Végre számok is vannak: ennyi munkát vesz el az AI 2030-ig

Végre számok is vannak: ennyi munkát vesz el az AI 2030-ig
2023. 09. 08., 15:39

A generatív mesterséges intelligencia fejlődésének munkaerőpiacra gyakorolt hatásáról eddig főleg csak elméletek és becslések jelentek meg. Most egy kutatás konkrét számokkal állt elő arra nézve, hogy milyen és mennyi humán feladatot vehet át teljes egészében az AI.

A Forrester tanácsadó cég legfrissebb riportja szerint robbanásszerű növekedéssel, az évtized végére összességében 30,4 százalékkal fog emelkedni a mesterséges intelligencia miatt elvesztett állások száma. A kutatás amerikai adatokat elemez, de komoly tanulsággal szolgál a világ teljes munkaerőpiacára nézve.

A vállalat megállapítja, hogy a megszűnő fehérgalléros állások aránya hamarosan iszonyatos ütemű növekedésnek indul. Idén és jövőre „még csak” a leépített dolgozók 0,1-0,1 százalékára lesz igaz, hogy a generatív AI miatt veszítik el a munkájukat, de ugyanez az arány 2030-ban már 15-ször ennyi, 1,5 százalék lesz. Ehhez képest kisebb mértékben nő, de sokkal több embert érint az AI és az automatizálás miatt utcára kerülő kékgallérosok aránya. Ez majdnem meghétszereződik, 0,5-ről 3,4 százalékra emelkedik a 2020-as évek végére.

„Olyan technológiák és technikák összességéről van szó, amelyek hatalmas adathalmazokat, köztük nagyméretű nyelvi modelleket használnak fel új tartalmak (pl. szöveg, videó, kép, hang, kód) generálására” – írja le a Forrester a fehérgallérosokat fenyegető generatív AI-t, amilyen például a képalkotó Midjourney vagy a szöveget létrehozó ChatGPT.

A tanácsadó cég szerint az AI csak az Egyesült Államokban 2,4 millió munkakört lesz képes helyettesíteni és további 11 millióra fog kézzelfogható hatást gyakorolni, 2030-ra.

Az értelmiségi dolgozók csoportjának legveszélyeztetettebb tagjai a műszaki írók, a társadalomtudományi kutatási asszisztensek, a korrektorok és a szövegírók, meg úgy általában mindenki, aki adminisztratív feladatot lát el. Az ipari és raktári dolgozók, illetve más fizikai jellegű munkások szintén egyre jobban kiszorulnak az AI és az automatizálás miatt, de ezeket az állásokat eleve egyre nehezebb betölteni – innen a kisebb léptékű, de így is jelentős (ahogy írtuk: hétszeres) aránynövekedés.

Az automatizálás és az AI miatt elveszített munkahelyek aránya tehát hét év alatt több mint 30 százalékkal nő, ez pedig összességében azt fogja eredményezni, hogy a mai amerikai munkahelyek 4,9 százalékát mesterséges intelligencia fogja helyettesíteni (vagy teszi feleslegessé) 2030-ra.

A kutatás azzal számol, hogy idén és 2024-ben 9,3-9,3 százalékkal több állást ad át a múltnak az AI, de 2025-ban egy nagy ugrással már 19,9, az utána következő évben pedig 24,3 százalék lesz ugyanez az arány. 2027-től lassabb növekedés kezdődik, de így is 30,4 százalékos veszteség keletkezik 2030-ig. A 2023-24-es évekre gyakorolt kisebb hatás a Forrester szerint csupán annak tudható be, hogy az AI terjedését egyelőre szellemi tulajdonjogokkal, szerzői jogokkal, plágiummal, modellfrissítési rátákkal, modellek torzításával, etikai problémákkal, modellválaszok megbízhatóságával kapcsolatos problémák fogják vissza, de ezek pár éven belül megoldódhatnak, és jön a munkaerőpiaci feketeleves.

A The Register jelzi: ez a tendencia a vállalatok számára azt jelenti, hogy új, potenciálisan nehezen megszerezhető és drága tehetségeket kell majd felvenniük. Ilyenek lesznek a fejlesztők, az üzleti elemzők, a prompt mérnökök és például az etikusok is. A munkaerőkínálat ebben a szegmensben várhatóan szűkös lesz, így a meglévő állomány átképzésében is feltétlenül gondolkodni kell.

A jelentés szerint egyébként a vállalkozások nem lesznek képesek minden eshetőségre felkészülni, ám ki tudnak alakítani egy olyan munkaerő-generatív AI-stratégiát, amivel talpon maradnak, sőt, növekedni tudnak. Ebben a stratégiában viszont előkelő helyen kell szerepeljenek a beruházások, a védőkorlátok és az ellenőrzések.

Gábor János

Főoldali kép: Freepik

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025. 06. 17., 15:10
Bár még közel félmillió társas vállalkozás működik Magyarországon, a májusi adatok szerint folytatódik a cégstruktúra átrendeződése. A mikrovállalkozások tűnnek el legnagyobb számban, miközben a nagyobb cégek pozíciója – ha lassan is – erősödik.
2025-06-17 18:05:00
A munkáltatók szívesen alkalmaznak teljesítménybért olyan munkakörök esetén, ahol a munkavállaló tevékenysége jól mérhető. A teljesítménybér egyben a munkavállaló eredményes munkavégzését ösztönző eszközként is funkcionálhat. Dr. Szabó Gergely ügyvéd összefoglalója.

  Rovathírek: HIPA

A magyar gazdaság ismét egy stratégiai ágazatban, az orvostechnikai és gyógyszeripari szektort érintő fejlesztésekkel erősödik – szögezte le Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója, a SCHOTT Hungary Kft. tisztatérrel felszerelt gyártócsarnokának alapkőletételén, Lukácsházán. A gyógyszeripari üveg csomagolóanyagok gyártásával foglalkozó vállalat egy időben három új beruházást indított el összesen közel 100 milliárd forint értékben.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Érdekes ingatlanpiaci helyzetet teremt a helyi önazonosság védelméről szóló törvény, amely júliustól már hatályba is lép. Sokan gondolják, hogy önmagában a létezése befolyásolhatja az árakat, de ez szinte kizárólag az önkormányzatokon múlik. Bár Szegő Péterrel még a parlamenti szavazás előtt beszélgettünk a témáról, a Duna House PR és elemzési szakértőjeként átfogó képet tudott adni róla, hogy mi történik lokálisan és országosan a jogszabály bevezetése után.
Az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) közölte: sajnálattal veszi tudomásul, hogy a kormány szakmai egyeztetés nélkül hosszabbította meg a hatósági árak rendszerét, hiszen ezzel a szőnyeg alá söpörték a gazdaságban lappangó feszültségeket, amelyek így csak tovább gyűlnek és mindenképpen felszínre kerülnek. Az árrésstop legnagyobb vesztesei éppen a kisboltok lesznek, hiszen lemaradnak az árversenyben a multikkal szemben – vezeti le ebben az epizódban Kozák Tamás. Az OKSZ főtitkára azt is elmagyarázza, miért nincs rendjén az elmaradt egyeztetés és felvázolja a szövetség szakpolitikai javaslatait, amelyek viszont gyógyírt jelentenének – árrésstop helyett.
Már minden tízedik magyar dolgozott külföldön, főleg Németországban, az Egyesült Királyságban, Ausztriában vagy Franciaországban, és a legfőbb motiváció a pénzkereseti lehetőség, de közben sokakat vonz a nyelvi, kulturális tapasztalat és a szakmai fejlődés is – mondta el a Profession.hu felmérésének eredményei alapján Dencső Blanka. Az állásportál piackutatási és üzletfejlesztési szakértője ebben az epizódban bemutatja, milyen érdekes trendek alakultak ki a magyarok külföldi munkavállalási kedve kapcsán, illetve mennyien és hogyan küzdöttek meg a honvággyal és a nyelvi nehézségekkel, vagy milyen módon kamatoztatják itthon a külföldön szerzett tapasztalatokat.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS