Még a legnagyobb kávérajongók is képesek elbizonytalanodni a nyári melegben, hogy kérik-e a forró eszpresszójukat, hiszen valami hideg sokkal gyorsabb enyhülést adna a kínzó kánikula ellen.
Számukra is jó hír, hogy van megoldás, hiszen a KávéVerzum kínálatából cold brew kancsó is beszerezhető, melynek segíŧségével otthon is könnyedén készíthetünk nyári élénkítőt, ami ízletes koktélok alapanyaga is lehet.
A cold brew technika
Az angolból átvett kifejezés hideg áztatást, kivonatolást jelent. Azaz a kávéőrlemény fogyasztás előtt 8-16 órát hideg vízben ázik, így adja át lassan az aromaanyagokat.
Nagy különbség a forró vízzel kivonatolt kávéhoz képest, hogy ezek az italok sokkal kevésbé savasak, így az érzékeny gyomrúak is bátran fogyaszthatják. Koffein tekintetében is van viszonyítási lehetőségünk: hozzávetőleg másfél deci cold brew felel meg egy szokványos presszókávénak.
Milyen eszközök kellenek?
A legfontosabb kellék egy cold brew kancsó, ami igazán kis beruházásnak számít ahhoz képest, hogy mekkorát dob az eredményen.
Lényege, hogy nagyon finom szűrővel rendelkezik, ezért az eredmény garantáltan zaccmentes lesz, és az adagolás is egyszerű a segítségével.
Nem mellesleg ugyanabban az edényben készíthetjük és tárolhatjuk az italt, tehát a mosogatnivalót sem szaporítjuk feleslegesen, miközben egy egész vendégségre való adagot is elkészíthetünk vele.
Létezik házi (sufni tuning) megoldás is: beáztathatjuk az őrleményt egy egyszerű befőttesüvegben is, de a keveréket a végén le kell szűrni adott esetben egy papírfilteren.
Alapanyagok, elkészítés
A legfontosabb ebben az esetben is a kávé: a legjobb eredményhez érdemes jó minőségű, kézműves, lehetőleg single origin kávét választani világos vagy maximum közepes pörköléssel.
Az afrikai kávékkal jellemzően gyümölcsösebb ízvilágot érhetünk el, ami a cold brew-nak kifejezetten jól áll, de a csokis, karamellás dél-amerikai kávékkal is lehet próbálkozni. Mindkét esetben a durva őrlés ajánlott, azaz a pelyhes tengeri só méret.
A kávékészítésnél mindig fontos szerepe van a víznek, de ebben az esetben ez hatványozottan igaz, cold brew-hoz mindig használjon tisztított, lágy vizet. Az arány viszonylag adott, a legtöbben az 1:15 arányszámra esküsznek, azaz 40g kávét 6 deci vízzel érdemes összeboronálni.
Áztathatjuk a kávét szobahőmérsékleten vagy hűtve is, fogyasztani minden esetben hidegen érdemes. Az áztatás ideje, ahogyan már írtuk 8-16 óra.
A cold brew-t hagyományosan jégen szervírozzuk, amit aztán számos dologgal kiegészíthetünk. Adhatunk hozzá citrusgerezdet, közvetlenül tálalás előtt, ez inkább az afrikai kávéknak áll jól, de izgalmas kombinációt alkothat rozmaringgal, mentával vagy citromfűvel is.
Szárított fűszereket áztatás közben is adagolhatunk, ilyenek a kardamom, a fahéj vagy éppen a szegfűszeg.
Emellett készíthetünk vele virgin koktélokat is tonikkal, bogyókkal vagy akár tejjel.
Sikeresen megtartotta két Michelin-csillagos minősítését a tatai Platán és a budapesti Stand étterem, további nyolc vendéglátóhely pedig (köztük egy újonnan) egy Michelin-csillagot nyert el idén.
A tartály legösszetettebb formájú csonkzónái elkészültek; a csonkgyűrűk és a további fő elemek egyenként elvégzett minőségügyi átvétele után azok további megmunkálására és a tartály összeállítására az AEM-Technologies volgodonszki gyárában kerül sor.