Az uniós pályázati startpisztoly eldördülésére várnak a cégek

2021. 05. 14., 17:00

Rendkívül megugrott az érdeklődés a kkv-k részéről az uniós pályázati lehetőségek iránt – derült ki a K&H kkv bizalmi index kutatás első negyedéves eredményeiből. Tízből négy vállalkozást komolyan érdekli valamelyik pályázat és a cégek több mint fele tartja reálisnak, hogy uniós forráshoz juthat. Emellett a Kamatmentes Újraindítási Gyorskölcsön is nagy segítséget jelenthet, ami már jelenleg is elérhető számukra.

Az európai uniós források hamarosan lendületet adhatnak a magyar gazdaságnak, mivel a 2021–2027 közötti és az előző ciklusból megmaradt források, valamint a Next Generation EU (NGEU) pénzei összesen mintegy 51,6 milliárd euró értékű elérhető támogatást jelentenek majd hazánk számára. Habár a pénzek igényléséhez Magyarország egyelőre még nem fogadta el a saját erőről szóló jogszabályi keretet, a cégek uniós források felhasználására vonatkozó várakozásai máris megugrottak.

„A K&H kkv bizalmi index kutatás 2021. első negyedéves adatai alapján rendkívül megugrott az érdeklődés az uniós pályázati források iránt. A pályázati hajlandóságot mutató részindex mintegy másfélszeresére nőtt, 15 pontos emelkedéssel jelenleg 43 ponton áll, de ha a trend folytatódik, akár az 50-es szintet is elérheti, amire az utóbbi 6 évben nem volt példa. Jelenleg a cégek 39 százaléka hallott olyan pályázati lehetőségről, ami komolyan érdekli, ez szintén nagyon erős, 16 százalékpontos emelkedést jelent, az előző negyedévhez képest. Sőt, az agrár és az ipari cégek körében még magasabb ez az arány, mindkét szektorban a cégek majdnem fele, 49, illetve 47 százalék jelezte, hogy találkozott érdemleges pályázati lehetőséggel” – mondta el a kkv-k pályázatokkal kapcsolatos tájékozottsága kapcsán Kökény Roland, a K&H kkv marketing és értékesítés támogatás vezetője.

Tavaly őszhöz képest 43 százalékról 55 százalékra emelkedett azoknak a cégeknek is az aránya, akik reálisnak tartják, hogy uniós pályázati forrást kapjanak. Mindez azt jelenti, hogy a teljes szektorra nézve jelenleg a cégek közel harmada (29%) gondolkodik pályázati forrás bevonásán, ezzel egyidejűleg pedig az önerőből történő finanszírozás szándéka a korábbi 60 százalék közeli arányról 48 százalékra esett vissza.

Keveseket érint, de nagy segítség lehet a Kamatmentes Újraindítási Gyorskölcsön

Az EU-s pályázati források mellett március 8-tól a Kamatmentes Újraindítási Gyorskölcsön is igényelhető. Az MFB programjáról, amit Európai Uniós forrásból finanszíroznak és célja, hogy enyhítse a világjárvány okozta válságot és előmozdítsa a gazdaság helyreállítását, a kutatás alapján a cégek 85 százaléka hallott. Közülük csupán negyedük (24 százalék) tartja jogosultnak magát a hitel felvételére, így a teljes kkv szektorra nézve mindössze 7 százalék tervezi a gyorskölcsön igénybevételét. Számukra azonban mindenképpen nagy segítséget jelenthet.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a neobankok és a nemzetközi trendek azt erősítik, hogy a mikro-, kis- és középvállalkozások vezetői ne pénzügyi operatív teendőkbe öljék a drága idejüket ahelyett, amihez igazán értenek, az ehhez szükség digitális megoldások hazánkban még nem vagy csak ritkán hozzáférhetőek. Lemák Gábor, a FinTechShow-t szervező FinTech Group társalapítója ezért tartja fontosnak, hogy a rendezvényükön megvizsgálhatják: ki, hogyan és mit tehet azért, hogy a mikrovállalkozások és kkv-k pénzügyei sokkal egyszerűbben intézhetőek legyenek. Rá is mutatott néhány olyan digitális gyakorlatra, ami kellően jövőbe mutató ahhoz, hogy a hazai vállalkozások is alkalmazzák végre.
A vendéglátóipari vezetők részéről a feladatok delegálásának hiánya az egyik legsúlyosabb probléma, ami miatt nehezen áll talpra az ágazat a COVID utáni években. Továbbra is érezteti hatását, hogy a pandémia szétverte a jól kialakult szakmai közösségeket, a vendéglátósok már nem vagy alig járnak össze eszmecserére és a tudás átadására, amiből pedig kölcsönösen, mindenki profitálhatna. Persze erre a helyzetre is van megoldás: hozzá kell látni a céges mikroközösségek, aztán a nagyobb együttműködések felépítéséhez – osztotta meg a BizniszPlusz csatornával Gréczi Szilárd, a Skill Trade operatív és projektmenedzsere.
A legtöbb munkavállaló nem díjazná, ha a home office határait szűkebbre szabná a munkahelyük, de a felük csak emiatt azért nem mondana fel – legalábbis rögtön. A cégek nem kapkodnak a keretek módosításával, amit valószínűleg jól tesznek, pedig az alkalmazottakat aligha érné váratlanul. Milyen arányban morzsolódnának le a dolgozók a távmunka elvételével? Milyen előnyeit és hátrányait érzik a pandémiából örökölt gyakorlatnak napjainkban? A Profession.hu felmérte, Dencső Blanka piackutatási és üzletfejlesztési szakértő pedig összefoglalta, mire érdemes számítani home office fronton a közeljövőben.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS