Félelmetesen pontos a Tesla új, teljesen önvezető rendszere

Félelmetesen pontos a Tesla új, teljesen önvezető rendszere
2024. 03. 27., 14:40

Felkerült a világhálóra az egyik első olyan tesztút videója, amit városi környezetben, bonyolult építési területen hajtottak végre a Tesla teljesen önvezető rendszerének legújabb verziójával. Ingyenes próbaidőszak után alapfelszereltséggé válik az egyébként borsos árú szoftver.

Lenyűgöző bizonyítékot mutatott be a Tesla a fejlesztés alatt álló Full Self-Driving (FSD) rendszer képességeiről. A fedélzeti szoftver legfrissebb, 12.3.1-es verziószámú modelljével felvértezett járművet bonyolult útépítési helyszín közelébe vitték, majd a sofőr egyetlen gombnyomással arra utasította, hogy oldja meg önállóan a kijutást. Az ideiglenes tereléseket és elágazódásokat helyben, valós időben küzdötte le a Tesla, miközben gondosan betartott minden jelzést, a felfestésektől a bójákon át a közlekedési lámpákig.

Az egyelőre ellentmondásos véleményeket kiváltó, tesztelési fázisban lévő robotpilóta-rendszer nemrég extra bizalmi lökést kapott az autógyártó céget birtokló Elon Musktól, aki egy többirányú promóciós stratégiának is zöld utat adott a technológia kapcsán. Az FSD egy 12 ezer dollár (kb. 4,4 millió forint) értékű vezetéstámogató rendszer, amihez a népszerűsítés jegyében nemrég egyhónapos ingyenes hozzáférést adtak, csak az amerikai Tesla-tulajdonosoknak.

Az FSD legújabb iterációja, a 12.3.1-es verzió eddig lelkes felhasználói visszajelzéseket kap, arra hivatkozva, hogy jelentős teljesítményjavulást eredményezett, az alábbi bemutató időzítése pedig egybeesik a Tesla tipikus negyedév végi értékesítési kampányával is, ami újabb ösztönzés a potenciális vásárlók számára.

Az FSD V12 próbaverziójához hozzáférő egyik felhasználó az X-en osztotta meg a tapasztalatait, egy videó kíséretében, amit aztán reposztolt a Tesla is. A felvétel az önvezető rendszer éjszakai akadályok kezelésében nyújtott teljesítményét emeli ki: a sofőr úgy dicséri a Béta szoftver képességeit, hogy az „szakértőként kezel egy kaotikus építési szakaszt”, olyan sima utazást kínálva, amit korábbi verziókkal még nem sikerült produkálni.

Az Interesting Engineering a Teslascope szoftverkövető oldalra hivatkozva közli: Musk nagyot lépett előre a Tesla FSD Beta terjesztésével, amikor a cége dolgozóit körlevélben utasította két kulcsfontosságú változtatás végrehajtására. Az egyik az volt, hogy minden, Észak-Amerikában újonnan értékesítésre kerülő Teslában telepíteni és aktiválni kell az FSD V12.3.1-et, a másik pedig az, hogy minden autó átadása előtt rövid tesztútra kell vinni az ügyfeleket, az FSD funkciók bemutatása érdekében.

A tulajdonos parancsa bonyolultabb, mint elsőre hangzik, ugyanis a források szerint az FSD V12 egyelőre nem kompatibilis a 2024-ben gyártott Teslákkal, ráadásul azoknak a kameráknak a kalibrálásához, amelyekre a rendszer támaszkodik, 80-160 kilométernyi vezetésre van szükség. Értelemszerűen két fontos teendője van még a vállalatnak, mire megfelel a fentebb írt utasításoknak: kompatibilis verziót kell készíteni a szoftverből és valahogy megoldani, hogy a vadonatúj kocsikat ne úgy adják át, hogy már beléjük van tekerve kb. 100 kilométer. Erre lehet megoldás a leszállítás előtti FSD Beta demó, amit pl. tesztautókban mutogathatnak, de a Teslascope arról is beszámol, hogy egy kompatibilis verzió, az FSD Beta V12.3.2 már fejlesztés alatt áll, és hamarosan széles körben elérhető lesz. A Tesla állítólag azon dolgozik, hogy az FSD Betát beépítse a Model S, X és Y gyári buildjeibe, sőt, várhatóan a Model 3-ak is részesülnek a frissítésből.

Gábor János

Főoldali kép: Tesla

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a neobankok és a nemzetközi trendek azt erősítik, hogy a mikro-, kis- és középvállalkozások vezetői ne pénzügyi operatív teendőkbe öljék a drága idejüket ahelyett, amihez igazán értenek, az ehhez szükség digitális megoldások hazánkban még nem vagy csak ritkán hozzáférhetőek. Lemák Gábor, a FinTechShow-t szervező FinTech Group társalapítója ezért tartja fontosnak, hogy a rendezvényükön megvizsgálhatják: ki, hogyan és mit tehet azért, hogy a mikrovállalkozások és kkv-k pénzügyei sokkal egyszerűbben intézhetőek legyenek. Rá is mutatott néhány olyan digitális gyakorlatra, ami kellően jövőbe mutató ahhoz, hogy a hazai vállalkozások is alkalmazzák végre.
A vendéglátóipari vezetők részéről a feladatok delegálásának hiánya az egyik legsúlyosabb probléma, ami miatt nehezen áll talpra az ágazat a COVID utáni években. Továbbra is érezteti hatását, hogy a pandémia szétverte a jól kialakult szakmai közösségeket, a vendéglátósok már nem vagy alig járnak össze eszmecserére és a tudás átadására, amiből pedig kölcsönösen, mindenki profitálhatna. Persze erre a helyzetre is van megoldás: hozzá kell látni a céges mikroközösségek, aztán a nagyobb együttműködések felépítéséhez – osztotta meg a BizniszPlusz csatornával Gréczi Szilárd, a Skill Trade operatív és projektmenedzsere.
A legtöbb munkavállaló nem díjazná, ha a home office határait szűkebbre szabná a munkahelyük, de a felük csak emiatt azért nem mondana fel – legalábbis rögtön. A cégek nem kapkodnak a keretek módosításával, amit valószínűleg jól tesznek, pedig az alkalmazottakat aligha érné váratlanul. Milyen arányban morzsolódnának le a dolgozók a távmunka elvételével? Milyen előnyeit és hátrányait érzik a pandémiából örökölt gyakorlatnak napjainkban? A Profession.hu felmérte, Dencső Blanka piackutatási és üzletfejlesztési szakértő pedig összefoglalta, mire érdemes számítani home office fronton a közeljövőben.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS