2022. májusban a kiskereskedelem forgalmának volumene a nyers adat szerint 12,0, naptárhatástól megtisztítva 11,1 százalékkal haladta az egy évvel korábbit – tájékoztatott a statisztikai hivatal.
Az országos kiskereskedelem forgalma folyó áron 1435 milliárd forintot ért el; ez az összeg közel 300 milliárd forinttal haladja meg a 2021. májusi nyers adatot (1146 milliárd forint). A nyers adatok közötti különbség egy része a 10,7 százalékos májusi inflációnak tudható be, így a KSH számítása szerint 12,0, (a naptárhatástól megtisztítva pedig 11,1) százalékos volt az éves szintű forgalomnövekedés. Ez a „leggyengébb” tavaszi adat: márciusban 16,7, áprilisban 15,7 százalékkal nőtt a forgalom éves összevetésen.
Az országos kiskereskedelmi forgalom 44 százaléka az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes üzletekben, 37 százaléka a nem élelmiszer-kiskereskedelemben, 19 százaléka az üzemanyagtöltő állomások üzemanyag-forgalmában realizálódott.
Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelemben a forgalom volumene 3,0 százalékkal bővült. Az élelmiszer-kiskereskedelem 75 százalékát adó élelmiszer jellegű vegyes üzletek értékesítési volumene 2,4 százalékkal, az élelmiszer-, ital-, dohányáru-szaküzleteké 3,7 százalékkal emelkedett.
A nem élelmiszer-kiskereskedelem forgalmának volumene összességében 9,5 százalékkal nagyobb volt. Az eladások volumene a használtcikk-üzletekben 54, a textil-, ruházati és lábbeliüzletekben 35, a gyógyszer-, gyógyászatitermék-, illatszerüzletekben 12, a könyv-, számítástechnika-, egyébiparcikk-üzletekben 9,4, az iparcikk jellegű vegyes üzletekben 7,9, valamint a bútor-, műszakicikk-üzletekben 1,1 százalékkal növekedett.
Az árucikkek széles körére kiterjedő, a kiskereskedelmi forgalomból 8,2 százalékkal részesedő csomagküldő és internetes kiskereskedelem volumene 1,4 százalékkal csökkent.
Az üzemanyagtöltő állomások forgalmának volumene 37,5 százalékkal nagyobb volt.
A kiskereskedelmi adatokba nem tartozó gépjármű- és járműalkatrész-üzletek eladásai 11 százalékkal növekedtek. (KSH)
A bogyólé márkanév a francia bravúros magyarítása, bármelyik posztmodern írónk megirigyelhetné.
A Paksi Atomerőmű üzemanyag-ellátásáról létrejött szerződés fontos lépés Magyarország számára ellátásbiztonsági szempontból – mondta Steiner Attila, az Energiaügyi Minisztérium energetikáért és klímapolitikáért felelős államtitkára.