375 millió EV-akkumulátorhoz elegendő az új lítium-lelőhely készlete

375 millió EV-akkumulátorhoz elegendő az új lítium-lelőhely készlete
2023. 12. 04., 14:10

A máris „a lítium Szaúd-Arábiája” néven emlegetett régióban annyi akkumulátor nyersanyag van, amennyi önmagában képes átírni a világpiaci szabályokat. Pár hónapon belül ez a második, hasonló jelentőségű, újonnan felfedezett lelőhely.

A szinte elképzelhetetlenül nagy lítium-lelőhely létezéséről az Egyesült Államok Energiaügyi Minisztériuma számolt be, miután nyilvánosságra hozta a Lawrence Berkeley Nemzeti Laboratórium által végzett elemzés eredményeit. A riport rámutat: az óriási, eddig nem ismert lítiumkészlet a kaliforniai Salton-tó alatt húzódik. A San Diegotól kelet-észak-keletre húzódó területet Gavin Newsom kormányzó nevezte el „a lítium Szaúd-Arábiájának”, nem méltatlanul: perzselően forró régió, ám az óriási, sós víztömeg alatt a becslések szerint 375 millió elektromos jármű akkumulátorához elegendő lítium van.

Ez az utóbbi időszakban már a második újonnan felfedezett amerikai lelőhely, ami esélyes lehet a világ legnagyobb lítium-készlete címre. Legutóbb szeptemberben rántották le a leplet egy hasonló jelentőségű térségről, szintén az Egyesült Államokban. A Nevada és Oregon államok határán húzódó McDermitt-kalderában stratégiai mennyiségű (akár 120 millió tonna) lítium lehet.

„A lítium létfontosságú a gazdaság szén-dioxid-mentesítéséhez és Biden elnök azon célkitűzésének eléréséhez, hogy 2030-ra 50 százalékos legyen az elektromos járművek aránya – mondta Jeff Marootian energiahatékonyságért és megújuló energiaforrásokért felelős miniszterhelyettes. Ez a jelentés megerősíti, hogy egyszeri lehetőség nyílik a hazai lítiumipar kiépítésére, miközben a tiszta, rugalmas villamosenergia-termelés is bővül. Az amerikai innováció segítségével a tiszta energia jövőjének élére állhatunk, munkahelyeket és erős hazai ellátási láncot teremthetünk, valamint növelhetjük nemzeti energiabiztonságunkat.”

Az érintett területen valószínűleg környezetvédelmi aggályok se merülnek majd fel a kitermelés kapcsán, hiszen Kalifornia ökológiai katasztrófaközpontjaként ismert. A Salton-tó környéke lényegében halott: az utóbbi években azzal szerepelt újra, meg újra a címlapokon, hogy elviselhetetlen hőhullámok sújtják, és rendszeresek a tömeges halpusztulások. Zöld energia szempontjából viszont paradigmaváltó jelentősége van az USA számára, hiszen a becslések szerint 400 megawattról 2950 megawattra növeli az ország geotermikus villamosenergia-termelő kapacitását. Ez a globális lítiumigény kielégítésének kulcsszereplőjévé avathatja az Egyesült Államokat.

Jelenleg biztosnak tűnik, hogy a lelőhely kitermelése minimum önellátóvá tenné az Egyesült Államokat lítiumból, ám az erőforrás kereskedelmi méretű hasznosítása és kitermelése óriási feladat. Az olyan vállalatok, mint a Berkshire Hathaway Energy és a Controlled Thermal Resources már most olyan technológiákba fektet, amelyekkel hatékonyan kinyerhető lesz a nyersanyag. A hangsúly egy közvetlen lítium-kitermelési technológia kifejlesztésén van, ami felhagy a környezetre káros olyan eljárásokkal, mint a nyílt bányászati fúrás vagy a hatalmas párologtató medencék alkalmazása.

A Los Angeles Times szkeptikusabb hangot is megüt a felfedezés kapcsán: mint írják, eddig egyetlen vállalat sem hajtott végre sikeres lítium-kitermelést a Salton-tónál, ami kétségeket ébreszt a vállalkozás gazdasági életképességével kapcsolatban. Mégis, a hazai lítiumforrás csábítása – esetlegesen környezetbarát kitermelési módszerekkel párosulva – jelentős beruházásokat indított el. Olyan vállalatok is bejelentkeztek partnernek, mint a GM, a Stellantis és a Ford.

Gábor János

A főoldali kép illusztráció. Fotó: wirestock - Freepik

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 06. 02., 14:30
A Z generáció tudatosan, de rendkívül élménycentrikusan költ – derül ki egy generációról készült átfogó kutatásból. A riport készítésében közreműködött a Diverzum, hazánk legnagyobb diákkedvezményeket kínáló platformja is, amelynek a partnerségi vezetőjével, Takács Péterrel beszélgettünk a Cégkassza Podcast legújabb adásában. A szakértő megosztotta gondolatait a Diverzum indulásáról, valamint a fiatalok fogyasztási szokásairól és digitális életmódjáról is.
2025. 06. 13., 12:05
A szezonálisan kiigazított adatok szerint az egy hónappal korábbihoz képest 1,8 százalékkal csökkent az ipai termelés volumene az Európai Unióban 2025. áprilisban, az egy évvel korábbit ugyanakkor így is meghaladta 0,6 százalékkal.
2025. 06. 12., 11:05
Májusban országos szinten 0,8 százalékkal nőttek a lakbérek áprilishoz képest, ugyanakkor a fővárosban enyhe csökkenés történt: Budapesten 0,2 százalékkal estek vissza az albérletárak. Éves összevetésben továbbra is drágulás látható: országosan 7,9 százalékkal, Budapesten pedig 7 százalékkal emelkedtek a bérleti díjak az elmúlt egy év során – derül ki a KSH-ingatlan.com májusi lakbérindexéből.

  Rovathírek: HIPA

A magyar gazdaság ismét egy stratégiai ágazatban, az orvostechnikai és gyógyszeripari szektort érintő fejlesztésekkel erősödik – szögezte le Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója, a SCHOTT Hungary Kft. tisztatérrel felszerelt gyártócsarnokának alapkőletételén, Lukácsházán. A gyógyszeripari üveg csomagolóanyagok gyártásával foglalkozó vállalat egy időben három új beruházást indított el összesen közel 100 milliárd forint értékben.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) közölte: sajnálattal veszi tudomásul, hogy a kormány szakmai egyeztetés nélkül hosszabbította meg a hatósági árak rendszerét, hiszen ezzel a szőnyeg alá söpörték a gazdaságban lappangó feszültségeket, amelyek így csak tovább gyűlnek és mindenképpen felszínre kerülnek. Az árrésstop legnagyobb vesztesei éppen a kisboltok lesznek, hiszen lemaradnak az árversenyben a multikkal szemben – vezeti le ebben az epizódban Kozák Tamás. Az OKSZ főtitkára azt is elmagyarázza, miért nincs rendjén az elmaradt egyeztetés és felvázolja a szövetség szakpolitikai javaslatait, amelyek viszont gyógyírt jelentenének – árrésstop helyett.
Már minden tízedik magyar dolgozott külföldön, főleg Németországban, az Egyesült Királyságban, Ausztriában vagy Franciaországban, és a legfőbb motiváció a pénzkereseti lehetőség, de közben sokakat vonz a nyelvi, kulturális tapasztalat és a szakmai fejlődés is – mondta el a Profession.hu felmérésének eredményei alapján Dencső Blanka. Az állásportál piackutatási és üzletfejlesztési szakértője ebben az epizódban bemutatja, milyen érdekes trendek alakultak ki a magyarok külföldi munkavállalási kedve kapcsán, illetve mennyien és hogyan küzdöttek meg a honvággyal és a nyelvi nehézségekkel, vagy milyen módon kamatoztatják itthon a külföldön szerzett tapasztalatokat.
2025. 05. 04., 10:25
epizód: 2025 / 9   |   hossz: 29:18
A cégvezetői és értékesítői tréningeken, illetve mentorprogramokon túl azt az összetett feladatot is vállalni kell, hogy fejlesszük, ne csak a gazdasági szereplők, hanem az egész társadalom fizikai és mentális egészségét – vallja Turcsán Emese, az Einstein Akadémia (érdekes módon kriminálpedagógiára szakosodott szociálpedagógus) alapítója és vezetője. Beszélgetésünk apropóját az akadémia mellett életre hívott Einstein Alapítvány, illetve a kibontakozóban lévő Kék Zóna Projekt adta. Előbbi fiatal tehetségek felkarolására és díjazására jött létre, míg utóbbi hazánkban akarja kialakítani a hosszú, kiegyensúlyozott életet élő emberek közösségét – egészen átfogó kutatásokkal és gyakorlatokkal.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS