A grillsajt hatalmas rajongótáborra tett szert az elmúlt évek során Magyarországon is. Szeretjük grillezni, húsok mellé köretnek készíteni, vagy akár csak magában enni némi saláta kíséretében.
Bármelyik is legyen a kedvenced az előbbiek közül, abban biztosan azonos véleményen vagyunk, ha valaki nagy mennyiségben eszi ezt a finomságot, szembe kell néznie annak a borsos árával is. De persze ez is könnyűszerrel megkerülhető, ha megtanulod, hogyan tudod akár magad is elkészíteni a saját konyhádban.
A következő cikkben megmutatjuk, hogyan kivitelezhető ez saját kezűleg, valamint kitérünk a nehézségekre, és a további lehetőségekre is. Szeretnél a grillsajton kívül más otthon elkészíthető praktikákról is olvasni? Esetleg diétás recepteket keresel, amikkel könnyebben telnek a napok? Nézz szét az Annuskám oldalán, és találd meg a neked leginkább tetsző recepteket, amikkel lenyűgözheted a szeretteidet!
A recept
A grillsajt elkészítéséhez az alábbiakra lesz szükséged:
A tejet forrásig kell hevíteni, majd visszavenni a legkisebb fokozatra, és úgy tovább melegíteni, időnként megkeverve. Hozzáadjuk kanalanként az ecetet, míg a fehérje el nem válik teljesen a savótól. Ezután beleszórjuk a sót, majd 10 perc pihenés után átszűrjük egy konyharuhán, a fennmaradó részeket pedig a lábasban hagyjuk csepegni, préselődni 8 órán át.
Milyen tejet érdemes használni?
Természetesen az a legjobb, ha termelői piacon, vagy egyenesen a termelőtől tudsz beszerezni házi tejet. Amennyiben ez nem kivitelezhető, akkor érdemes a magasabb zsírtartalmú tejek felé orientálódni. Amennyiben laktózérzékenységed van, nem kell kétségbe esned, ez a recept elkészíthető laktózmentes tejből is.
Mindegy, hogy milyen ecetet használok?
Tulajdonképpen nincs kőbe vésve, hogy kizárólag 10%-os ecettel lehet elkészíteni a receptet. Valójában az a fontos, hogy fokozatosan adagold az ecetet a tejhez, és folyamatosan figyeld a végbemenő reakciókat. Akkor vagy készen, ha a savó és a fehérje teljesen elváltak, és áttetsző folyadék marad csak a lábasban.
Mindegy, hogy milyen konyharuhát használok?
Sajnos nem. A sajtok hajlamosak arra, hogy felvegyék a környezetükben lévő illatokat és ízeket, márpedig egy hagyományosan, öblítővel mosott konyharuhától nagyon sok mindent tud átvenni. Éppen ezért kizárólag olyan konyharuhát érdemes használni, ami kizárólag ecetes vízben lett kiforralva.
Meddig fogyasztható a kész grillsajt?
Maximum 1 hétig lesz jó a hűtőben tárolva. Ebből kifolyólag érdemes azzal számolnod, hogy 1 liter tejből körülbelül 10-12 dkg-os darab sajtot tudsz készíteni. Ha nagyobb adagot tervezel csinálni, akkor csak úgy éri meg, ha tudod, hogy képesek vagytok egy hét alatt elfogyasztani mindet. Sok sikert kívánunk!
Sikeresen megtartotta két Michelin-csillagos minősítését a tatai Platán és a budapesti Stand étterem, további nyolc vendéglátóhely pedig (köztük egy újonnan) egy Michelin-csillagot nyert el idén.
A tartály legösszetettebb formájú csonkzónái elkészültek; a csonkgyűrűk és a további fő elemek egyenként elvégzett minőségügyi átvétele után azok további megmunkálására és a tartály összeállítására az AEM-Technologies volgodonszki gyárában kerül sor.