Több nemzetközi gazdasági lap is szemlézte a Nobel-díjas Christopher Pissarides interjúját, amiben a professzor kifejti, hogy a mesterséges intelligenciát fejlesztő mérnökök a saját karrierjüknek ássák a sírt. Nem is javasolja többé a STEM tanulmányokat a fiataloknak.
Sir Christopher Pissarides Nobel-díjas munkaerő-piaci közgazdász óva intette a fiatalabb generációkat attól, hogy természettudományos, technológiai, mérnöki és matematikai (STEM) tantárgyak tanulmányozásába fogjanak, mondván, a mesterséges intelligencia által uralt világban az „empatikus” és kreatív készségek fognak felvirágozni. A London School of Economics közgazdászprofesszora szerint az egyes informatikai munkakörökben dolgozók azt kockáztatják, hogy „saját pusztulásuk magvait” vetik el a mesterséges intelligencia fejlesztésével, hiszen az AI éppen ezeket a munkaköröket veszi majd át a jövőben – idézi a szakembert például a Bloomberg.
Bár Pissarides alapvetően optimista a mesterséges intelligencia munkaerőpiacra gyakorolt általános hatását illetően, aggodalmát fejezte ki azokkal kapcsolatban, akik STEM-tantárgyakat tanulnak, és azt remélik, hogy a technológiai fejlődés nyomába eredhetnek. Felhívta rá a figyelmet, hogy a STEM-ismeretek iránti kereslet gyors növekedése ellenére jelenleg a hagyományosabb, személyes készségeket igénylő munkakörök, például a vendéglátás és az egészségügy dominál a munkaerőpiacon, ami a közeljövőben is hasonló tendenciákat fog mutatni.
„A most szükséges készségek: az adatok összegyűjtése, összevetése, fejlesztése és felhasználása a mesterséges intelligencia következő fázisának kifejlesztéséhez, vagy ami még fontosabb, hogy a mesterséges intelligencia jobban alkalmazhatóvá váljon a munkahelyeken, elavulttá válnak, mert az AI fogja elvégezni a munkát - mondta Pissarides. Annak ellenére, hogy növekedést látunk, még mindig nincs annyi munka, mint amennyire szükség lehet ahhoz, hogy mindazoknak a diplomásoknak, akik STEM-szakmával jönnek ki, mert ezt akarják csinálni, legyen állásuk.”
A STEM-tantárgyak, például az informatika népszerűsége az elmúlt években fellendült, mivel a diákok azt remélik, hogy ezzel jobban alkalmazhatók lesznek a munka világában. A mesterséges intelligencia gyors térnyerése átalakíthatja a munkavállalók számára szükséges készségeket, mivel egyes feladatokat és szerepeket elavulttá tesz. Hosszú távon azonban a vezetői, kreatív és empatikus készségek, köztük a kommunikációs, ügyfélszolgálati és egészségügyi készségek továbbra is keresettek maradnak, mivel a technológia, különösen a mesterséges intelligencia által kevésbé helyettesíthetők – fejtegette a professzor.
„Amikor azt mondjuk, hogy a munkahelyek többsége olyan munkakör lesz, ami személyes gondoskodást, kommunikációt, jó szociális kapcsolatokat igényel, az emberek felsóhajthatnak, hogy ’Ó, Istenem, hát ez az, amire a jövőben számítanunk kell?’. Nem kellene lenéznünk ezeket a munkahelyeket” – figyelmeztetett Christopher Pissarides.
Gábor János
Főoldali kép: London School of Economics
Sikeresen megtartotta két Michelin-csillagos minősítését a tatai Platán és a budapesti Stand étterem, további nyolc vendéglátóhely pedig (köztük egy újonnan) egy Michelin-csillagot nyert el idén.
Az előadások több mint negyede a Paks II. atomerőmű-projekttel foglalkozott a Budapesten megrendezett Nukleáris Technikai Szimpóziumon.