Nobel-díjas közgazdász: vigyázat, az AI eljön a STEM munkákért

Nobel-díjas közgazdász: vigyázat, az AI eljön a STEM munkákért
2024. 01. 03., 15:10

Több nemzetközi gazdasági lap is szemlézte a Nobel-díjas Christopher Pissarides interjúját, amiben a professzor kifejti, hogy a mesterséges intelligenciát fejlesztő mérnökök a saját karrierjüknek ássák a sírt. Nem is javasolja többé a STEM tanulmányokat a fiataloknak.

Sir Christopher Pissarides Nobel-díjas munkaerő-piaci közgazdász óva intette a fiatalabb generációkat attól, hogy természettudományos, technológiai, mérnöki és matematikai (STEM) tantárgyak tanulmányozásába fogjanak, mondván, a mesterséges intelligencia által uralt világban az „empatikus” és kreatív készségek fognak felvirágozni. A London School of Economics közgazdászprofesszora szerint az egyes informatikai munkakörökben dolgozók azt kockáztatják, hogy „saját pusztulásuk magvait” vetik el a mesterséges intelligencia fejlesztésével, hiszen az AI éppen ezeket a munkaköröket veszi majd át a jövőben – idézi a szakembert például a Bloomberg.

Bár Pissarides alapvetően optimista a mesterséges intelligencia munkaerőpiacra gyakorolt általános hatását illetően, aggodalmát fejezte ki azokkal kapcsolatban, akik STEM-tantárgyakat tanulnak, és azt remélik, hogy a technológiai fejlődés nyomába eredhetnek. Felhívta rá a figyelmet, hogy a STEM-ismeretek iránti kereslet gyors növekedése ellenére jelenleg a hagyományosabb, személyes készségeket igénylő munkakörök, például a vendéglátás és az egészségügy dominál a munkaerőpiacon, ami a közeljövőben is hasonló tendenciákat fog mutatni.

„A most szükséges készségek: az adatok összegyűjtése, összevetése, fejlesztése és felhasználása a mesterséges intelligencia következő fázisának kifejlesztéséhez, vagy ami még fontosabb, hogy a mesterséges intelligencia jobban alkalmazhatóvá váljon a munkahelyeken, elavulttá válnak, mert az AI fogja elvégezni a munkát - mondta Pissarides. Annak ellenére, hogy növekedést látunk, még mindig nincs annyi munka, mint amennyire szükség lehet ahhoz, hogy mindazoknak a diplomásoknak, akik STEM-szakmával jönnek ki, mert ezt akarják csinálni, legyen állásuk.”

A STEM-tantárgyak, például az informatika népszerűsége az elmúlt években fellendült, mivel a diákok azt remélik, hogy ezzel jobban alkalmazhatók lesznek a munka világában. A mesterséges intelligencia gyors térnyerése átalakíthatja a munkavállalók számára szükséges készségeket, mivel egyes feladatokat és szerepeket elavulttá tesz. Hosszú távon azonban a vezetői, kreatív és empatikus készségek, köztük a kommunikációs, ügyfélszolgálati és egészségügyi készségek továbbra is keresettek maradnak, mivel a technológia, különösen a mesterséges intelligencia által kevésbé helyettesíthetők – fejtegette a professzor.

„Amikor azt mondjuk, hogy a munkahelyek többsége olyan munkakör lesz, ami személyes gondoskodást, kommunikációt, jó szociális kapcsolatokat igényel, az emberek felsóhajthatnak, hogy ’Ó, Istenem, hát ez az, amire a jövőben számítanunk kell?’. Nem kellene lenéznünk ezeket a munkahelyeket” – figyelmeztetett Christopher Pissarides.

Gábor János

Főoldali kép: London School of Economics

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 09. 06., 15:06
Az előző hónaphoz képest a 95-ös benzin átlagára 7 forinttal, 605 forintra, a gázolajé 10 forinttal, 611 forintra csökkent augusztusban a statisztikai hivatal jelentése szerint; a benzin átlagára 7 forinttal a szomszédos országok átlagára alatt maradt, a gázolajé megegyezett a szomszédos országokéval.
2024. 09. 05., 19:05
Nyár végéig a Balatoni Hajózási Zrt. kompjai 1 millió 229 ezer, a személyhajók pedig 791 ezer utast szállítottak, a társaság így tavalyhoz képest már 2 hónappal korábban, augusztus végére elérte a 2 milliós utasszámot.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A legtöbb munkavállaló nem díjazná, ha a home office határait szűkebbre szabná a munkahelyük, de a felük csak emiatt azért nem mondana fel – legalábbis rögtön. A cégek nem kapkodnak a keretek módosításával, amit valószínűleg jól tesznek, pedig az alkalmazottakat aligha érné váratlanul. Milyen arányban morzsolódnának le a dolgozók a távmunka elvételével? Milyen előnyeit és hátrányait érzik a pandémiából örökölt gyakorlatnak napjainkban? A Profession.hu felmérte, Dencső Blanka piackutatási és üzletfejlesztési szakértő pedig összefoglalta, mire érdemes számítani home office fronton a közeljövőben.
2024. 08. 16., 22:15
epizód: 2024 / 16   |   hossz: 22:09
Az Edinburgh-i Egyetem magyar docense nem csak azt mesélte el, hogyan vezetett az útja egy hazai egyetemről a tengerentúli Caltech-re, majd Skóciába, hanem azt is, hogy jelenlegi kutatási területe ígéretes jövőképet fest a szív- és érrendszeri betegek hatékonyabb gyógyítása számára. A kémiai és biomérnök tudós egy pakisztáni kollégájával együtt fejlesztett 3D nyomtatással készülő véreret, aminek még az alapanyagát is ők állítják elő, olcsó nyersanyagokból. A forradalmi megoldás véglegesítéséhez nemzetközi együttműködésre is nyitott tudósok szerint a találmányuk egy napon humán betegekbe is beültethető lesz, jelentősen csökkentve a fertőzések veszélyét és gyorsítva a felépülést.
Hosszútávon döbbenetesen kevés cég éli túl a generációváltást. A lehetséges megoldásokról kritikusan fontos beszélni ezekben az években, amikor nagyon nagy létszámú hazai vállalatvezető éri el a nyugdíjkorhatárt, és nem biztos, hogy van koncepciója a gyeplő átadására. Laczkó Péter, a Lawrence & Bennet tulajdonos-vezérigazgatója bemutatja, milyen alapvető stratégiákat kell alkalmazni, hogy megmeneküljenek az évtizedek alatt felépített családi vállalkozások és az élethosszig végzett munkával összeszedett örökségek. A szakembernek arra is van válasza, hogy milyen módon folytassa a munkát egy cég, ha a leköszönő vezetőt már biztosan nem követi családtag.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS