A nehezen kitalálható, bonyolult jelszavakkal alaposan meg lehet nehezíteni a kiberbűnözők életét. Sok cikkben azt írják, hogy nem elég, ha kellően komplex karaktersorokat találunk ki, hanem azt javasolják, hogy változtassuk is meg őket rendszeresen. Vajon erre tényleg szükség van, vagy csak feleslegesen bonyolítjuk vele az életünket?
Nem garancia a sikerre a jelszavak változtatása
Rengeteg felhasználó valamilyen könnyen megjegyezhető jelszót választ. Sokan a születési évszámukat, vagy más, hozzájuk köthető adatot rejtenek el a karaktersorban. Még akkor is így cselekszenek, amikor megváltoztatják a jelszavukat, világít rá az IT biztonsággal foglalkozó Sybell.
Ha az új jelszó kötődik az előzőhöz, esetleg logikusan következik belőle, akkor a minden hájjal megkent kiberbűnözők biztosan ki fogják találni, ha ismerik az előzőt. Az Észak-Karolinai Egyetem kutatásai alapján már néhány ismert karakter is elegendő ahhoz, hogy rájöjjenek az új jelszóra a hackerek. Az egyetem kutatói kifejlesztettek egy olyan algoritmust, amely segítségével a korábban ismert jelszó alapján a fiókok közel ötödét fel lehetett törni.
Az erős jelszó fontosabb annál, mint hogy milyen gyakran cserélgetjük
Sokkal lényegesebb az, hogy meglehetősen komplex jelszót válasszunk, mint hogy havonta vagy félévente lecseréljük-e. Kényelmes lehet olyan egyszerű jelszavakat választani, amik valamilyen kifejezést és néhány számot tartalmaznak, ám egy ilyen karaktersort nagyon könnyű kitalálni, feltörni.
A jó jelszó hosszabb, mint nyolc karakter. Tartalmaznia kell kis- és nagybetűket, számokat, továbbá speciális karaktereket is, mint a különféle írásjelek vagy például a százalékjel. Akár jelszógenerátort is lehet használni egy kellően bonyolult karakterlánc előállításához.
Így szinte biztosan kizárhatjuk, hogy valaki találgatással rájöjjön a jelszavunkra. A brute force jellegű támadások is sokkal tovább tartanak, ha nem egy egyszerű karaktersorral próbáljuk megvédeni a különféle fiókjainkat, weboldalunkat.
Sokan igen nehéznek találják azt, hogy megjegyezzenek egy-egy bonyolultabb jelszót. Mivel érdemes a különböző felületekhez történő belépéshez különböző jelszavakat választani, így kell valamilyen megoldás a jelszavak tárolásához. Egy füzet helyett érdemes lehet inkább jelszókezelő applikációt használni.
Mindig résen kell lenni
Manapság a hackerek már nem csak találgatással vagy brute force támadásokkal próbálkoznak. Bevetik a legújabb technológiai megoldásokat, éppen ezért nem elegendő védekezés az, ha rendszeresen lecseréljük a jelszavainkat.
Fontos, hogy legyenek kellően erősek, emellett képben kell lenni a kiberbiztonsági trendekkel is. Hasznos olyan biztonsági megoldásokat használni, mint egy megbízható vírusirtó és egy tűzfal.
Sikeresen megtartotta két Michelin-csillagos minősítését a tatai Platán és a budapesti Stand étterem, további nyolc vendéglátóhely pedig (köztük egy újonnan) egy Michelin-csillagot nyert el idén.
A tartály legösszetettebb formájú csonkzónái elkészültek; a csonkgyűrűk és a további fő elemek egyenként elvégzett minőségügyi átvétele után azok további megmunkálására és a tartály összeállítására az AEM-Technologies volgodonszki gyárában kerül sor.