Az AI egymillió új antibiotikum-forrásra bukkant a természetben

Az AI egymillió új antibiotikum-forrásra bukkant a természetben
Gábor János  |  2024. 06. 07., 11:10

A gépi tanulás máris forradalmi szerepet kapott az antibiotikum-rezisztencia elleni küzdelemben: egy nemzetközi kutatócsoport mesterséges intelligencia segítségével közel egymillió új, potenciális, természetes antibiotikum-forrást fedezett fel.

A Queenslandi Műszaki Egyetem kutatócsoportja gépi tanulást alkalmazott, több mint 60 ezer metagenóm elemzésére. Ezek hatalmas, természetből származó genetikai anyaggyűjtemények, amelyeket változatos környezetekből, például talajból, óceánokból és emberi bélrendszerből származó mintákból állítanak össze.

„Nyilvánosan elérhető adatbázisokat használtunk, amelyeket általában más célokra gyűjtöttekmagyarázta a kutatást vezető Luis Pedro Coelho (képünkön) professzor az Interesting Engineeringnek, amikor a portál a különböző környezetekből származó metagenomikus adatok gyűjtéséről és felhasználásáról kérdezte. – Teszteltünk néhány különösen ígéretes peptidet, de ami fontos, olyanokat is, amelyeket teljesen véletlenszerűen választottunk ki az adatbázisunkból, hogy objektív becslést kapjunk az adatbázisunk minőségéről.”

Az innovatív, AI-alapú megközelítés lehetővé tette az ausztrál kutatók számára, hogy lenyűgöző számú, összesen 863.498 darab ígéretes antimikrobiális peptidet azonosítson. Ezek kis molekulák, amelyek képesek elpusztítani a káros baktériumokat, vagy képesek meggátolni azok szaporodását.

A tesztek eredményei azt mutatták, hogy 79 peptid képes volt megbontani a baktériummembránokat, 63 pedig kifejezetten olyan antibiotikum-rezisztens baktériumokat vett célba, mint a bőrfelületi, mélyszöveti és akár szisztémás, halálos kimenetelű fertőzéseket okozó Staphylococcus Aureus, valamint a hasmenést, görcsöket és egyéb emésztőrendszeri panaszokat kiváltó Escherichia Coli. Ezek az eredmények nagyon biztatóak, mivel arra utalnak, hogy a felfedezett peptidek hatékonyak lehetnek a legveszélyesebb és legnehezebben kezelhető fertőzések egy része ellen.

Milliókat menthetnek meg az AI-val talált antibiotikum-források

Az egereken végzett további preklinikai vizsgálatok kimutatták, hogy a peptidek közül kettő kiemelkedően hatékony volt, hiszen a baktériumokat akár négy nagyságrenddel is csökkentette. Ez az eredmény már összemérhető például a gyakran használt polimixin B antibiotikum hatásával, ami alátámasztja az újonnan felfedezett peptidek terápiás alkalmazásának potenciálját.

„Azt vizsgáljuk, hogy a baktériumterhelés mennyivel csökken a jelölt peptidek helyi alkalmazása után egy klinikailag használt antibiotikumhoz képest – nyilatkozta Coelho, aki szerint a peptidek sokkal specifikusabbak és kíméletesebbek lehetnek, mint a hagyományos antibiotikumok. Az antibiotikumok normál bélflórát károsító hatása ismert mellékhatás. Ennek csökkentése máris jelentős előnyt jelenthet.”

A kutatók AI segítségével feltárták a természetben rejlő antibiotikum-forrásokat, azzal a céllal, hogy hatékonyabban harcoljanak az antibiotikum-rezisztens baktériumok ellen, és ezzel évente akár többmillió ember életét mentsék meg. A tanulmány eredményei új lendületet adnak az antimikrobiális rezisztencia elleni harcnak, és számos lehetőséget nyitnak életmentő gyógyszerek fejlesztése felé. A kutatók nemcsak új antibiotikum-forrásokat keresnek, hanem gyorsabb szűrésre szolgáló módszereket is fejlesztenek, ezáltal még több potenciális antibiotikum-forrás fedezhetnek fel a közeljövőben.

Főoldali kép: Anthony Weate - Queenslandi Műszaki Egyetem

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 09. 06., 15:06
Az előző hónaphoz képest a 95-ös benzin átlagára 7 forinttal, 605 forintra, a gázolajé 10 forinttal, 611 forintra csökkent augusztusban a statisztikai hivatal jelentése szerint; a benzin átlagára 7 forinttal a szomszédos országok átlagára alatt maradt, a gázolajé megegyezett a szomszédos országokéval.
2024. 09. 05., 19:05
Nyár végéig a Balatoni Hajózási Zrt. kompjai 1 millió 229 ezer, a személyhajók pedig 791 ezer utast szállítottak, a társaság így tavalyhoz képest már 2 hónappal korábban, augusztus végére elérte a 2 milliós utasszámot.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A legtöbb munkavállaló nem díjazná, ha a home office határait szűkebbre szabná a munkahelyük, de a felük csak emiatt azért nem mondana fel – legalábbis rögtön. A cégek nem kapkodnak a keretek módosításával, amit valószínűleg jól tesznek, pedig az alkalmazottakat aligha érné váratlanul. Milyen arányban morzsolódnának le a dolgozók a távmunka elvételével? Milyen előnyeit és hátrányait érzik a pandémiából örökölt gyakorlatnak napjainkban? A Profession.hu felmérte, Dencső Blanka piackutatási és üzletfejlesztési szakértő pedig összefoglalta, mire érdemes számítani home office fronton a közeljövőben.
2024. 08. 16., 22:15
epizód: 2024 / 16   |   hossz: 22:09
Az Edinburgh-i Egyetem magyar docense nem csak azt mesélte el, hogyan vezetett az útja egy hazai egyetemről a tengerentúli Caltech-re, majd Skóciába, hanem azt is, hogy jelenlegi kutatási területe ígéretes jövőképet fest a szív- és érrendszeri betegek hatékonyabb gyógyítása számára. A kémiai és biomérnök tudós egy pakisztáni kollégájával együtt fejlesztett 3D nyomtatással készülő véreret, aminek még az alapanyagát is ők állítják elő, olcsó nyersanyagokból. A forradalmi megoldás véglegesítéséhez nemzetközi együttműködésre is nyitott tudósok szerint a találmányuk egy napon humán betegekbe is beültethető lesz, jelentősen csökkentve a fertőzések veszélyét és gyorsítva a felépülést.
Hosszútávon döbbenetesen kevés cég éli túl a generációváltást. A lehetséges megoldásokról kritikusan fontos beszélni ezekben az években, amikor nagyon nagy létszámú hazai vállalatvezető éri el a nyugdíjkorhatárt, és nem biztos, hogy van koncepciója a gyeplő átadására. Laczkó Péter, a Lawrence & Bennet tulajdonos-vezérigazgatója bemutatja, milyen alapvető stratégiákat kell alkalmazni, hogy megmeneküljenek az évtizedek alatt felépített családi vállalkozások és az élethosszig végzett munkával összeszedett örökségek. A szakembernek arra is van válasza, hogy milyen módon folytassa a munkát egy cég, ha a leköszönő vezetőt már biztosan nem követi családtag.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS