Kevesebb mint 10 év kell, és kész az általános háztartási robot

Kevesebb mint 10 év kell, és kész az általános háztartási robot
2023. 09. 04., 13:39

Nincs szükség egy teljes évtizedre ahhoz, hogy megvalósuljon az eddig csak sci-fikben vagy mesékben látott háztartás, amiben egy humanoid robot mos, takarít és rendet rak. A Sanctuary AI lehet az első cég ilyen termékkel.

Készen áll az utolsó néhány kritikus év fejlesztési munkáira a Sanctuary AI, hogy elkészüljön az első, teljeskörű otthoni szolgáltatásokat nyújtó háztartási robot piacra lépésre kész verziójával. A vállalat vezérigazgatója, Geordie Rose-t a BBC riportjában árult el részleteket a koncepcióról. A szakértő szerint már látni a célt, és az egy évtizednél rövidebb időn belül elérhető. „Tíz év a technológia jelenlegi fejlődési ütemében egy örökkévalóságnak tűnik. Minden hónapban új fejlesztések történnek a mesterséges intelligencia világában, amelyek alapvető változást jelentenek” – fejtegette a cégvezető.

A Sanctuary AI májusban állt a nyilvánosság elé a humanoidja prototípusával (képünkön), amit Phoenixnek hívnak, 174 centiméter magas és 70 kilogrammot nyom.

A robot célja az, hogy elvégezzen minden házimunkát és otthoni feladatot, amit az emberek általában megterhelőnek és túlságosan időigényesnek találnak. Ugyanez persze nem csak a háztartásokban fontos – a kiskereskedelemben ugyanúgy hasznát lehet majd venni. Erre egy 2023 márciusában végzett kísérlet világított rá. A projekt keretében a Phoenix egy vancouveri üzletben dolgozott, és egymaga ellátott 110 különböző, jellemzően kiskereskedelemben jelentkező mindennapi feladatot. Képes volt áruk rendezésére és csomagolására, címkézésre, hajtogatásra, a vásárlótér takarítására vagy ruhák bezacskózására. A szatyorba helyezés különösen érdekes feladat, egyben nagyon nagy szó egy robottól, hiszen annak kiemelkedő fejlettségére utal.

„A zacskók gyűrődnek, átlátszóak és csak egy adott helyen nyílnak, ami sok összetett problémamegoldást igényel egy mesterséges intelligencia vezérelt robotikai rendszertől. Például: miután manuálisan kinyitod a táskát, el kell engedned az egyik kezeddel, amivel beteszel valamit a táskába” – szemléltette Rose.

A Sanctuary AI most azt tervezi, hogy filmek segítségével képzi tovább a humanoidját, hogy még mozgékonyabbá és hatékonyabbá tegye. A szükséges feladatokat filmre vették és digitalizálták, majd megtanították a robotnak, hogy a rekonstruálni tudja a szükséges mozdulatokat. Ehhez először a Phoenix számítógépén futó mesterséges intelligenciának kell begyakorolni a teendőket, de nincs szükség rá, hogy a valóságban tegye. A rutint virtuális környezetben sajátítja el, és ha kellően gyakorlott mindabban, amit rábíztak, elkezdheti a feladatokat végezni maga a fizikai robot is.

A robot már eddig is hosszú utat tett meg

A Phoenix megalkotásának talán legnehezebb megpróbáltatása az, hogy felruházzák a tapintás képességével.  Mivel a tárgyak érintéses érzékelés „körülbelül egymilliárd éves evolúciós örökségünk”, nyilván nagyon nehéz betanítani rá egy gépet – magyarázta Rose, hozzátéve: ennek tökéletesítésen folyamatosan dolgoznak.

A Phoenix már most is sokkolóan hatékonynak tűnik abban, hogy segítsen az embereknek egyes szakmai, vagy háztartási feladatokban. Bár nehéz elhessegetni az általános kérdést, hogy a bevezetése vajon mennyi humán munkahelyet veszélyeztet, a Sanctuary AI vezetője szerint törvényszerű, hogy a humanoidjukhoz hasonló alkalmazások idővel mindennapossá válnak, és egy teljesen új, népszerű piacot hoznak létre.

Gábor János

Főoldali kép: Sanctuary AI

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2025-03-31 19:35:00
Közel akkora áremelkedést hozott az első két hónap rekordkereslete a fővárosi ingatlanpiacon, mint amit előtte egy teljes év alatt regisztráltak a Duna House szakértői. A használt ingatlanok négyzetméterenkénti átlaga Budapesten 6 százalékos drágulást követően megközelítette az 1 millió forintot, de Rákosmentén, Pestszentlőrincen, Pestszentimrén és Soroksáron még akadnak megfizethetőbb lokációk.
2025-03-28 17:05:00
2025-ben már nemcsak az újépítésű, hanem a felújított, használt lakásokért is elkérhetik a tulajdonosok az 1 millió forint körüli négyzetméterárat.

  Rovathírek: HIPA

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS