Erdőtüzet előztek meg az AI szenzorok – így működik a rendszer

Erdőtüzet előztek meg az AI szenzorok – így működik a rendszer
2023. 12. 21., 12:10

A napenergiával működő, mesterséges intelligenciával felvértezett gázérzékelők hálózata a kigyulladástól számított 30 percen belül észlelt egy kibontakozó erdőtüzet, így a lángokat minimális kárral sikerült eloltani. Ez a rendszer átalakíthatja a vad- és erdővédelmi megoldások jövőjét.

A németországi Dryad Networks által kifejlesztett Silvanet rendszer mesterséges intelligenciával rendelkező gázérzékelőket használ egy napenergiával működő, nagyméretű erdős területen telepített hálózaton. A technológia a keletkező tüzek korai észlelésre összpontosít, hogy megakadályozza a természeti katasztrófát. A megoldás nemrég Libanonban vizsgázott kitűnőre: óriási erdős területet mentett meg azzal, hogy időben jelezte: a tűzoltók merre keressék a tűzfészket.

A 139 ezer hektárnyi erdővel rendelkező Libanon erdői – amelyek az ország területének kb. 13 százalékát teszik – az éghajlatváltozás miatt egyre nagyobb veszélyben vannak, a tüzek állandó fenyegetése miatt. A hosszú aszályos időszakok veszélyt jelentenek, és növelik a kockázatot, elsősorban a magasan fekvő régiókban, ahol korábban jelentősen kevesebb erdőtűz alakult ki. A rizikót tovább növelik az elszaporodott kártevők, hiszen az általuk megrongált fák még az erdőtűzszezon előtt kiszáradnak. Libanon híres cédrusai, valamint borókaerdői és fenyvesei egy ideje a veszélyeztetett erdei ökoszisztémák közé tartoznak.

A közel-keleti és afrikai lefedettséggel rendelkező Mada távközlési szolgáltató kísérleti helyszínen alkalmazta a Silvanetet, a közép-libanoni Deir Mar Moussa régiójában. A vállalat 2023 januárjában telepített 91 érzékelőt, egy 78 hektáros területre. Jól tették, mert december 11-én a Silvanet egy feltehetőleg szándékos gyújtogatásból eredő tűzfészket észlelt, kb. 30 perccel azután, hogy azt meggyújtották. A rendszer Bosch BME688 gázszenzorokkal érzékelte a levegő összetételének változását. Az ezt követő gázvizsgálatok hidrogént, szén-monoxidot és illékony szerves vegyületeket azonosítottak. A Silvanet mesterséges intelligenciája erre 70 százalékos valószínűséggel füstöt jelzett és riasztást küldött a megfigyelőknek.

„A Dryaddal kötött partnerségünk tükrözi elkötelezettségünket a fejlett technológiák közjó érdekében történő felhasználása iránt. A Silvanet sikere az erdőtüzek észlelésében és megelőzésében megerősíti az ilyen együttműködések fontosságát, a környezetünk védelmében” – állapította meg elégedetten Dr. Nassif Bechara, a Mada vezérigazgatója.  

A Dryad szerint a Silvanet mesterséges intelligenciamodelljét az elmúlt három év során fejlesztették ki, úgy, hogy igazítható legyen különböző környezetekhez. A hálózati terhelés csökkentése és a nagyszabású telepítések lehetővé tétele érdekében az AI-modellek magukban az érzékelőkben dolgoznak – az egész hálózaton keresztül, fizikai karbantartást nem igénylő módon.

„Elkötelezettek vagyunk a technológiánk tökéletesítése iránt, hogy megfeleljünk a változó kihívásoknak. A közelmúltban Libanonban történt incidens rávilágít az erdőtüzek ultrakorai észlelésének döntő szerepére a veszélyeztetett régiók védelmében” - mondta Carsten Brinkschulte, a Dryad Networks társalapító-vezérigazgatója.

Gábor János

Főoldali kép: Dryad Networks

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 10. 17., 16:17
Az ESG törvény, valamint annak végrehajtási rendelete speciális rendelkezéseket tartalmaz egy vállalkozás közvetlen beszállítóinak átvilágítására, aminek teljesítéséért végső soron az ügyvezetés tartozik felelősséggel – hívja fel a figyelmet a Baker McKenzie nemzetközi ügyvédi iroda. A törvény közelmúltban megjelent végrehajtási rendeletéből kiderül, mindez milyen feladatokat ró a vállalatokra.
2024-10-18 00:18:00
Az egyre komplexebb szabályozási környezet, valamint a geopolitikai helyzet bizonytalansága ellenére is optimizmus uralkodik a technológiai szektorban a növekedési kilátásokat illetően – többek között erre mutat rá a DLA Piper Tech Index riportjának 2024. évi kiadása.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a neobankok és a nemzetközi trendek azt erősítik, hogy a mikro-, kis- és középvállalkozások vezetői ne pénzügyi operatív teendőkbe öljék a drága idejüket ahelyett, amihez igazán értenek, az ehhez szükség digitális megoldások hazánkban még nem vagy csak ritkán hozzáférhetőek. Lemák Gábor, a FinTechShow-t szervező FinTech Group társalapítója ezért tartja fontosnak, hogy a rendezvényükön megvizsgálhatják: ki, hogyan és mit tehet azért, hogy a mikrovállalkozások és kkv-k pénzügyei sokkal egyszerűbben intézhetőek legyenek. Rá is mutatott néhány olyan digitális gyakorlatra, ami kellően jövőbe mutató ahhoz, hogy a hazai vállalkozások is alkalmazzák végre.
A vendéglátóipari vezetők részéről a feladatok delegálásának hiánya az egyik legsúlyosabb probléma, ami miatt nehezen áll talpra az ágazat a COVID utáni években. Továbbra is érezteti hatását, hogy a pandémia szétverte a jól kialakult szakmai közösségeket, a vendéglátósok már nem vagy alig járnak össze eszmecserére és a tudás átadására, amiből pedig kölcsönösen, mindenki profitálhatna. Persze erre a helyzetre is van megoldás: hozzá kell látni a céges mikroközösségek, aztán a nagyobb együttműködések felépítéséhez – osztotta meg a BizniszPlusz csatornával Gréczi Szilárd, a Skill Trade operatív és projektmenedzsere.
A legtöbb munkavállaló nem díjazná, ha a home office határait szűkebbre szabná a munkahelyük, de a felük csak emiatt azért nem mondana fel – legalábbis rögtön. A cégek nem kapkodnak a keretek módosításával, amit valószínűleg jól tesznek, pedig az alkalmazottakat aligha érné váratlanul. Milyen arányban morzsolódnának le a dolgozók a távmunka elvételével? Milyen előnyeit és hátrányait érzik a pandémiából örökölt gyakorlatnak napjainkban? A Profession.hu felmérte, Dencső Blanka piackutatási és üzletfejlesztési szakértő pedig összefoglalta, mire érdemes számítani home office fronton a közeljövőben.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS