Megújuló energia: egy szélturbina életciklusa

Megújuló energia: egy szélturbina életciklusa
2023. 09. 07., 06:30

A megújuló energia a jövő energiája, melynek előállításában hatalmas szerepe lehet az olyan megoldásoknak, mint a szélturbinák. Természetesen vannak ezenkívül is további területek, ahol már most is jelentős termelés folyik, gondoljunk csak a naperőművekre. Emellett is több területen (például hullámok hasznosítása) folynak kutatások, de ebben a cikkben a szélturbinákkal fogunk foglalkozni.

Ösztönzik az energiahatékonyság növelését

Számos vállalkozás döntött már úgy az utóbbi években, hogy energiahatékonysági beruházásba kezd. Ebbe ma már nem kell egyedül belevágnia egyetlen cégnek sem, mert olyan jelentős szakmai támogatást kaphatnak például az EnergyHub cégcsoporttól, melyet vétek lenne nem igénybe venni.

Vannak ugyanis különböző ösztönzők is, mint amilyen például az energiahatékonysági társasági adókedvezmény vagy az EKR. Ha szakemberekkel elvégeztetünk a cégnél egy energetikai auditot, akkor az rá fog világítani azokra a területekre, melyek fejleszthetőek. Olyan energiahatékony beruházásokkal, amik csökkentik a fogyasztást, és akár részben vagy egészben megújuló energiaforrásokra támaszkodnak.

Bár jelenleg a szélenergia hasznosítása még gyerekcipőben jár Magyarországon, érdemes rá figyelmet szentelni, mert idővel bizonyára lehetőség lesz ennek komolyabb hasznosítására.

A szélturbina termelése nem állandó

A megújuló energiák közül nagyon sok helyen hasznosítják már a szélből, de talán még több helyen a napból nyert energiát. Mindkettőnek van egy negatív oldala: a ciklikusság. Egyik esetén az éjszaka, másiknál pedig a szélcsend okozza a problémát, ami miatt nem lehet velük folyamatosan termelni.

Viszont épp azért, mert nem feltétlen fedik le ezek az időszakok egymást, kiválóan lehet kombinálni őket. Ha mindezt még kiegészítjük további, egyéb forrásokkal is, akkor egy olyan mátrixot kapunk, mely lefedi az energiaigényünket, nagyrészt megújulóból.

A szélturbinák életciklusa

Felmerülhet a kérdés, hogy valóban sokkal környezetkímélőbb megoldást jelentenek-e ezek a zöldnek aposztrofált technológiák? Ennek eldöntéséhez életciklus-elemzést kell végezni, mely során meg kell vizsgálni, hogy az életútja során egy szélturbina milyen hatást gyakorol a környezetére. Kezdve az alapanyagok bányászatától egészen a használat utáni hulladék feldolgozásáig, kezeléséig.

A szélenergia az egyik legköltséghatékonyabb villamosenergia-termelő, megújuló energetikai technológia. És ha megnézzük egy szárazföldi szélerőmű átlagos teljesítményét, ami 20 éves várható élettartammal bír, akkor máris látjuk az energianyereséget.

Az összesítés pedig azt mutatja, hogy egy szélturbina teljes életciklusa alatt körülbelül annyi befektetett energiára van szükség, mint amennyit egy év alatt megtermel. Ha ezt összevetjük az általa 20 év alatt leadott teljesítménnyel, akkor az jön ki, hogy az élettartama alatt leadott energia húszszorosa a felhasználtnak.

Ezek alapján bátran kijelenthetjük, hogy a szélenergia minden tekintetben versenyképes.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 10. 17., 16:17
Az ESG törvény, valamint annak végrehajtási rendelete speciális rendelkezéseket tartalmaz egy vállalkozás közvetlen beszállítóinak átvilágítására, aminek teljesítéséért végső soron az ügyvezetés tartozik felelősséggel – hívja fel a figyelmet a Baker McKenzie nemzetközi ügyvédi iroda. A törvény közelmúltban megjelent végrehajtási rendeletéből kiderül, mindez milyen feladatokat ró a vállalatokra.
2024-10-18 00:18:00
Az egyre komplexebb szabályozási környezet, valamint a geopolitikai helyzet bizonytalansága ellenére is optimizmus uralkodik a technológiai szektorban a növekedési kilátásokat illetően – többek között erre mutat rá a DLA Piper Tech Index riportjának 2024. évi kiadása.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a neobankok és a nemzetközi trendek azt erősítik, hogy a mikro-, kis- és középvállalkozások vezetői ne pénzügyi operatív teendőkbe öljék a drága idejüket ahelyett, amihez igazán értenek, az ehhez szükség digitális megoldások hazánkban még nem vagy csak ritkán hozzáférhetőek. Lemák Gábor, a FinTechShow-t szervező FinTech Group társalapítója ezért tartja fontosnak, hogy a rendezvényükön megvizsgálhatják: ki, hogyan és mit tehet azért, hogy a mikrovállalkozások és kkv-k pénzügyei sokkal egyszerűbben intézhetőek legyenek. Rá is mutatott néhány olyan digitális gyakorlatra, ami kellően jövőbe mutató ahhoz, hogy a hazai vállalkozások is alkalmazzák végre.
A vendéglátóipari vezetők részéről a feladatok delegálásának hiánya az egyik legsúlyosabb probléma, ami miatt nehezen áll talpra az ágazat a COVID utáni években. Továbbra is érezteti hatását, hogy a pandémia szétverte a jól kialakult szakmai közösségeket, a vendéglátósok már nem vagy alig járnak össze eszmecserére és a tudás átadására, amiből pedig kölcsönösen, mindenki profitálhatna. Persze erre a helyzetre is van megoldás: hozzá kell látni a céges mikroközösségek, aztán a nagyobb együttműködések felépítéséhez – osztotta meg a BizniszPlusz csatornával Gréczi Szilárd, a Skill Trade operatív és projektmenedzsere.
A legtöbb munkavállaló nem díjazná, ha a home office határait szűkebbre szabná a munkahelyük, de a felük csak emiatt azért nem mondana fel – legalábbis rögtön. A cégek nem kapkodnak a keretek módosításával, amit valószínűleg jól tesznek, pedig az alkalmazottakat aligha érné váratlanul. Milyen arányban morzsolódnának le a dolgozók a távmunka elvételével? Milyen előnyeit és hátrányait érzik a pandémiából örökölt gyakorlatnak napjainkban? A Profession.hu felmérte, Dencső Blanka piackutatási és üzletfejlesztési szakértő pedig összefoglalta, mire érdemes számítani home office fronton a közeljövőben.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS