Hónapokon belül megkétszerezi az EU a rescEU tűzoltó flottáját

2023. 05. 30., 18:41

Az idei erdőtűzszezonban a rescEU megkétszerezi légi tűzoltási flottáját – jelentette be Janez Lenarčič válságkezelésért felelős biztos.

„A kontrollálatlan vegetációtüzek páneurópai problémává váltak, mert súlyosan veszélyeztetik az emberi életet, a megélhetést és a környezetet. 2022-ben összesen 20 uniós tagállamban regisztráltak az átlagosnál több leégett területet. A kontrollálatlan vegetációtüzek kockázata olyan területekre is kiterjedt, amelyeket ez a veszély korábban nem fenyegetett. A veszélyeztetett területek határa túllépett a földközi-tengeri régión. A kontrollálatlan vegetációtüzek elterjedése uniós szinten is határozott és gyors fellépést igényel. Köszönöm mindegyik országnak, amelyik hozzájárult, ahhoz, hogy az EU határozottabban tudjon fellépni az idei vegetációtűz-szezonban. Ezzel egyidejűleg felkérem a tagállamokat, hogy fokozzák a kontrollálatlan vegetációtüzek megelőzését célzó intézkedéseiket” – mondta Janez Lenarčič.

A rescEU tűzoltó flottája 2023-ban 

A rescEU tűzoltó-légijármű tartaléka 24 repülőgépet és 4 helikoptert foglal magában, ezeket 10 tagállam bocsátotta rendelkezésre:

  • két közepes, víz felvételére képes repülőgép Horvátországból
  • két könnyű repülőgép Ciprusról
  • két helikopter Csehországból
  • két közepes, víz felvételére képes repülőgép és egy helikopter Franciaországból
  • két könnyű repülőgép Németországból
  • két közepes, víz felvételére képes repülőgép és egy helikopter Görögországból
  • két közepes, víz felvételére képes repülőgép és két könnyű repülőgép Olaszországból
  • két könnyű repülőgép Portugáliából
  • két közepes, víz felvételére képes repülőgép Spanyolországból
  • négy könnyű repülőgép Svédországból

Emellett Ausztria, Bulgária, Finnország, Franciaország, Lettország, Málta, Németország, Lengyelország, Románia, Szlovákia és Szlovénia csaknem 450 tűzoltót küld előzetesen Franciaországba, Görögországba és Portugáliába.

Kontrollálatlan vegetációtüzek

A kontrollálatlan vegetációtüzek megelőzését, a felkészültséget és a reagálást célzó intézkedések együttesen segítik elő az életmentést, a megélhetés és a környezet védelmét – emlékeztet az Európai Bizottság közleménye.

Az EU összehangolt megközelítést biztosít a kontrollálatlan vegetációtűz megelőzésére, előkészítésére és az azokra való reagálásra azokban az esetekben, amikor azok túlterhelik a nemzeti reagálási képességeket. Ha a kontrollálatlan vegetációtüzek által teremtett veszélyhelyzet nagyságrendje meghaladja az adott ország reagálási képességeit, az ország segítséget kérhet az uniós polgári védelmi mechanizmuson keresztül. Aktiválását követően az EU Veszélyhelyzet-reagálási Koordinációs Központja koordinálja és finanszírozza a segítségnyújtást az uniós tagállamok és kilenc további részt vevő állam által önkéntesen rendelkezésre bocsátott támogatásból. Emellett az EU létrehozta az európai polgári védelmi eszköztárat azzal a céllal, hogy megfelelő volumenű, egyszerűen elérhető polgári védelmi kapacitás álljon rendelkezésre, amely lehetővé teszi. az erősebb és koherens kollektív reagálást. Amennyiben a vészhelyzet további életmentő segítségnyújtást tesz szükségessé, a rescEU tűzvédelmi tartaléka többletkapacitást biztosít az európai katasztrófák kezeléséhez.

Veszélyhelyzet-reagálási Koordinációs Központkorai előrejelző mechanizmusok – például az európai erdőtűz-információs rendszer – segítségével követi nyomon az erdőtüzek alakulását, míg az EU Kopernikusz katasztrófakezelési műholdas térképkészítési szolgáltatása a világűrből származó részletes információkkal egészíti ki a műveleteket.  

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

  Rovathírek: HIPA

A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS