Mindannyian tudjuk, hogy a fogkövek bizonyos időközönként felgyűlnek a fogaink felszínén, és ami még rosszabb, „láthatatlanul”, az íny alatt is megbújhatnak. A legtöbben úgy hiszik, hogy ez csupán esztétikai probléma, pedig az igazság az, hogy súlyos ínygyulladást, kezeletlenül pedig fogágybetegséget is okozhat.
Milyen súlyos következményeket vonhat maga után?
A gondos szájhigiénia különösen fontos akkor is, ha valaki fogpótlásokkal rendelkezik, a fogágybetegséget, a fogak meglazulását például a Halász Klinikán végzett alapos fogkőleszedéssel lehet megelőzni.
Hogyan is alakul ki a fogkő? A lepedékek, plakkok idővel megvastagodnak, emiatt is lényeges a reggeli és esti fogmosás, amelyet célszerű kiegészíteni fogselyem vagy fogköztisztító kefék használatával is, ugyanis a közökben, fogkefével elérhetetlen területeken könnyen felgyűlhetnek a plakkok. A gond nem csupán ez, hanem annak ténye is, hogy a lepedékekben több, mint 600 fajta baktérium él, ezek felelősek a fogaink elszíneződéséért, valamint a szuvasodásért és a parodontózis kialakulásáért is.
Az ínyvérzés és a duzzanat már intő jel, hogy komoly gyulladás áll fenn, amely elhúzódva átterjedhet a csontra is. Az ínyvisszahúzódás következtében pedig idővel kilazulhatnak a fogak. Sőt, a fogpótlások elvesztését is okozhatja. Emiatt nagyon fontos, hogy rendszeresen időt szánjunk erre a „kötelező” szájhigiéniai kezelésre.
Hogyan zajlik a fogkő-eltávolítás?
Egy több lépésből álló procedúráról van szó, amelynek célja, hogy az íny alatt és felett található lerakódásokat maradéktalanul eltávolítsák. Mindezt egy depurátorral (ultrahangos készülékkel) végzik, vagyis „lepattintgatják” a fogköveket. Ezután a homokfúvás következik, amellyel a nem látható (fogak felszínén lévő) lerakódásokat távolítják el. A végső lépés pedig a felszínek karcmentessé, simává alakítása, melyhez polírozópasztát és kefét használnak.
A legtöbb esetben félévente javasolt a kezelés, de olykor gyakoribb dentálhigiéniai kezelés is szükségessé válhat. Például torlódott fogazat, fogszabályozó kezelés, fogágybetegség, dohányzás esetén.
Ezt követően természetes, ha érzékenységet tapasztalunk hidegre-melegre, néhány napon, héten belül azonban elmúlik.
Oszlassuk el a tévhiteket!
Sokakban felmerülhet, hogy a procedúra kárt tehet a fogakban, esetleg koptathatja őket. A válasz egyértelműen: nem. A depurátor keltette rezgés hatására csupán a fogkövek válnak le, a homokszórásnál és a polírozásnál alkalmazott anyagok puha szemcséjűek, nem olyan kemények, mint például a fogzománc.
Fontos tehát, hogy rendszeresen beiktassuk a kezelést, annak érdekében, hogy minél hosszabb ideig megtarthassuk a fogainkat, implantátumok esetében pedig azért, hogy meghosszabbítsuk az élettartamukat.
A bogyólé márkanév a francia bravúros magyarítása, bármelyik posztmodern írónk megirigyelhetné.
A Paksi Atomerőmű üzemanyag-ellátásáról létrejött szerződés fontos lépés Magyarország számára ellátásbiztonsági szempontból – mondta Steiner Attila, az Energiaügyi Minisztérium energetikáért és klímapolitikáért felelős államtitkára.