Megújuló energia: egy szélturbina életciklusa

Megújuló energia: egy szélturbina életciklusa
2023. 09. 07., 06:30

A megújuló energia a jövő energiája, melynek előállításában hatalmas szerepe lehet az olyan megoldásoknak, mint a szélturbinák. Természetesen vannak ezenkívül is további területek, ahol már most is jelentős termelés folyik, gondoljunk csak a naperőművekre. Emellett is több területen (például hullámok hasznosítása) folynak kutatások, de ebben a cikkben a szélturbinákkal fogunk foglalkozni.

Ösztönzik az energiahatékonyság növelését

Számos vállalkozás döntött már úgy az utóbbi években, hogy energiahatékonysági beruházásba kezd. Ebbe ma már nem kell egyedül belevágnia egyetlen cégnek sem, mert olyan jelentős szakmai támogatást kaphatnak például az EnergyHub cégcsoporttól, melyet vétek lenne nem igénybe venni.

Vannak ugyanis különböző ösztönzők is, mint amilyen például az energiahatékonysági társasági adókedvezmény vagy az EKR. Ha szakemberekkel elvégeztetünk a cégnél egy energetikai auditot, akkor az rá fog világítani azokra a területekre, melyek fejleszthetőek. Olyan energiahatékony beruházásokkal, amik csökkentik a fogyasztást, és akár részben vagy egészben megújuló energiaforrásokra támaszkodnak.

Bár jelenleg a szélenergia hasznosítása még gyerekcipőben jár Magyarországon, érdemes rá figyelmet szentelni, mert idővel bizonyára lehetőség lesz ennek komolyabb hasznosítására.

A szélturbina termelése nem állandó

A megújuló energiák közül nagyon sok helyen hasznosítják már a szélből, de talán még több helyen a napból nyert energiát. Mindkettőnek van egy negatív oldala: a ciklikusság. Egyik esetén az éjszaka, másiknál pedig a szélcsend okozza a problémát, ami miatt nem lehet velük folyamatosan termelni.

Viszont épp azért, mert nem feltétlen fedik le ezek az időszakok egymást, kiválóan lehet kombinálni őket. Ha mindezt még kiegészítjük további, egyéb forrásokkal is, akkor egy olyan mátrixot kapunk, mely lefedi az energiaigényünket, nagyrészt megújulóból.

A szélturbinák életciklusa

Felmerülhet a kérdés, hogy valóban sokkal környezetkímélőbb megoldást jelentenek-e ezek a zöldnek aposztrofált technológiák? Ennek eldöntéséhez életciklus-elemzést kell végezni, mely során meg kell vizsgálni, hogy az életútja során egy szélturbina milyen hatást gyakorol a környezetére. Kezdve az alapanyagok bányászatától egészen a használat utáni hulladék feldolgozásáig, kezeléséig.

A szélenergia az egyik legköltséghatékonyabb villamosenergia-termelő, megújuló energetikai technológia. És ha megnézzük egy szárazföldi szélerőmű átlagos teljesítményét, ami 20 éves várható élettartammal bír, akkor máris látjuk az energianyereséget.

Az összesítés pedig azt mutatja, hogy egy szélturbina teljes életciklusa alatt körülbelül annyi befektetett energiára van szükség, mint amennyit egy év alatt megtermel. Ha ezt összevetjük az általa 20 év alatt leadott teljesítménnyel, akkor az jön ki, hogy az élettartama alatt leadott energia húszszorosa a felhasználtnak.

