Roberto Burle Marx kapcsán el lehet mondani, hogy nem létezik olyan művészeti ág, amibe ne kóstolt volna bele. Ökológus, természettudós, festő, nyomdász, szobrász, ékszerész, zenész, kárpitkészítő, valamint a 20. század egyik, ha nem a legnagyobb tájépítésze volt.
A művészet iránti szenvedélye sosem lankadt, azon volt, hogy a lehető legjobbá váljon, idővel természetművészként lett ismert. Ő vezette be a modernista tájépítészetet Brazíliában. De hogyan került kapcsolatba a növényekkel?
Festészetet tanult
A brazil művész első inspirációi akkor láttak napvilágot, amikor Németországban festészetet tanult. Gyakran látogatott el a Dahlem botanikus kertbe, ott ismerte meg a Brazíliában őshonos növényeket – ezeket a Tropical Home különleges növényei között is megtalálhatjuk –, amiket aztán gondos ápolással hatalmasra tudunk növeszteni.
A férfi 1930-ban visszatért hazájába, ahol növényeket kezdett el gyűjteni. Két évvel később már meg is tervezte az első látványkertjét egy magánrezidencián. Pár évvel később pedig saját otthonában nevelt egyedi és különleges fajokat.
A birtoka 365 ezer m2 volt, nem messze terült el Rio de Janeiro városától. Ez a terület ma már a kormány tulajdonában van, tökéletes állapotában tartják karban. A hely jelenleg Sitio Roberto Burle Marx néven fut, több mint 3500 növényfajt tartalmaz.
Tájstúdió és saját vállalkozás
Az 1950-es években saját tájstúdiót alapított, majd vállalkozást indított. Mindig az időtlenségre és a tökéletességre törekedett. Esztétikája a természeten alapult, talán emiatt lehet, hogy a színeket sosem keverte egymással.
Olyan őshonos növényeket használt, amelyek ugyanazon példány nagy csoportjai. Kifejezetten érdeklődött a növények jellege iránt, hogy azok milyen hatással tudnak lenni a kertre.
Rengeteg időt töltött az esőerdőkben, tanulmányozta a virágokat, a zöldeket, felfedezte azokat, ennek hatására még tovább tudta bővíteni a botanikus tudását. Új kőzeteket és növényeket köszönhetünk neki, ezáltal minimum 30 növény viseli a nevét.
Melyek ezek?
A Tropical Home-nál is megtalálható Amabilis, azaz a fésűvirág. Az ezüstös-zöld levelekkel rendelkező faj sötétzöld mintázattal és lila levélfonákkal díszített. Nem igényel túl sok törődést, nagyon jó választás lehet kezdők számára. Imádkozó növénynek is tartják, ami azt jelenti, hogy a reggeli fény hatására kinyitja a leveleit, estére azonban ismét bezárja őket.
A másik az Amagris, ami szintén ezüstös-zöld levelekkel lett megáldva. Bár Brazíliában őshonos, eredetileg egy belga üvegházban jelent meg az Amagris mutációjaként. Ennek köszönhetően szintén nem kell vele sokat foglalkozni, hozzá nem értőknél is szépen növekszik.
Mindkét növény a nedves, de nem teljesen vizes közeget kedveli. Ha jól hidratáltak, akkor egész nap gyönyörködhetünk a leveleikben. Szeretik a magas páratartalmat, a hőmérséklet kapcsán pedig 16 és 24 fok között érzik jól magukat.
Sikeresen megtartotta két Michelin-csillagos minősítését a tatai Platán és a budapesti Stand étterem, további nyolc vendéglátóhely pedig (köztük egy újonnan) egy Michelin-csillagot nyert el idén.
A tartály legösszetettebb formájú csonkzónái elkészültek; a csonkgyűrűk és a további fő elemek egyenként elvégzett minőségügyi átvétele után azok további megmunkálására és a tartály összeállítására az AEM-Technologies volgodonszki gyárában kerül sor.