már a program korábbi, 2018-as és 2019-es kiírásában megtették.
A kérelmek a forrás másfélszeresét meghaladó támogatási igény beérkezéséig, de legkésőbb március 5-ig nyújthatók be elektronikusan.
Az építőipar termelése 2010 óta csaknem 70 százalékkal bővült. Az újraindítási akcióterv fejlesztései és egyéb intézkedései is – köztük a lakásépítés 5 százalékos áfája és a felújításokhoz kínált kedvezményes hitel – új lendületet adhatnak az ágazatnak.
A program részletes információi a pályázatkezelő honlapján olvashatók.
Sikeresen megtartotta két Michelin-csillagos minősítését a tatai Platán és a budapesti Stand étterem, további nyolc vendéglátóhely pedig (köztük egy újonnan) egy Michelin-csillagot nyert el idén.
Az előadások több mint negyede a Paks II. atomerőmű-projekttel foglalkozott a Budapesten megrendezett Nukleáris Technikai Szimpóziumon.