Ezek alapján bátran kijelenthetjük, hogy a szélenergia minden tekintetben versenyképes.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 12. 18., 09:20
A banki hitelek jóváhagyása és folyósítása kritikus szerepet játszik egy vállalkozás életében, különösen akkor, amikor a gyorsaság kulcsfontosságú a piaci lehetőségek kihasználásában. Az MBH Bank legújabb vállalati hitelbírálati folyamata, az MBH Rapid jelentős változást hoz a finanszírozási piacon: lehetővé teszi a hitelösszegek akár öt munkanapon belüli folyósítását, ami értékes előnyt biztosíthat a vállalkozások számára.
2024. 12. 19., 11:45
A 8+1 pontos Demján Sándor Program keretében a korábbi 5 százalék helyett évi 3,5 százalékra csökkent a Széchenyi Kártya Program beruházási hiteleinek kamatát. Az intézkedés „felkorbácsolta a beruházási hitelek iránti keresletet” a hazai kkv-k körében – tájékoztatott a Nemzetgazdasági Minisztérium.
2024. 12. 18., 16:30
Bár ma még nem tudni, hogy milyen forgatókönyv szerint fagy be vagy zárul le a Magyarország szomszédságában zajló háború, a közelmúlt fegyveres konfliktusaiból kiindulva a Szuverenitásvédelmi Kutatóintézet összegyűjtötte azokat a szuverenitási kockázatokat, amelyek a Kárpát-medencére veszélyt jelenthetnek.
2024. 12. 18., 16:30
A tizenhárom éve tartó szíriai polgárháború november 27-től újra a világsajtó központi témája lett, amikor a Jaysh al-Izzah lázadócsoport támadást indított a Bassár el-Aszad vezette szír hadsereg ellen, december 7-én a nemzetközi sajtó pedig már arról adott hírt, hogy Aszad elnök valószínűleg elmenekült az országból.
2024-12-20 18:05:00
A K&H fenntarthatósági index legfrissebb adatai szerint a magyar vállalatok körében két kiemelt terület rajzolódik ki a fenntarthatósági törekvésekben: az energiafelhasználás csökkentése és a munkavállalók környezetbarát munkába járásának támogatása.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

2024. 12. 17., 10:35
epizód: 2024 / 24   |   hossz: 27:58
A 2025-ös évre vonatkozó adócsomag változásai minden vállalkozást érintenek, és komoly átalakulás küszöbén állnak a NAV digitális megoldásai is, amelyekben már szerepet kap a mesterséges intelligencia. Farkas Gábor, a PwC Magyarország adó- és jogi tanácsadási üzletágának vezetője részletesen beszélt a BizniszPlusznak az adórendszert érintő új szabályokról, az áfabevallások digitális jövőjéről és az adótanácsadás fejlődési irányairól. Ezek a nagyvállalatok és a kkv-k mellett a könyvelői és adótanácsadói szakmára is hatással lesznek, érdemes tehát meghallgatni a szakértő értékelését és tanácsait.
2024. 12. 04., 12:30
epizód: 2024 / 23   |   hossz: 20:22
A PwC Magyarország által, a Publicis Groupe Hungary megrendelésére készült kutatás szerint a Black Friday a korábbi 1–2 napról mára hosszabb kampányidőszakká nőtte ki magát. A vásárlók jelentős részét ennek ellenére nem befolyásolja az akciókkal teli esemény, az emberek egyre jobban hajlanak a tervezett vásárlásra, ahelyett, hogy hirtelen ingerek hatására költenének. Horváth Rita, a Publicis Groupe Hungary Chief Media Officere részletesen bemutatja, hogy mennyire elégedettek a vásárlók a promóciókkal, mennyire népszerűek a körükben a külföldi webshopok vagy éppen maga az online vásárlás, és hogy milyen körülmények miatt maradhatnak távol az év végi akcióktól.
A nyugdíjpénztárak vagyona nem várt mértékben gyarapodott az idén – jelezte az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetsége (ÖPOSZ), amely szerint az öngondoskodók korábban egyetlen esztendő harmadik negyedében sem tettek félre olyan magas összeget egészségügyi és nyugdíjcélra, mint 2024-ben. Dr. Kravalik Gábor, az ÖPOSZ főtitkára ebben az epizódban vezeti le a kedvező tendencia okait, azt, hogy milyen motivációs tényezők vezettek a remek eredményhez, valamint azt is, hogy milyen módon és melyik korosztály pénzügyi tudatosságát lehetne még növelni.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS