Kína elektromos jármű ipara idén minden eddiginél nagyobb figyelmet kapott: a „China EV” keresések új csúcsot értek el a Google Trendsen, miközben az ország éves EV-gyártása átlépte a 10 milliós határt.
Ez a mérföldkő nemcsak az iparág technológiai sikerét, hanem a globális EV-piac iránti növekvő érdeklődést is tükrözi, bár a háttérben más trendek is kirajzolódnak – jegyzi meg a South China Morning Post. A portál által elemzett Google Trends adatok szerint az elektromos járművek iránti keresések egy évtizede folyamatosan növekednek, míg a „global warming” kifejezés népszerűsége az idei évben 20 éves mélypontra süllyedt. Paul Harris, a hongkongi Oktatási Egyetem globális és környezeti tanulmányok professzora szerint ez részben a klímaváltozás politikai megosztottságának köszönhető.
„A ’globális felmelegedés’ kifejezést egyre inkább felváltotta a ’klímaváltozás’, de ez sem hozott jelentős áttörést az elfogadás terén” – mutatott rá a tudós.
Az Egyesült Államokban például a megújuló energiaforrások támogatását gyakran a munkahelyteremtés előnyeivel próbálják népszerűsíteni, mivel ez politikailag kevésbé megosztó, mint az egészségügyi vagy környezeti érvek.
Miközben Kína élen jár a nap- és szélenergia területén, az ország továbbra is jelentős mértékben támaszkodik a szénre: új szénerőműveket engedélyez, és rekordszinten termeli ezt a fosszilis energiahordozót. Ez részben az energiaellátás diverzifikálására és az önellátás elérésére irányuló stratégiájának része. Az EU és az USA aggódik is Kína EV-piacának túltermelése miatt, és védővámokat vetett ki a kínai elektromos járművekre, valamint a megújuló energiaforrásokhoz kapcsolódó termékekre, ami tovább fokozza a kereskedelmi feszültségeket.
Harris szerint a fosszilis tüzelőanyagoktól való elmozdulás hosszú távon elkerülhetetlen, de a klímaváltozás elleni globális erőfeszítések tempója továbbra is aggasztóan lassú. A nemzetközi éghajlat-politika egyik fő célja a felmelegedés két Celsius-fok alatti korlátozása, ám 2023-ban valószínűleg először haladta meg az éves átlaghőmérséklet az ipari forradalom előtti szinthez képest 1,5 fokos növekedést.
Az eddigi klímapolitikai törekvéseket tehát nyugodtan kudarcként lehet elkönyvelni, mivel nemhogy a csökkenés, még a középhőmérséklet stagnálása sem jött össze, és a világot egyre jobban szorítja a 2050-es határidő, amiről nagyon nem kellene lemondani.
Bár a kétfokos cél eléréséhez szükséges technológiai és gazdasági feltételek megvannak, Harris szerint a jelenlegi geopolitikai helyzetben szinte lehetetlen előrelépést elérni. A technológia iránti érdeklődés növekedése, ahogy a „China EV” trend is azt mutatja, hogy talán új irányokat kell nyitni a fenntarthatóság felé vezető úton – hátha a politikai akarat is leköveti a lendületet, ami a Google Trends mutatta eredmények jeleznek: a világ társadalma nagyon is akarja a változást, és egyre jobban ragaszkodnak olyan technológiákhoz, amelyek megmenthetik a világot a teljes klímakatasztrófától.
A címlapkép illusztráció. Forrás: usertmk – Freepik
A SALT Budapest alapvető filozófiája a hagyományos magyar konyha újragondolása. Tóth Szilárd séf és csapata olyan régi recepteket és technikákat elevenít fel, amelyek évtizedekkel, sőt évszázadokkal ezelőtt jellemezték a magyar vidéki konyhát.
A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség és az ukrán hatóságok tájékoztatása alapján az elmúlt két hónapban sem csökkent az ukrán energia-infrastruktúrát ért támadások száma. A támadások közvetlenül nem érintik az ukrajnai atomerőművek nukleáris biztonságát, azonban megzavarhatják működésüket.