Félelmetesen pontos a Tesla új, teljesen önvezető rendszere

Félelmetesen pontos a Tesla új, teljesen önvezető rendszere
2024. 03. 27., 14:40

Felkerült a világhálóra az egyik első olyan tesztút videója, amit városi környezetben, bonyolult építési területen hajtottak végre a Tesla teljesen önvezető rendszerének legújabb verziójával. Ingyenes próbaidőszak után alapfelszereltséggé válik az egyébként borsos árú szoftver.

Lenyűgöző bizonyítékot mutatott be a Tesla a fejlesztés alatt álló Full Self-Driving (FSD) rendszer képességeiről. A fedélzeti szoftver legfrissebb, 12.3.1-es verziószámú modelljével felvértezett járművet bonyolult útépítési helyszín közelébe vitték, majd a sofőr egyetlen gombnyomással arra utasította, hogy oldja meg önállóan a kijutást. Az ideiglenes tereléseket és elágazódásokat helyben, valós időben küzdötte le a Tesla, miközben gondosan betartott minden jelzést, a felfestésektől a bójákon át a közlekedési lámpákig.

Az egyelőre ellentmondásos véleményeket kiváltó, tesztelési fázisban lévő robotpilóta-rendszer nemrég extra bizalmi lökést kapott az autógyártó céget birtokló Elon Musktól, aki egy többirányú promóciós stratégiának is zöld utat adott a technológia kapcsán. Az FSD egy 12 ezer dollár (kb. 4,4 millió forint) értékű vezetéstámogató rendszer, amihez a népszerűsítés jegyében nemrég egyhónapos ingyenes hozzáférést adtak, csak az amerikai Tesla-tulajdonosoknak.

Az FSD legújabb iterációja, a 12.3.1-es verzió eddig lelkes felhasználói visszajelzéseket kap, arra hivatkozva, hogy jelentős teljesítményjavulást eredményezett, az alábbi bemutató időzítése pedig egybeesik a Tesla tipikus negyedév végi értékesítési kampányával is, ami újabb ösztönzés a potenciális vásárlók számára.

Az FSD V12 próbaverziójához hozzáférő egyik felhasználó az X-en osztotta meg a tapasztalatait, egy videó kíséretében, amit aztán reposztolt a Tesla is. A felvétel az önvezető rendszer éjszakai akadályok kezelésében nyújtott teljesítményét emeli ki: a sofőr úgy dicséri a Béta szoftver képességeit, hogy az „szakértőként kezel egy kaotikus építési szakaszt”, olyan sima utazást kínálva, amit korábbi verziókkal még nem sikerült produkálni.

Az Interesting Engineering a Teslascope szoftverkövető oldalra hivatkozva közli: Musk nagyot lépett előre a Tesla FSD Beta terjesztésével, amikor a cége dolgozóit körlevélben utasította két kulcsfontosságú változtatás végrehajtására. Az egyik az volt, hogy minden, Észak-Amerikában újonnan értékesítésre kerülő Teslában telepíteni és aktiválni kell az FSD V12.3.1-et, a másik pedig az, hogy minden autó átadása előtt rövid tesztútra kell vinni az ügyfeleket, az FSD funkciók bemutatása érdekében.

A tulajdonos parancsa bonyolultabb, mint elsőre hangzik, ugyanis a források szerint az FSD V12 egyelőre nem kompatibilis a 2024-ben gyártott Teslákkal, ráadásul azoknak a kameráknak a kalibrálásához, amelyekre a rendszer támaszkodik, 80-160 kilométernyi vezetésre van szükség. Értelemszerűen két fontos teendője van még a vállalatnak, mire megfelel a fentebb írt utasításoknak: kompatibilis verziót kell készíteni a szoftverből és valahogy megoldani, hogy a vadonatúj kocsikat ne úgy adják át, hogy már beléjük van tekerve kb. 100 kilométer. Erre lehet megoldás a leszállítás előtti FSD Beta demó, amit pl. tesztautókban mutogathatnak, de a Teslascope arról is beszámol, hogy egy kompatibilis verzió, az FSD Beta V12.3.2 már fejlesztés alatt áll, és hamarosan széles körben elérhető lesz. A Tesla állítólag azon dolgozik, hogy az FSD Betát beépítse a Model S, X és Y gyári buildjeibe, sőt, várhatóan a Model 3-ak is részesülnek a frissítésből.

Gábor János

Főoldali kép: Tesla

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025-03-31 19:35:00
Közel akkora áremelkedést hozott az első két hónap rekordkereslete a fővárosi ingatlanpiacon, mint amit előtte egy teljes év alatt regisztráltak a Duna House szakértői. A használt ingatlanok négyzetméterenkénti átlaga Budapesten 6 százalékos drágulást követően megközelítette az 1 millió forintot, de Rákosmentén, Pestszentlőrincen, Pestszentimrén és Soroksáron még akadnak megfizethetőbb lokációk.
2025-03-28 17:05:00
2025-ben már nemcsak az újépítésű, hanem a felújított, használt lakásokért is elkérhetik a tulajdonosok az 1 millió forint körüli négyzetméterárat.

  Rovathírek: HIPA

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS