A makettfestés során a weathering folyamatok által válnak igazán élethűvé a gondosan megalkotott példányok. Például amikor leverődéseket, kopásokat jelenítünk meg egy katonai repülőn vagy harci gépen. Az alábbiakban ehhez adunk tippeket!
Leverődések létrehozása ecset segítségével
Manapság bőséges a termékpaletta különféle chipping (leverődések) folyadékok terén is, ehhez érdemes szétnézni a Modellfutár weathering termékek széles választékában, de fontos kiemelnünk, hogy ecsettel is megfesthetők a kopások, leverődések, s egyéb környezeti behatások.
Ahogyan a fizikai és kémiai módszerek esetében, úgy a festéses megoldásnál is több lépés és réteg szükséges a tökéletes eredményhez. Természetes, hogy egyetlen vonással nem hozható létre az ütött-kopott hatás, némi gyakorlás után viszont nem tűnik majd olyan nehéz műveletnek.
Mire is lesz szükség a folyamat során? Ecsetre mindenképpen, papírtörlőre, egy kis szivacsdarabra és persze festékre, ami kifejezetten ecsettel történő munkához javasolt. Nem árt egy vizes paletta sem, aminek legfőbb szerepe, hogy frissen tartsa az akril termékeket. Így elkerülhető, hogy a festékek beszáradjanak.
Milyen lépésekkel készítsünk kopásokat?
Alapvető, hogy nedves ecsettel kezdjük meg a lépéseket. Elsőként a karcolások megrajzolása a feladatunk, amelyhez tökéletes a fehér az alapszínnel vegyítve. Az ecset hegyével érdemes pontozásos módon, sűrűn, egyre vastagodó formációban dolgozni, mivel az egyenes vonás meghúzása sokak számára nehézséget jelent. A friss karcolás illúziója a fehér és az alapszín kombinálása révén valósulhat meg kifogástalanul.
A második lépés során a nagyobb leverődések legfőbb helyét kell kijelölni a térbeliség illúziója kedvéért. Folyamatosan célszerű kirajzolni a széleket, kiterjedéseket ugyanúgy a kombinált színnel. Ügyeljünk arra, hogy ismétlődéseket ne tartalmazzon, vagyis ne szabályos mintázat rajzolására törekedjünk. Az egyes foltok elkészítése után érdemes szünetet beiktatni, hogy az agyunk ne akarjon harmóniában, szabályos rendben gondolkozni.
Ezután elővehetjük a sötétbarna színű festéket, amellyel megfestjük a kopott felszín mélységét. Célszerű több réteget felvinni, hígítás mellett.
A szivacs technika rejtelmei
Ehhez mindössze egy tömör szerkezetű szivacsra lesz szükségünk, amelynek „gömbölyded fejet” alakítunk ki, ezt elérhetjük egyszerűen úgy, hogy kicsit “megtépkedjük”. Ezután belemártjuk a festékbe, majd a papírtörlőn leitatjuk a javát. A kinyomkodást követően felvihetjük általa a mikro-leverődéseket, ezt gyakorolhatjuk samponos- vagy tusfürdősflakonon, esetleg tejfölöspohár felületén.
Máris jöhet egy csokibarna árnyalat, amelyet random módon a nagyobb, kiterjedtebb kopásokhoz célszerű felhordani, fontos, hogy ne egységes legyen a felület. A legvégén pedig egy picit finomíthatjuk az egészet rozsdaszín segítségével.
Idén már ötödik alkalommal rendezték meg Az Év Szaloncukra versenyt, amin az összes hazai szaloncukrokat gyártó cukrászda és gyártó szaloncukrai ringbe szállhattak.
Az Országos Atomenergia Hivatal jóváhagyta a paksi atomerőmű-beruházás során „az első beton öntéséhez szükséges előzetes biztonsági jelentést”, ami a projekt újabb fontos lépése – tájékoztatott Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.