Még bonyolultabb és szebb lesz a legnagyobb küllők nélküli óriáskerék

Még bonyolultabb és szebb lesz a legnagyobb küllők nélküli óriáskerék
2024. 01. 30., 15:10

Nem elég, hogy eleve ez lett volna az első és legnagyobb óriáskerék, ami küllők nélkül működik, a tervezők még nagyobbat álmodtak, és úgy döntöttek, dupla gyűrűt építenek belőle. A mérnöki csoda az otthonára jellemző innováció és hagyománytisztelet összefonódását jelképezi.

A világ második legnagyobb óriáskereke, de a maga nemében az első olyan lesz, ami küllők nélkül képes a magasba szállítani az utasait, egyszerre akár 1600-at. A Seoul Twin Eye, avagy Szöuli Iker Szem ráadásul nem is egy, hanem két egybefonódó gyűrű lesz, több tucatnyi, sínpályákon keringő kapszulával. A kapacitása így éppen a kétszerese a legnagyobb európai szerkezet, a London Eye 800 fős befogadó képességének.

A dél-koreai főváros évek óta dolgozik a világrekorder óriáskerék előkészítésén. Kezdetben egy gyűrűt terveztek, Seoul Ring néven, de a projekt átesett egy alapos ráncfelvarráson, miután rájöttek: anélkül képesek megduplázni a kapacitást, hogy elérhetetlen magasságokkal kellene számolniuk. A világ legmagasabb küllők nélküli óriáskereke az UNStudio víziója, ami az Arup és a Heerim Architecture cégekkel együttműködve valósul meg, hogy Szöul ambícióinak és fejlődésének szimbóluma legyen. A projekthelyszín a Sangamdong-gil városrészben fekvő ökológiai park, az ún. World Cup Park.

A Seoul Twin Eye a maga nemében egyedülálló attrakció, de világviszonylatban is döbbenetesen nagy lesz. A küllőkkel rendelkező vetélytársai közül csak egy, a 250 méteres Ain Dubai előzi meg, de a korábbi rekordert, a 167,5 méteres Las Vegas-i High Rollert már maga mögé fogja utasítani, hiszen csak a gyűrűk átmérője 180, a teljes építmény legmagasabb pontja pedig 220 méter lesz - ugyanis a szerkezetet egy 40 méter magas kulturális komplexum tetején állítják fel.

„A város szívében található, küllők nélküli konstrukció Korea határtalan innovációs törekvésére és haladó szellemiségére utal, zökkenőmentesen ötvözve a csúcstechnológiát a stabilitás és a szépség időtlenségével” – fogalmazott Ben van Berkel, az UNStudio alapítója és vezető építésze.

Az egyedülálló Seoul Twin Eye-t nem csak a küllők nélküli kialakítás különbözteti meg a többitől, hanem az is, hogy két egymást keresztező gyűrűt kap, belső és külső sínpályákkal. Ezt az innovatív megközelítést, egyben vizuálisan lenyűgöző esztétikát az égi objektumok időbeli mozgását ábrázoló csillagászati óra, a Honcheonsigye ihlette. A gyűrűkben elhelyezett 64 kapszula egyenként 20-25 embert fog szállítani, így az óriáskeréken egyidejűleg 1400-1600 ember tartózkodhat. Az alatta lévő kulturális komplexumban kiállító-és előadótermek, kiskereskedelmi üzletek, éttermek kapnak majd helyet, és a tervek szerint kapni fog egy saját, egysínes kisvasutat is, ami közvetlenül összekapcsolja a legközelebbi metróállomással.

A Seoul Twin Eye-t az építészeti leleményesség, a kulturális vízió és az emberek számára vonzó terek létrehozása iránti elkötelezettség hívja életre – fogalmaz az UNStudio. Úgy vélik, Szöul készen áll arra, hogy újradefiniálja a város látóhatárát, és arra invitálja lakókat, illetve a turistákat, hogy „új magasságokból tapintsák ki a város szívverését”. Dél-Korea fővárosának szó szerint legnagyobb látványossága várhatóan 2028-ra készül el.

Gábor János

Főoldali kép: UNStudio

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 09. 06., 15:06
Az előző hónaphoz képest a 95-ös benzin átlagára 7 forinttal, 605 forintra, a gázolajé 10 forinttal, 611 forintra csökkent augusztusban a statisztikai hivatal jelentése szerint; a benzin átlagára 7 forinttal a szomszédos országok átlagára alatt maradt, a gázolajé megegyezett a szomszédos országokéval.
2024. 09. 05., 19:05
Nyár végéig a Balatoni Hajózási Zrt. kompjai 1 millió 229 ezer, a személyhajók pedig 791 ezer utast szállítottak, a társaság így tavalyhoz képest már 2 hónappal korábban, augusztus végére elérte a 2 milliós utasszámot.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A legtöbb munkavállaló nem díjazná, ha a home office határait szűkebbre szabná a munkahelyük, de a felük csak emiatt azért nem mondana fel – legalábbis rögtön. A cégek nem kapkodnak a keretek módosításával, amit valószínűleg jól tesznek, pedig az alkalmazottakat aligha érné váratlanul. Milyen arányban morzsolódnának le a dolgozók a távmunka elvételével? Milyen előnyeit és hátrányait érzik a pandémiából örökölt gyakorlatnak napjainkban? A Profession.hu felmérte, Dencső Blanka piackutatási és üzletfejlesztési szakértő pedig összefoglalta, mire érdemes számítani home office fronton a közeljövőben.
2024. 08. 16., 22:15
epizód: 2024 / 16   |   hossz: 22:09
Az Edinburgh-i Egyetem magyar docense nem csak azt mesélte el, hogyan vezetett az útja egy hazai egyetemről a tengerentúli Caltech-re, majd Skóciába, hanem azt is, hogy jelenlegi kutatási területe ígéretes jövőképet fest a szív- és érrendszeri betegek hatékonyabb gyógyítása számára. A kémiai és biomérnök tudós egy pakisztáni kollégájával együtt fejlesztett 3D nyomtatással készülő véreret, aminek még az alapanyagát is ők állítják elő, olcsó nyersanyagokból. A forradalmi megoldás véglegesítéséhez nemzetközi együttműködésre is nyitott tudósok szerint a találmányuk egy napon humán betegekbe is beültethető lesz, jelentősen csökkentve a fertőzések veszélyét és gyorsítva a felépülést.
Hosszútávon döbbenetesen kevés cég éli túl a generációváltást. A lehetséges megoldásokról kritikusan fontos beszélni ezekben az években, amikor nagyon nagy létszámú hazai vállalatvezető éri el a nyugdíjkorhatárt, és nem biztos, hogy van koncepciója a gyeplő átadására. Laczkó Péter, a Lawrence & Bennet tulajdonos-vezérigazgatója bemutatja, milyen alapvető stratégiákat kell alkalmazni, hogy megmeneküljenek az évtizedek alatt felépített családi vállalkozások és az élethosszig végzett munkával összeszedett örökségek. A szakembernek arra is van válasza, hogy milyen módon folytassa a munkát egy cég, ha a leköszönő vezetőt már biztosan nem követi családtag.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS