Az idei erdőtűzszezonban a rescEU megkétszerezi légi tűzoltási flottáját – jelentette be Janez Lenarčič válságkezelésért felelős biztos.
„A kontrollálatlan vegetációtüzek páneurópai problémává váltak, mert súlyosan veszélyeztetik az emberi életet, a megélhetést és a környezetet. 2022-ben összesen 20 uniós tagállamban regisztráltak az átlagosnál több leégett területet. A kontrollálatlan vegetációtüzek kockázata olyan területekre is kiterjedt, amelyeket ez a veszély korábban nem fenyegetett. A veszélyeztetett területek határa túllépett a földközi-tengeri régión. A kontrollálatlan vegetációtüzek elterjedése uniós szinten is határozott és gyors fellépést igényel. Köszönöm mindegyik országnak, amelyik hozzájárult, ahhoz, hogy az EU határozottabban tudjon fellépni az idei vegetációtűz-szezonban. Ezzel egyidejűleg felkérem a tagállamokat, hogy fokozzák a kontrollálatlan vegetációtüzek megelőzését célzó intézkedéseiket” – mondta Janez Lenarčič.
A rescEU tűzoltó flottája 2023-ban
A rescEU tűzoltó-légijármű tartaléka 24 repülőgépet és 4 helikoptert foglal magában, ezeket 10 tagállam bocsátotta rendelkezésre:
Emellett Ausztria, Bulgária, Finnország, Franciaország, Lettország, Málta, Németország, Lengyelország, Románia, Szlovákia és Szlovénia csaknem 450 tűzoltót küld előzetesen Franciaországba, Görögországba és Portugáliába.
A kontrollálatlan vegetációtüzek megelőzését, a felkészültséget és a reagálást célzó intézkedések együttesen segítik elő az életmentést, a megélhetés és a környezet védelmét – emlékeztet az Európai Bizottság közleménye.
Az EU összehangolt megközelítést biztosít a kontrollálatlan vegetációtűz megelőzésére, előkészítésére és az azokra való reagálásra azokban az esetekben, amikor azok túlterhelik a nemzeti reagálási képességeket. Ha a kontrollálatlan vegetációtüzek által teremtett veszélyhelyzet nagyságrendje meghaladja az adott ország reagálási képességeit, az ország segítséget kérhet az uniós polgári védelmi mechanizmuson keresztül. Aktiválását követően az EU Veszélyhelyzet-reagálási Koordinációs Központja koordinálja és finanszírozza a segítségnyújtást az uniós tagállamok és kilenc további részt vevő állam által önkéntesen rendelkezésre bocsátott támogatásból. Emellett az EU létrehozta az európai polgári védelmi eszköztárat azzal a céllal, hogy megfelelő volumenű, egyszerűen elérhető polgári védelmi kapacitás álljon rendelkezésre, amely lehetővé teszi. az erősebb és koherens kollektív reagálást. Amennyiben a vészhelyzet további életmentő segítségnyújtást tesz szükségessé, a rescEU tűzvédelmi tartaléka többletkapacitást biztosít az európai katasztrófák kezeléséhez.
A Veszélyhelyzet-reagálási Koordinációs Központ a korai előrejelző mechanizmusok – például az európai erdőtűz-információs rendszer – segítségével követi nyomon az erdőtüzek alakulását, míg az EU Kopernikusz katasztrófakezelési műholdas térképkészítési szolgáltatása a világűrből származó részletes információkkal egészíti ki a műveleteket.
Idén már ötödik alkalommal rendezték meg Az Év Szaloncukra versenyt, amin az összes hazai szaloncukrokat gyártó cukrászda és gyártó szaloncukrai ringbe szállhattak.
Az Országos Atomenergia Hivatal jóváhagyta a paksi atomerőmű-beruházás során „az első beton öntéséhez szükséges előzetes biztonsági jelentést”, ami a projekt újabb fontos lépése – tájékoztatott Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.