A Mercedes-Benz az évtized közepéig járműveinek „széles skálájába” építi be a Luminar önvezetés-támogató érzékelőit – jelentette be a vállalat szerdán, egy kaliforniai befektetői rendezvényen.
A lézerérzékelők segítenek a prémium autógyártó következő generációs vezetéstámogató rendszerének működtetésében. Ez bizonyos autópályákon már lehetővé fogja tenni a kéz és felügyelet nélküli vezetést – írja a The Verge. A lidarok beszállítója az a floridai Luminar lesz, amiben a Mercedesnek is van némi részesedése. A most bejelentett együttműködés mindenesetre nem jelenti azt, hogy a német vállalat növelni akarja tulajdonhányadát (ami alig egyszázalékos) az egyébként több milliárd dollárt érő Luminarban. Az amerikai technológiai vállalat részvényárfolyama ettől függetlenül 27 százalékkal emelkedett a hírre.
A Mercedes a legújabb autógyártó, amely elkötelezte magát amellett, hogy a jövőben tetőtéri lidar-érzékelőkkel felszerelt járműveket fog értékesíteni. Ez a lézeres érzékelő a legtöbb autonóm jármű által használt rendszer kulcsfontosságú eleme: közeli infravörös fényt használ a tárgyak alakjának és távolságának érzékelésére. A lidar a kameraképekkel és más szenzoradatokkal kombinálva teszi lehetővé a járműveknek, hogy „lássák” az úton megjelenő tárgyakat, például autókat, gyalogosokat és kerékpárosokat – persze mindezt GPS vagy hálózati kapcsolat nélkül.
A termelés növelése és a költségek csökkentése kulcsfontosságú cél a partnerség korai szakaszában, és nagy a tét, hiszen a Lidar hihetetlenül drága tartozék: az ágazatvezető Velodyne által forgalmazott tetőtéri változatok akár 75 ezer dollárba (27 millió forintba) kerülhetnek. A Luminar célja az, hogy a fejlett vezetőtámogató rendszerek alkalmazásai esetében a költségeket egységenként 500 dollárra, az autonóm alkalmazások esetében pedig 1000 dollár körüli összegre csökkentse.
Forrás: Luminar
A Mercedes első autógyártók egyike lesz, amelyik a Luminar Iris lidarját építi be a sorozatgyártású járműveibe. Az eszköz szokatlanul hosszú lézerfényhullámokat használ (1550 nanométeres hullámhossz a tipikus 905 nm-rel szemben), így még a kisebb és gyengén tükröződő tárgyakat, például sötét színű autókat, állatokat, úttestre ugró gyerekeket is kiszúrja legkevesebb 250 méterről, míg a nagyobb, fényesebb tárgyakat akár 500 méterről észreveszi.
A Mercedes a Drive Pilot vezetéstámogató rendszerbe szeretné beépíteni a szenzort. Ez egy olyan 3. szintű önvezetési funkció (a hatból), amiben az autó végzi a vezetést, de a vezetőnek készenlétben kell állnia, hogy egy pillanat alatt átvegye az irányítást. A 2. szintű rendszerekkel ellentétben, amilyen a GM Super Cruise vagy a Tesla Autopilot, a 3. szintű rendszer bizonyos körülmények között, például osztott autópályán, nem igényli a vezető felügyeletét. Itt jegyezzük meg, hogy sokan továbbra is aggályosnak tartják a Luminar megoldását és nem feltétlenül érzik úgy, hogy a rendszer megfelelő garanciát jelent a szabályozás nélküli közúti használathoz.
Megjegyzés: a teljesen autonóm járművekkel ellentétben a Level 3 rendszernek még mindig szüksége van emberi vezetőre, aki készenlétben áll, hogy átvegye az irányítást. A Drive Pilot sem teszi majd lehetővé azt, hogy a sofőrök szundikáljanak vagy a jármű hátsó ülésén tartózkodjanak. A közelmúltban az emberek visszaéltek például a Tesla Autopilotjának laza vezetőfelügyeleti funkcióival, és sok veszélyes helyzetet vagy balesetet okoztak, ami nagyban hátráltatja a technológia bürokratikus útját egy megengedőbb szabályozás felé.
Az úttörő Tesla és az egyre aktívabb Mercedes persze messze nem magányos az autonómiára törekvő gyártók sorában. A Ford saját 2+ és 3. önvezetési szintű technológia fejlesztésén dolgozik, miközben az Audi, a BMW és a Volvo 3. szintű rendszerek építését jelentette be.
Gábor János
Sikeresen megtartotta két Michelin-csillagos minősítését a tatai Platán és a budapesti Stand étterem, további nyolc vendéglátóhely pedig (köztük egy újonnan) egy Michelin-csillagot nyert el idén.
Az előadások több mint negyede a Paks II. atomerőmű-projekttel foglalkozott a Budapesten megrendezett Nukleáris Technikai Szimpóziumon.