A megújuló energia a jövő energiája, melynek előállításában hatalmas szerepe lehet az olyan megoldásoknak, mint a szélturbinák. Természetesen vannak ezenkívül is további területek, ahol már most is jelentős termelés folyik, gondoljunk csak a naperőművekre. Emellett is több területen (például hullámok hasznosítása) folynak kutatások, de ebben a cikkben a szélturbinákkal fogunk foglalkozni.
Ösztönzik az energiahatékonyság növelését
Számos vállalkozás döntött már úgy az utóbbi években, hogy energiahatékonysági beruházásba kezd. Ebbe ma már nem kell egyedül belevágnia egyetlen cégnek sem, mert olyan jelentős szakmai támogatást kaphatnak például az EnergyHub cégcsoporttól, melyet vétek lenne nem igénybe venni.
Vannak ugyanis különböző ösztönzők is, mint amilyen például az energiahatékonysági társasági adókedvezmény vagy az EKR. Ha szakemberekkel elvégeztetünk a cégnél egy energetikai auditot, akkor az rá fog világítani azokra a területekre, melyek fejleszthetőek. Olyan energiahatékony beruházásokkal, amik csökkentik a fogyasztást, és akár részben vagy egészben megújuló energiaforrásokra támaszkodnak.
Bár jelenleg a szélenergia hasznosítása még gyerekcipőben jár Magyarországon, érdemes rá figyelmet szentelni, mert idővel bizonyára lehetőség lesz ennek komolyabb hasznosítására.
A szélturbina termelése nem állandó
A megújuló energiák közül nagyon sok helyen hasznosítják már a szélből, de talán még több helyen a napból nyert energiát. Mindkettőnek van egy negatív oldala: a ciklikusság. Egyik esetén az éjszaka, másiknál pedig a szélcsend okozza a problémát, ami miatt nem lehet velük folyamatosan termelni.
Viszont épp azért, mert nem feltétlen fedik le ezek az időszakok egymást, kiválóan lehet kombinálni őket. Ha mindezt még kiegészítjük további, egyéb forrásokkal is, akkor egy olyan mátrixot kapunk, mely lefedi az energiaigényünket, nagyrészt megújulóból.
A szélturbinák életciklusa
Felmerülhet a kérdés, hogy valóban sokkal környezetkímélőbb megoldást jelentenek-e ezek a zöldnek aposztrofált technológiák? Ennek eldöntéséhez életciklus-elemzést kell végezni, mely során meg kell vizsgálni, hogy az életútja során egy szélturbina milyen hatást gyakorol a környezetére. Kezdve az alapanyagok bányászatától egészen a használat utáni hulladék feldolgozásáig, kezeléséig.
A szélenergia az egyik legköltséghatékonyabb villamosenergia-termelő, megújuló energetikai technológia. És ha megnézzük egy szárazföldi szélerőmű átlagos teljesítményét, ami 20 éves várható élettartammal bír, akkor máris látjuk az energianyereséget.
Az összesítés pedig azt mutatja, hogy egy szélturbina teljes életciklusa alatt körülbelül annyi befektetett energiára van szükség, mint amennyit egy év alatt megtermel. Ha ezt összevetjük az általa 20 év alatt leadott teljesítménnyel, akkor az jön ki, hogy az élettartama alatt leadott energia húszszorosa a felhasználtnak.
Ezek alapján bátran kijelenthetjük, hogy a szélenergia minden tekintetben versenyképes.
Sikeresen megtartotta két Michelin-csillagos minősítését a tatai Platán és a budapesti Stand étterem, további nyolc vendéglátóhely pedig (köztük egy újonnan) egy Michelin-csillagot nyert el idén.
A tartály legösszetettebb formájú csonkzónái elkészültek; a csonkgyűrűk és a további fő elemek egyenként elvégzett minőségügyi átvétele után azok további megmunkálására és a tartály összeállítására az AEM-Technologies volgodonszki gyárában kerül sor.