Hogyan válasszuk ki a megfelelő cipőt sportoláshoz?

Hogyan válasszuk ki a megfelelő cipőt sportoláshoz?
2024. 01. 02., 05:00

Amikor edzésről van szó, akkor a legfontosabb kellék a megfelelő cipő. Mindegy, hogy futásról, pilatesről, edzőtermi sportolásról van szó, ahhoz, hogy biztonságosan végezhessük a feladatainkat, fontos, hogy minőségi lábbelit húzzunk fel a lábunkra. Egy olcsóbb, nem túl tartós darab könnyen sérülést okozhat, ami miatt aztán hetekig vagy akár hónapokig nem tudunk sportolni.

Ebben az írásunkban abban nyújtunk segítséget, hogy könnyebben menjen a választás.

Miért fontos a megfelelő lábbeli?

A testsúlyunk egésze a lábunkra helyeződik, sportolás közben további terhelésnek van kitéve, így nagyon nem mindegy, hogy mit húzunk fel edzéshez. A lábujj és az alatta lévő párnácskákra a terhelés 40 százaléka terhelődik, míg a maradék 60% a sarkunkat éri. A helytelen testtartás azonban sokat változtathat ezen az arányon, amiben nagy szerepe van a megfelelő cipő kiválasztásának. A Borgo.hu sportos cipői azonban lehetőséget adnak arra, hogy fájdalom nélkül mozoghassunk.

A cipőnk mindenhova elkísér minket, ha pedig olyat húzunk a lábunkra, ami nem tartja a bokát vagy védi a talpat, akkor átmeneti vagy maradandó elváltozásokat is okozhatunk magunknak. Előfordulhat bőrkeményedés, tyúkszem, de még ízületi deformáció, kalapácsujj, esetleg boltozati süllyedés. Ahhoz, hogy ezeket el lehessen kerülni, itt egy kis segítség.

Mire érdemes figyelni?

Mindenekelőtt a lábbeli kényelmességét kell megfigyelni. Függetlenül attól, hogy kint vagy bent edzenénk, sétálnánk, minden helyzetben meg kell felelnie ennek a szempontnak. Egy kényelmetlen darab esetében könnyedén felborulhat a járásunk technikája, ami komoly károsodásokat okozhatnak az ízületeinkben.

A másik fontos tényező a talp kialakítása. Ahhoz azonban, hogy ennek típusa megfelelő legyen, el kell döntenünk, hogy milyen terepen fogjuk használni. Amennyiben rekreációs mozgásról van szó, akkor a talpnak rugalmasnak kell lennie, tehát ne legyen se túl kemény, se túl puha.

Ha viszont aszfalton akarjuk használni, akkor itt lényeges lehet a kemény talaj sajátossága, hiszen ez nem vezeti el a mechanikai ingereket. A rezgés, ami sarokra érkezéskor érződik sosem túl jó, így egy sima külső talpú lábbelire lesz szükség.

A sarok és a lábforma

Ami még fontos tényező lehet, az a sarok magassága. Nem, nem a magas sarkúról van szó, viszont egy túl lapos talpú sportcipő rossz hatással lehet a talpunkra. Megváltozik a testtartás, valamint az izomegyensúly is felborulhat. A harántboltozat könnyen ellapul, az ujjak pedig elváltoznak. Akármilyen célra is veszünk új sportcipőt, ügyeljünk arra, hogy a sarokrész nem lehet alacsonyabb a cipő elülső részénél.

Végül, de nem utolsósorban nézzük meg a lábformánkat. Egy szélesebb lábbal rendelkező személynek nem túl előnyös egy keskeny fazon. Ha pedig keskeny lábformáról van szó, akkor se vegyünk széles lépőt, hiszen abban instabillá válik a talp és a boka.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 11. 06., 22:06
A Nemzetgazdasági Minisztérium által kitűzött bérszintek eléréshez évi 6–7 százalékos reálbér-emelkedésre van szükség a következő három évben. Az elmúlt húsz évben átlagosan évi 3,3 százalékkal növekedett a bérek vásárlóereje – állapítja meg az Egyensúly Intézet 2024 októberi gazdasági gyorsjelentésében.
2024-11-07 15:07:00
Egy, a napokban kijött új törvényjavaslat alapján magánszemélyek adómentesen fogják tudni az általuk megalkotott szoftvert, szabadalmat vagy más szellemi alkotást vállalkozásuknak átadni. A várhatóan januártól hatályba lépő szabály – a tavaly elfogadott adóelőnyökkel együtt – remélhetőleg újabb lökést fog adni a start-upokba történő kockázati tőkebevonásoknak. A legfontosabb tudnivalókat Gondi Anilla, a Jalsovszky Ügyvédi Iroda szakértője foglalta össze.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

2024. 11. 06., 09:35
epizód: 2024 / 21   |   hossz: 28:39
Az I. Nyílt Magyar Sommelier Bajnokság „Best Young Sommelier” kategóriájának idei győztese, Novák Dávid örömmel kampányol a borfogyasztás mint kulináris élmény mellett, hiszen egy jól kiválasztott ital új dimenzióval gazdagítja az étkezést. Az ízek és aromák összjátékának ismeretéhez hatalmas elméleti tudás kell, de az igazi kihívás az, hogy ráérezzen a vendég személyes preferenciáira. A VIRTU Restaurant sommelier-je cukrász múltjából és külföldi tapasztalataiból merítve vált profivá, pedig még csak a húszas éveit tapossa. Ebben az epizódban e különleges szakma szépségeiről és a borfogyasztás szertartásáról is mesél.
Bár a magyarok európai összehasonlításban is tudatosan kötnek lakásbiztosítást, akadnak fontos apróságok a szerződésekben, amelyeket kifelejtenek. A kisebb, de baj esetén drága hibákra a hazai árvizek során keletkezett károk még jobban ráirányították a figyelmet. Árvízre továbbra sem, vagy csak szigorú kikötések mentén lehet biztosítást találni, viszont más természeti katasztrófák kapcsán nagyot menthet egy jó szerződés – hívta fel a figyelmet a PBA Insura Zrt. vezérigazgatója. Dr. Kozma Gábor ebben az epizódban tisztázza a természeti katasztrófákból eredő károk közötti fontos különbségeket és elmondja, mit nem kellene kifelejteni a szerződésekből, hogy nagyobb biztonságban tudjuk ingó és ingatlan vagyonunkat.
Bár a neobankok és a nemzetközi trendek azt erősítik, hogy a mikro-, kis- és középvállalkozások vezetői ne pénzügyi operatív teendőkbe öljék a drága idejüket ahelyett, amihez igazán értenek, az ehhez szükség digitális megoldások hazánkban még nem vagy csak ritkán hozzáférhetőek. Lemák Gábor, a FinTechShow-t szervező FinTech Group társalapítója ezért tartja fontosnak, hogy a rendezvényükön megvizsgálhatják: ki, hogyan és mit tehet azért, hogy a mikrovállalkozások és kkv-k pénzügyei sokkal egyszerűbben intézhetőek legyenek. Rá is mutatott néhány olyan digitális gyakorlatra, ami kellően jövőbe mutató ahhoz, hogy a hazai vállalkozások is alkalmazzák végre.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS