A mesterséges intelligencia vezérelte nyelvi modell evolúciós szintet lépett. A nagyvállalatok kiszolgálására hangolt AI a legnagyobb jelentőségű bejelentés az eredeti ChatGPT megjelenése óta: a benne rejlő lehetőségek szinte szó szerint korlátlanok.
Az első nyilvánosan elérhető és használható mesterséges intelligenciát alkotó cég operatív vezetője a CNBC-nek nyilatkozva közölte, hogy az útjára indított üzleti célú AI-t kevesebb mint egy év alatt alkották meg. Brad Lightcap hozzáfűzte: a fejlesztés ideje alatt már 20 kisebb-nagyobb vállalatnak adtak korai hozzáférést.
A kifejezetten nagyvállalatoknak szánt, üzleti szintű nyelvi modell rajtját az OpenAI blogja is megerősíti. Mint írják, az ún. ChatGPT Enterprise „vállalati szintű biztonságot és adatvédelmet, korlátlan, nagyobb sebességű GPT-4 hozzáférést, hosszabb kontextusablakokat, fejlett adatelemzési képességeket, testreszabási lehetőségeket és még sok mást kínál”.
„Úgy hisszük, hogy a mesterséges intelligencia a munkánk minden területén segíthet, javíthatja a munkánkat és kreatívabbá, produktívabbá teheti a teameket. A mai nap egy újabb lépést jelent egy olyan mesterséges intelligencia asszisztens felé, ami bármilyen feladatban segít, az Ön szervezetére szabható, és megvédi a vállalati adatokat.”
A blog megjegyzi: a ChatGPT-t a kilenc hónappal ezelőtti indítása óta – havi mintegy 100 millió egyéni felhasználó mellett – a Fortune 500 vállalatok több mint 80 százaléka kezdte el aktívan alkalmazni. A tőlük kapott visszajelzések alapján kiderült, hogy a cégvezetők egyszerű és biztonságos módszert szeretnének a nyelvi modell szervezetükbe történő integrálására. A ChatGPT Enterprise korai felhasználói – olyan iparági vezetők, mint a Block, a Canva, a Carlyle, a The Estée Lauder Companies, a PwC és a Zapier – azóta újradefiniálják működésüket, és a ChatGPT-t használják, például világosabb kommunikáció kialakítására, kódolási feladatok gyorsítására, összetett üzleti kérdésekre adott gyors válaszok feltárására vagy éppen a kreatív munka támogatására.
Mint emlékezetes, az OpenAI közben elmélyítette együttműködését a Microsofttal, ami dollárban is milliárdos nagyságrendű pénzügyi forrást biztosít a cégnek, cserébe a fejlett mesterséges intelligenciamodellhez való hozzáférésért. E megállapodás bejelentése óta két jelentősebb dolog történt: az előfizetős felhasználói szolgáltatás, a ChatGPT Plus bevezetése, valamint a napokban elérhetővé vált üzleti szintű chatbot, a ChatGPT Enterprise útnak indítása. Ez a kettő annyiban hasonlít, hogy amíg a „mezei” userek ingyenesen csak a hasznos, de pontatlan és lassú 3.5 verziószámú ChatGPT-hez férnek csak hozzá, addig a Plus és Enterprise előfizetők a 4-es szintű modellhez.
Az OpenAI által a jelenlegi legfejlettebbnek nevezett 4-es verzió (ami gyorsabb válaszidőt, illetve különböző exkluzív kiegészítőket tartalmaz) havi 20 dollárért (kb. 7000 forintért) érhető el magánszemélyek számára, a Plus előfizetés keretében. Azt viszont, hogy a nagyvállalatok mennyiért kapják meg az Enterprise hozzáférést, nem hozták nyilvánosságra. A blog csak annyit jelez: „vegye fel a kapcsolatot a sales csapattal az induláshoz”.
A ChatGPT Enterprise az eddig megosztott információk alapján megszünteti az összes felhasználói korlátozást, és akár kétszer gyorsabban működik, mint a nyilvánosan elérhető verzió. Az Enterprise-ban 32 ezer kontextus található, így a felhasználók négyszer hosszabb szövegeket vagy fájlokat dolgozhatnak fel. Korlátlan hozzáférést kapnak továbbá a fejlett adatelemzéshez is, ami lehetővé teszi technikusi és nem technikusi csapatok számára, hogy másodpercek alatt analizáljanak információkat – legyen szó piaci adatokra éhes pénzügyi kutatókról, felmérések eredményeit elemző marketingesekről vagy ETL-szkriptekkel foglalkozó adattudósokról. Ha a ChatGPT-t valaki a saját szervezetére szeretné szabni, új, megosztható csevegősablonokat használhat az együttműködések és a közös munkafolyamatok kialakításához.
Gábor János
A főoldali kép illusztráció. Fotó: Freepik
Ruprecht Lászlóval, a Stílusos Vidéki Éttermiség elnökével beszélgettünk egyebek között arról, miért érdemes ellátogatni szeptember 14-15-én Tatára, a SVÉT legnagyobb rendezvényére.
Instabilnak minősítette a zaporizzsjai atomerőműnél kialakult helyzetet Rafael Grossi, a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség főigazgatója, miután szeptember 4-én felkereste a létesítményt, ugyanakkor kifejezte reményét, hogy előrelépés történik az erőmű biztonságának szavatolása terén.