Az öntözőfej az öntözőrendszer egyik legfontosabb alkatrésze, ami nélkülözhetetlen ahhoz, hogy a növényeinket ellássuk a szükséges vízmennyiséggel. Ahhoz viszont, hogy egy tökéletesen működő rendszert tudjunk létrehozni átgondoltan kell öntözőfej típust választani.
Mivel minden kert más, így szükségszerű volt, hogy az öntözőfejek is különböző kivitelben készüljenek. Az egyik legnagyobb különbség köztük, hogy más elven működnek, de emellett más eltérések is vannak.
Ezúttal az öntözőfej típusokról fogunk kicsit részletesebben is beszélni, hogy könnyebben tudj dönteni. Megtudhatod, hogy milyen kategóriákba tudjuk sorolni ezeket a nagyszerű alkatrészeket és, hogy milyen jellemzőik vannak.
Mi az az öntözőfej és milyen szerepet lát el?
Amennyiben nemcsak informálódnál róluk, hanem meg is szeretnéd vásárolni őket, akkor nézz körül a Szomszedkert fúvókák és öntözőfejek menüpontjában! Itt szinte minden típusát megtalálod és más kiegészítőket, alkatrészeket is be tudsz szerezni az öntözőrendszerhez.
Az öntözőrendszerben ugyan a csövek biztosítják a víz gondtalan haladását, ugyanakkor a szórófejek a kijutási pontok, ahol a víz kijut a rendszerből. Ezek az elemek szabályozzák a növényekhez eljutó víz mennyiségét, intenzitását, sőt még azt is meghatározzák, hogy milyen szögben essen rájuk.
Süllyesztett öntözőfejek
Egy-két kivételtől eltekintve a szórófejek jellemzően süllyesztett kivitelben készülnek. Ez azt jelenti, hogy működés közben kiemelkednek a talajból, a rendszer leállásakor pedig visszasüllyednek. A kiemelkedés, illetve a visszasüllyedés a változó nyomás hatására történik meg.
Ezeket a típusokat süllyesztett vagy más néven pop-up szórófejeknek hívjuk. A hatékonyságot tekintve remek választásnak bizonyulnak, hiszen akár egészen változatos méretű terület vízellátására is képesek.
Rotoros és spray öntözőfejek
A süllyesztett típusokon belül is további csoportokba oszthatjuk a szórófejeket. Megkülönböztetünk ugyanis rotoros, illetve spray kivitelben készülő modelleket. Bár mindkettőre igaz, hogy nyomás hatására mozognak, mégis jelentős különbségek vannak a működésükben.
A rotoros szórófejek nagyobb szórási tartományban is kiválóan működnek, a hatótávolságuk akár 8-12 méter is lehet. A fej körbe-körbe forog, vagyis rotoros mozgást végez, innen ered az elnevezése is. Ezek a fajták remek megoldást jelentenek a nagyobb kertek vagy gyepterületek öntözésére.
A spray szórófejek ezzel szemben kisebb szórási tartományban eredményesek, a szórási sugaruk ugyanis 2-5 méter között van. Cserébe viszont a vizet nagy intenzitással képesek eljuttatni a növényekhez, a szórásképüket pedig rugalmasan lehet változtatni. Ebből kifolyólag hatékonyan alkalmazhatók a kisebb, szabdaltabb területek öntözésére.
Ugye milyen izgalmas, hogy milyen sokféle szórófej létezik? Ha pontosan tudod, hogy milyen típusok vannak, és mi jellemzi őket, akkor sokkal könnyebben tudod kiválasztani a megfelelőt. Csak arra kell odafigyelned, hogy megbízható cégtől vásárolj!
Sikeresen megtartotta két Michelin-csillagos minősítését a tatai Platán és a budapesti Stand étterem, további nyolc vendéglátóhely pedig (köztük egy újonnan) egy Michelin-csillagot nyert el idén.
A tartály legösszetettebb formájú csonkzónái elkészültek; a csonkgyűrűk és a további fő elemek egyenként elvégzett minőségügyi átvétele után azok további megmunkálására és a tartály összeállítására az AEM-Technologies volgodonszki gyárában kerül sor.