Gondoltad volna, hogy te is tudsz otthon grillsajtot készíteni?

Gondoltad volna, hogy te is tudsz otthon grillsajtot készíteni?
2022. 06. 03., 21:30

A grillsajt hatalmas rajongótáborra tett szert az elmúlt évek során Magyarországon is. Szeretjük grillezni, húsok mellé köretnek készíteni, vagy akár csak magában enni némi saláta kíséretében.

Bármelyik is legyen a kedvenced az előbbiek közül, abban biztosan azonos véleményen vagyunk, ha valaki nagy mennyiségben eszi ezt a finomságot, szembe kell néznie annak a borsos árával is. De persze ez is könnyűszerrel megkerülhető, ha megtanulod, hogyan tudod akár magad is elkészíteni a saját konyhádban.

A következő cikkben megmutatjuk, hogyan kivitelezhető ez saját kezűleg, valamint kitérünk a nehézségekre, és a további lehetőségekre is. Szeretnél a grillsajton kívül más otthon elkészíthető praktikákról is olvasni? Esetleg diétás recepteket keresel, amikkel könnyebben telnek a napok? Nézz szét az Annuskám oldalán, és találd meg a neked leginkább tetsző recepteket, amikkel lenyűgözheted a szeretteidet!

A recept

A grillsajt elkészítéséhez az alábbiakra lesz szükséged:

  • 4 liter tej (3,5%)
  • 6 evőkanál 10%-os ecet
  • 3,5 evőkanál só

A tejet forrásig kell hevíteni, majd visszavenni a legkisebb fokozatra, és úgy tovább melegíteni, időnként megkeverve. Hozzáadjuk kanalanként az ecetet, míg a fehérje el nem válik teljesen a savótól. Ezután beleszórjuk a sót, majd 10 perc pihenés után átszűrjük egy konyharuhán, a fennmaradó részeket pedig a lábasban hagyjuk csepegni, préselődni 8 órán át.

Milyen tejet érdemes használni?

Természetesen az a legjobb, ha termelői piacon, vagy egyenesen a termelőtől tudsz beszerezni házi tejet. Amennyiben ez nem kivitelezhető, akkor érdemes a magasabb zsírtartalmú tejek felé orientálódni. Amennyiben laktózérzékenységed van, nem kell kétségbe esned, ez a recept elkészíthető laktózmentes tejből is.

Mindegy, hogy milyen ecetet használok?

Tulajdonképpen nincs kőbe vésve, hogy kizárólag 10%-os ecettel lehet elkészíteni a receptet. Valójában az a fontos, hogy fokozatosan adagold az ecetet a tejhez, és folyamatosan figyeld a végbemenő reakciókat. Akkor vagy készen, ha a savó és a fehérje teljesen elváltak, és áttetsző folyadék marad csak a lábasban.

Mindegy, hogy milyen konyharuhát használok?

Sajnos nem. A sajtok hajlamosak arra, hogy felvegyék a környezetükben lévő illatokat és ízeket, márpedig egy hagyományosan, öblítővel mosott konyharuhától nagyon sok mindent tud átvenni. Éppen ezért kizárólag olyan konyharuhát érdemes használni, ami kizárólag ecetes vízben lett kiforralva.

Meddig fogyasztható a kész grillsajt?

Maximum 1 hétig lesz jó a hűtőben tárolva. Ebből kifolyólag érdemes azzal számolnod, hogy 1 liter tejből körülbelül 10-12 dkg-os darab sajtot tudsz készíteni. Ha nagyobb adagot tervezel csinálni, akkor csak úgy éri meg, ha tudod, hogy képesek vagytok egy hét alatt elfogyasztani mindet. Sok sikert kívánunk!

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 10. 31., 13:45
A vállalkozások számára mindig is kiemelt fontosságú volt a kockázatkezelés, hiszen váratlan események bármikor bekövetkezhetnek, amelyek súlyosan érinthetik a működést. A biztosítások piaca ezért különösen fontos szerepet játszik a magyar kis- és középvállalkozások életében. A Cégkassza Podcast a kövezetkő adása ezt a témát járta körbe Erdős Mihály, a Magyar Biztosítók Szövetsége elnökének szakértői segítségével.
2024-11-04 10:04:00
Korszerű irodabusz segíti a NAV pénzügyi nyomozóinak munkáját. Az elektronikus úton tárolt bizonyítékok gyors és hatékony lementésére hivatott mikrobuszt bűnügyi helyszíneken alkalmazzák a jövőben.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a magyarok európai összehasonlításban is tudatosan kötnek lakásbiztosítást, akadnak fontos apróságok a szerződésekben, amelyeket kifelejtenek. A kisebb, de baj esetén drága hibákra a hazai árvizek során keletkezett károk még jobban ráirányították a figyelmet. Árvízre továbbra sem, vagy csak szigorú kikötések mentén lehet biztosítást találni, viszont más természeti katasztrófák kapcsán nagyot menthet egy jó szerződés – hívta fel a figyelmet a PBA Insura Zrt. vezérigazgatója. Dr. Kozma Gábor ebben az epizódban tisztázza a természeti katasztrófákból eredő károk közötti fontos különbségeket és elmondja, mit nem kellene kifelejteni a szerződésekből, hogy nagyobb biztonságban tudjuk ingó és ingatlan vagyonunkat.
Bár a neobankok és a nemzetközi trendek azt erősítik, hogy a mikro-, kis- és középvállalkozások vezetői ne pénzügyi operatív teendőkbe öljék a drága idejüket ahelyett, amihez igazán értenek, az ehhez szükség digitális megoldások hazánkban még nem vagy csak ritkán hozzáférhetőek. Lemák Gábor, a FinTechShow-t szervező FinTech Group társalapítója ezért tartja fontosnak, hogy a rendezvényükön megvizsgálhatják: ki, hogyan és mit tehet azért, hogy a mikrovállalkozások és kkv-k pénzügyei sokkal egyszerűbben intézhetőek legyenek. Rá is mutatott néhány olyan digitális gyakorlatra, ami kellően jövőbe mutató ahhoz, hogy a hazai vállalkozások is alkalmazzák végre.
A vendéglátóipari vezetők részéről a feladatok delegálásának hiánya az egyik legsúlyosabb probléma, ami miatt nehezen áll talpra az ágazat a COVID utáni években. Továbbra is érezteti hatását, hogy a pandémia szétverte a jól kialakult szakmai közösségeket, a vendéglátósok már nem vagy alig járnak össze eszmecserére és a tudás átadására, amiből pedig kölcsönösen, mindenki profitálhatna. Persze erre a helyzetre is van megoldás: hozzá kell látni a céges mikroközösségek, aztán a nagyobb együttműködések felépítéséhez – osztotta meg a BizniszPlusz csatornával Gréczi Szilárd, a Skill Trade operatív és projektmenedzsere.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS