30 ezer fiatal munkavállaló szavazott a legvonzóbb munkahelyekre

2021. 11. 11., 18:30

Idén újra a Microsoft Magyarország nyerte el a PwC Év Legvonzóbb Munkahelye díját a technológiai szektorban. A díjnak kiemelkedő hitelességet kölcsönöz, hogy mintegy 30 ezer fiatal magyarországi munkavállaló véleményét tükrözi.

Ahogy tavaly, úgy idén is a Microsoft Magyarország lett a technológia szektor legvonzóbb munkahelye a PwC legfrissebb felmérésében. Az eredménnyel együtt járó díjnak jelentős súlyt ad, hogy mintegy 30 000 fiatal magyarországi munkavállaló szabadszavas válaszainak kiértékelésére épül. Mivel a válaszadók nem egy előzetesen megadott listából választhatták ki a nekik leginkább vonzó munkáltatókat, az elismerés egy igen erős visszajelzésnek tekinthető a munkáltatói márka piaci megítéléséről.

A Magyarországon idén ötödik alkalommal elvégzett PwC munkáltatói preferencia felmérés szerint a 19-28 éves korosztály nemcsak a magas fizetéseket értékeli egy munkahelyen – bár ez továbbra is az első helyen áll, – fontos a rugalmas és kiszámítható időbeosztás, valamint a vezetők és a vállalati kultúra megítélése is.

A 28 év felettiek számára a távmunka lehetősége kiemelten lényeges, a negyedik legfontosabb munkahelyválasztási szempont. A járvány miatt átalakuló munkahelyi környezetnek van elsősorban szerepe abban, hogy az alkalmazottak és az álláskeresők szemében megnőtt a közvetlen kollégák és a vezetési stílus fontossága. A tapasztaltabb munkavállalók körében ez a szempont az átlagosnál is hangsúlyosabb.

A PwC Magyarország People & Organisation, HR-tanácsadási szolgáltatások igazgatója, Bencze Róbert szerint mindez azt jelenti, hogy a vállalatoknak és vezetőiknek alkalmazkodniuk kell az új elvárásokhoz: újra kell gondolniuk a távmunka és az irodai munka arányát, meg kell érteniük, hogy a munkavállalók más kereteket és módszereket keresnek a munkavégzésre és a kapcsolatok építésére.

„A Microsoft Magyarországnál egy olyan szervezetet építünk, amely nagyfokú önállóságot biztosít munkatársainknak” – mondta Szentpétery Boglárka, a Microsoft Magyarország HR igazgatója. „Büszkék vagyunk az elismerésünkre, amit azért nyerhettünk el újból, mert a bizalmat, a rugalmasságot, a sokszínűséget és a tiszteletet állítottuk vállalati kultúránk középpontjába. Ez a bizalom tette lehetővé számunkra a flexibilis, hibrid munkavégzés kereteinek kialakítását és egy őszinte, támogató munkahelyi légkör megteremtését.”

Az Év Legvonzóbb Munkahelye díjat tíz iparági és egy összesített kategóriában ítélték oda a PwC által 2021. szeptember 1. és október 31. között elvégzett felmérés válaszai alapján. A Microsoft kategóriájában a Samsungot és az EPAM-ot előzte meg. Az összesített első helyezett idén az OTP Bank lett.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 10. 03., 15:55
Több mint 900 jelölést mérlegelve választották ki azt a 30 művészt, sportolót, újságírót, oktatót és tudóst, akik közül tízen vehetik majd át a Prima Primissimákat és húszan a Primákat megillető kisplasztikát és az idén jelentősen megemelt pénzdíjat december 6-án a Művészetek Palotájában.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a neobankok és a nemzetközi trendek azt erősítik, hogy a mikro-, kis- és középvállalkozások vezetői ne pénzügyi operatív teendőkbe öljék a drága idejüket ahelyett, amihez igazán értenek, az ehhez szükség digitális megoldások hazánkban még nem vagy csak ritkán hozzáférhetőek. Lemák Gábor, a FinTechShow-t szervező FinTech Group társalapítója ezért tartja fontosnak, hogy a rendezvényükön megvizsgálhatják: ki, hogyan és mit tehet azért, hogy a mikrovállalkozások és kkv-k pénzügyei sokkal egyszerűbben intézhetőek legyenek. Rá is mutatott néhány olyan digitális gyakorlatra, ami kellően jövőbe mutató ahhoz, hogy a hazai vállalkozások is alkalmazzák végre.
A vendéglátóipari vezetők részéről a feladatok delegálásának hiánya az egyik legsúlyosabb probléma, ami miatt nehezen áll talpra az ágazat a COVID utáni években. Továbbra is érezteti hatását, hogy a pandémia szétverte a jól kialakult szakmai közösségeket, a vendéglátósok már nem vagy alig járnak össze eszmecserére és a tudás átadására, amiből pedig kölcsönösen, mindenki profitálhatna. Persze erre a helyzetre is van megoldás: hozzá kell látni a céges mikroközösségek, aztán a nagyobb együttműködések felépítéséhez – osztotta meg a BizniszPlusz csatornával Gréczi Szilárd, a Skill Trade operatív és projektmenedzsere.
A legtöbb munkavállaló nem díjazná, ha a home office határait szűkebbre szabná a munkahelyük, de a felük csak emiatt azért nem mondana fel – legalábbis rögtön. A cégek nem kapkodnak a keretek módosításával, amit valószínűleg jól tesznek, pedig az alkalmazottakat aligha érné váratlanul. Milyen arányban morzsolódnának le a dolgozók a távmunka elvételével? Milyen előnyeit és hátrányait érzik a pandémiából örökölt gyakorlatnak napjainkban? A Profession.hu felmérte, Dencső Blanka piackutatási és üzletfejlesztési szakértő pedig összefoglalta, mire érdemes számítani home office fronton a közeljövőben.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS