Erdőtüzet előztek meg az AI szenzorok – így működik a rendszer

Erdőtüzet előztek meg az AI szenzorok – így működik a rendszer
2023. 12. 21., 12:10

A napenergiával működő, mesterséges intelligenciával felvértezett gázérzékelők hálózata a kigyulladástól számított 30 percen belül észlelt egy kibontakozó erdőtüzet, így a lángokat minimális kárral sikerült eloltani. Ez a rendszer átalakíthatja a vad- és erdővédelmi megoldások jövőjét.

A németországi Dryad Networks által kifejlesztett Silvanet rendszer mesterséges intelligenciával rendelkező gázérzékelőket használ egy napenergiával működő, nagyméretű erdős területen telepített hálózaton. A technológia a keletkező tüzek korai észlelésre összpontosít, hogy megakadályozza a természeti katasztrófát. A megoldás nemrég Libanonban vizsgázott kitűnőre: óriási erdős területet mentett meg azzal, hogy időben jelezte: a tűzoltók merre keressék a tűzfészket.

A 139 ezer hektárnyi erdővel rendelkező Libanon erdői – amelyek az ország területének kb. 13 százalékát teszik – az éghajlatváltozás miatt egyre nagyobb veszélyben vannak, a tüzek állandó fenyegetése miatt. A hosszú aszályos időszakok veszélyt jelentenek, és növelik a kockázatot, elsősorban a magasan fekvő régiókban, ahol korábban jelentősen kevesebb erdőtűz alakult ki. A rizikót tovább növelik az elszaporodott kártevők, hiszen az általuk megrongált fák még az erdőtűzszezon előtt kiszáradnak. Libanon híres cédrusai, valamint borókaerdői és fenyvesei egy ideje a veszélyeztetett erdei ökoszisztémák közé tartoznak.

A közel-keleti és afrikai lefedettséggel rendelkező Mada távközlési szolgáltató kísérleti helyszínen alkalmazta a Silvanetet, a közép-libanoni Deir Mar Moussa régiójában. A vállalat 2023 januárjában telepített 91 érzékelőt, egy 78 hektáros területre. Jól tették, mert december 11-én a Silvanet egy feltehetőleg szándékos gyújtogatásból eredő tűzfészket észlelt, kb. 30 perccel azután, hogy azt meggyújtották. A rendszer Bosch BME688 gázszenzorokkal érzékelte a levegő összetételének változását. Az ezt követő gázvizsgálatok hidrogént, szén-monoxidot és illékony szerves vegyületeket azonosítottak. A Silvanet mesterséges intelligenciája erre 70 százalékos valószínűséggel füstöt jelzett és riasztást küldött a megfigyelőknek.

„A Dryaddal kötött partnerségünk tükrözi elkötelezettségünket a fejlett technológiák közjó érdekében történő felhasználása iránt. A Silvanet sikere az erdőtüzek észlelésében és megelőzésében megerősíti az ilyen együttműködések fontosságát, a környezetünk védelmében” – állapította meg elégedetten Dr. Nassif Bechara, a Mada vezérigazgatója.  

A Dryad szerint a Silvanet mesterséges intelligenciamodelljét az elmúlt három év során fejlesztették ki, úgy, hogy igazítható legyen különböző környezetekhez. A hálózati terhelés csökkentése és a nagyszabású telepítések lehetővé tétele érdekében az AI-modellek magukban az érzékelőkben dolgoznak – az egész hálózaton keresztül, fizikai karbantartást nem igénylő módon.

„Elkötelezettek vagyunk a technológiánk tökéletesítése iránt, hogy megfeleljünk a változó kihívásoknak. A közelmúltban Libanonban történt incidens rávilágít az erdőtüzek ultrakorai észlelésének döntő szerepére a veszélyeztetett régiók védelmében” - mondta Carsten Brinkschulte, a Dryad Networks társalapító-vezérigazgatója.

Gábor János

Főoldali kép: Dryad Networks

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A legtöbb munkavállaló nem díjazná, ha a home office határait szűkebbre szabná a munkahelyük, de a felük csak emiatt azért nem mondana fel – legalábbis rögtön. A cégek nem kapkodnak a keretek módosításával, amit valószínűleg jól tesznek, pedig az alkalmazottakat aligha érné váratlanul. Milyen arányban morzsolódnának le a dolgozók a távmunka elvételével? Milyen előnyeit és hátrányait érzik a pandémiából örökölt gyakorlatnak napjainkban? A Profession.hu felmérte, Dencső Blanka piackutatási és üzletfejlesztési szakértő pedig összefoglalta, mire érdemes számítani home office fronton a közeljövőben.
2024. 08. 16., 22:15
epizód: 2024 / 16   |   hossz: 22:09
Az Edinburgh-i Egyetem magyar docense nem csak azt mesélte el, hogyan vezetett az útja egy hazai egyetemről a tengerentúli Caltech-re, majd Skóciába, hanem azt is, hogy jelenlegi kutatási területe ígéretes jövőképet fest a szív- és érrendszeri betegek hatékonyabb gyógyítása számára. A kémiai és biomérnök tudós egy pakisztáni kollégájával együtt fejlesztett 3D nyomtatással készülő véreret, aminek még az alapanyagát is ők állítják elő, olcsó nyersanyagokból. A forradalmi megoldás véglegesítéséhez nemzetközi együttműködésre is nyitott tudósok szerint a találmányuk egy napon humán betegekbe is beültethető lesz, jelentősen csökkentve a fertőzések veszélyét és gyorsítva a felépülést.
Hosszútávon döbbenetesen kevés cég éli túl a generációváltást. A lehetséges megoldásokról kritikusan fontos beszélni ezekben az években, amikor nagyon nagy létszámú hazai vállalatvezető éri el a nyugdíjkorhatárt, és nem biztos, hogy van koncepciója a gyeplő átadására. Laczkó Péter, a Lawrence & Bennet tulajdonos-vezérigazgatója bemutatja, milyen alapvető stratégiákat kell alkalmazni, hogy megmeneküljenek az évtizedek alatt felépített családi vállalkozások és az élethosszig végzett munkával összeszedett örökségek. A szakembernek arra is van válasza, hogy milyen módon folytassa a munkát egy cég, ha a leköszönő vezetőt már biztosan nem követi családtag.

  Rovathírek: GUSTO

Ruprecht Lászlóval, a Stílusos Vidéki Éttermiség elnökével beszélgettünk egyebek között arról, miért érdemes ellátogatni szeptember 14-15-én Tatára, a SVÉT legnagyobb rendezvényére.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS

2024. szeptember 16. és 20. között tartják Bécsben a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség közgyűlésének 68., éves rendes ülését, amelyet követően 17–18-án tudományos fórumot is tartanak az élelmezésbiztonságról.