Nobel-díjas közgazdász: vigyázat, az AI eljön a STEM munkákért

Nobel-díjas közgazdász: vigyázat, az AI eljön a STEM munkákért
2024. 01. 03., 15:10

Több nemzetközi gazdasági lap is szemlézte a Nobel-díjas Christopher Pissarides interjúját, amiben a professzor kifejti, hogy a mesterséges intelligenciát fejlesztő mérnökök a saját karrierjüknek ássák a sírt. Nem is javasolja többé a STEM tanulmányokat a fiataloknak.

Sir Christopher Pissarides Nobel-díjas munkaerő-piaci közgazdász óva intette a fiatalabb generációkat attól, hogy természettudományos, technológiai, mérnöki és matematikai (STEM) tantárgyak tanulmányozásába fogjanak, mondván, a mesterséges intelligencia által uralt világban az „empatikus” és kreatív készségek fognak felvirágozni. A London School of Economics közgazdászprofesszora szerint az egyes informatikai munkakörökben dolgozók azt kockáztatják, hogy „saját pusztulásuk magvait” vetik el a mesterséges intelligencia fejlesztésével, hiszen az AI éppen ezeket a munkaköröket veszi majd át a jövőben – idézi a szakembert például a Bloomberg.

Bár Pissarides alapvetően optimista a mesterséges intelligencia munkaerőpiacra gyakorolt általános hatását illetően, aggodalmát fejezte ki azokkal kapcsolatban, akik STEM-tantárgyakat tanulnak, és azt remélik, hogy a technológiai fejlődés nyomába eredhetnek. Felhívta rá a figyelmet, hogy a STEM-ismeretek iránti kereslet gyors növekedése ellenére jelenleg a hagyományosabb, személyes készségeket igénylő munkakörök, például a vendéglátás és az egészségügy dominál a munkaerőpiacon, ami a közeljövőben is hasonló tendenciákat fog mutatni.

„A most szükséges készségek: az adatok összegyűjtése, összevetése, fejlesztése és felhasználása a mesterséges intelligencia következő fázisának kifejlesztéséhez, vagy ami még fontosabb, hogy a mesterséges intelligencia jobban alkalmazhatóvá váljon a munkahelyeken, elavulttá válnak, mert az AI fogja elvégezni a munkát - mondta Pissarides. Annak ellenére, hogy növekedést látunk, még mindig nincs annyi munka, mint amennyire szükség lehet ahhoz, hogy mindazoknak a diplomásoknak, akik STEM-szakmával jönnek ki, mert ezt akarják csinálni, legyen állásuk.”

A STEM-tantárgyak, például az informatika népszerűsége az elmúlt években fellendült, mivel a diákok azt remélik, hogy ezzel jobban alkalmazhatók lesznek a munka világában. A mesterséges intelligencia gyors térnyerése átalakíthatja a munkavállalók számára szükséges készségeket, mivel egyes feladatokat és szerepeket elavulttá tesz. Hosszú távon azonban a vezetői, kreatív és empatikus készségek, köztük a kommunikációs, ügyfélszolgálati és egészségügyi készségek továbbra is keresettek maradnak, mivel a technológia, különösen a mesterséges intelligencia által kevésbé helyettesíthetők – fejtegette a professzor.

„Amikor azt mondjuk, hogy a munkahelyek többsége olyan munkakör lesz, ami személyes gondoskodást, kommunikációt, jó szociális kapcsolatokat igényel, az emberek felsóhajthatnak, hogy ’Ó, Istenem, hát ez az, amire a jövőben számítanunk kell?’. Nem kellene lenéznünk ezeket a munkahelyeket” – figyelmeztetett Christopher Pissarides.

Gábor János

Főoldali kép: London School of Economics

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 12. 06., 14:00
Magyarország első kkv-fókuszú neobankjánál a számlanyitás és a számlavezetés ingyenes, a kimenő utalások díja pedig összegtől függetlenül 199 forint. A BinX felhasználók egymás közötti utalásai ingyenesek, csakúgy, mint a számlavezetés és – egyelőre – a prémium üzleti bankkártyák.
2024-12-11 21:11:00
Kiemelkedő vándorlási többlet és tranzakciószám jellemzi a közép-magyarországi régiót, amely az ingatlanpiac motorjaként egyben az ország legdrágább térsége is – derül ki az Otthon Centrum harmadik negyedévre vonatkozó elemzéséből.
2024-12-11 20:11:00
A Design Terminal és a Nemzeti Tehetség Központ szervezésében immár negyedik alkalommal indul el a START program, amely a fiatalok vállalkozóvá válását támogatja szakmai képzéssel, mentorációval és akár 3–5 millió forint értékű díjazással.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

2024. 12. 04., 12:30
epizód: 2024 / 23   |   hossz: 20:22
A PwC Magyarország által, a Publicis Groupe Hungary megrendelésére készült kutatás szerint a Black Friday a korábbi 1–2 napról mára hosszabb kampányidőszakká nőtte ki magát. A vásárlók jelentős részét ennek ellenére nem befolyásolja az akciókkal teli esemény, az emberek egyre jobban hajlanak a tervezett vásárlásra, ahelyett, hogy hirtelen ingerek hatására költenének. Horváth Rita, a Publicis Groupe Hungary Chief Media Officere részletesen bemutatja, hogy mennyire elégedettek a vásárlók a promóciókkal, mennyire népszerűek a körükben a külföldi webshopok vagy éppen maga az online vásárlás, és hogy milyen körülmények miatt maradhatnak távol az év végi akcióktól.
A nyugdíjpénztárak vagyona nem várt mértékben gyarapodott az idén – jelezte az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetsége (ÖPOSZ), amely szerint az öngondoskodók korábban egyetlen esztendő harmadik negyedében sem tettek félre olyan magas összeget egészségügyi és nyugdíjcélra, mint 2024-ben. Dr. Kravalik Gábor, az ÖPOSZ főtitkára ebben az epizódban vezeti le a kedvező tendencia okait, azt, hogy milyen motivációs tényezők vezettek a remek eredményhez, valamint azt is, hogy milyen módon és melyik korosztály pénzügyi tudatosságát lehetne még növelni.
2024. 11. 06., 09:35
epizód: 2024 / 21   |   hossz: 28:39
Az I. Nyílt Magyar Sommelier Bajnokság „Best Young Sommelier” kategóriájának idei győztese, Novák Dávid örömmel kampányol a borfogyasztás mint kulináris élmény mellett, hiszen egy jól kiválasztott ital új dimenzióval gazdagítja az étkezést. Az ízek és aromák összjátékának ismeretéhez hatalmas elméleti tudás kell, de az igazi kihívás az, hogy ráérezzen a vendég személyes preferenciáira. A VIRTU Restaurant sommelier-je cukrász múltjából és külföldi tapasztalataiból merítve vált profivá, pedig még csak a húszas éveit tapossa. Ebben az epizódban e különleges szakma szépségeiről és a borfogyasztás szertartásáról is mesél.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS