A Facebook az Nvidia babérjaira tör: saját AI-chipet gyárt a Meta

A Facebook az Nvidia babérjaira tör: saját AI-chipet gyárt a Meta
2024. 04. 11., 14:10

Hivatalosan is bejelentette a Facebook, Instagram, WhatsApp tulajdonosa, hogy új AI-chip megjelentetésével jelenik meg abban a piaci szegmensben, aminek ma szinte egyeduralkodója az Nvidia. Már idén elkészül, két új chip.

A Meta megerősítette, hogy a Meta Training and Inference Accelerator, vagyis MTIA v1 és v2 névre hallgató chipjei gyártásban vannak, és még ebben az évben – egyelőre házon belül – bevezetésre is kerülnek. A közösségi médiaóriás második generációs mesterséges intelligencia chipjei a vállalat nagyobb tervének részei – fejtegeti a Reuters: a Meta elsősorban saját AI-infrastruktúrát akar építeni, hogy olyan szolgáltatásokban használja, mint a Facebook, az Instagram és a WhatsApp.

A vállalat először 2023 májusában beszélt az MTIA 1-es verziójáról, és akkor azzal számoltak, hogy a gyártás 2025-ben indulhat. Ez az időablak került előrébb legalább egy évvel, részben éppen az Nvidiának köszönhetően, ami H100-as processzorokat szállított be a vállat AI-műveletekhez szükséges energiaellátására. A Meta 350 ezer H100-as chip beszerzését tervezi AI-alkalmazásokhoz, de végül 600 ezer AI-chip fogja működtetni a szolgáltatásait.

Mark Zuckerberg cége nyilván csökkenteni szeretné az Nvidiától való függőségét azzal, hogy még az idén áttér a saját fejlesztésű chipekre. Az MTIA v1 és v2-eseket főleg az adatközpontjaiknak szánják, de nyilvánvaló, hogy szeretnének betörni az AI-alapú chipek jelenleg Nvidia által uralt piacára, amin a chipgyártó nagyrészt monopolhelyzetben terpeszkedik.

Mit tudnak a Meta továbbfejlesztett MTIA chipjei?

A következő generációs MTIA chipek 5 nm-es architektúrát használnak, és 8×8 feldolgozóelem (PE) rácsából állnak, ami 3,5-szeres fejlődés a v1-hez képest. A Meta lényegében megháromszorozta a helyi PE-tároló méretét, és megduplázta a chipen lévő SRAM méretét is. 256 MB-ra, miközben 3,5-szeresére növelte a sávszélességet – foglalja össze az erről szóló sajtóközlemény. A Meta a chipek támogató infrastruktúráján is dolgozik: a szakemberei kifejlesztettek egy 72 gyorsítót befogadni képes hardverállványt. Ez a rack három vázból áll, amelyekben 12 lap helyezkedik el. A 90 wattos fogyasztású chipek 1,35 GHz-es órajelre képesek, szemben elődjük 800 MHz-es órajelével.

A kialakítás célja az, hogy nagyobb sávszélességet, memóriakapacitást és számítási teljesítményt biztosítson a chipeknek. A Meta célja kezdetben olyan következtetési funkciók elvégzése volt, mint a rangsorolás és a felhasználói kérésekre adott válaszok generálása, de most már azt tervezi, hogy a chipeket intenzívebb műveletekre, például nagy adathalmazok felhasználásával mesterséges intelligenciamodellek képzésére használja fel.

A Meta chipjeire való áttéréssel a Meta évente sokmillió dolláros energiaköltségeket takaríthat meg - a több milliárd másik dollár mellett, amit jelenleg az Nvidia chipjeinek megvásárlására költ.

Más is megtörné az Nvidia monopóliumát az AI-chippiacon

Nem a Meta az egyetlen technológiai vállalat, ami saját AI-chipeket szeretne tervezni és gyártani: a hagyományos gyártó Intel, ami eddig lemaradt az AI-chipek iránti iparági igények kielégítésében, szintén ezen a héten jelentette be új Gaudi chipjeit. Az Intel állítása szerint a dedikált AI-chip háromszor gyorsabban képes AI-modelleket betanítani, mint az Nvidia H100-as processzorai, és gyorsabban generál válaszokat, mint az Nvidia megfelelője. A vállalat legújabb chipje, a Gaudi 3 szintén az 5 nm-es architektúrát használja, és két fő processzorból áll, amelyek összeolvasztva kétszer akkora teljesítményt nyújtanak, mint az elődjük.

Az Nvidia processzorának legjelentősebb konkurenciája jelenleg nem a Meta, de nem is az Intel, hanem Google Tensor Processing Unitja, viszont a keresőóriás nem értékesíti ezeket a processzorokat, hanem bérbe adja - elsősorban fejlesztőknek, egy felhőplatformon keresztül. Ugyanilyen megoldással készül reklámszatyorba dugni új, Axion nevű központi feldolgozóegységét, aminek feldolgozási teljesítménye a Google szerint 50 százalékkal haladja meg az Nvidia-féle x86-os chipekét és 30 százalékkal az általános Arm-chipeket.

Gábor János

Főoldali kép: Meta

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 09. 06., 15:06
Az előző hónaphoz képest a 95-ös benzin átlagára 7 forinttal, 605 forintra, a gázolajé 10 forinttal, 611 forintra csökkent augusztusban a statisztikai hivatal jelentése szerint; a benzin átlagára 7 forinttal a szomszédos országok átlagára alatt maradt, a gázolajé megegyezett a szomszédos országokéval.
2024. 09. 05., 19:05
Nyár végéig a Balatoni Hajózási Zrt. kompjai 1 millió 229 ezer, a személyhajók pedig 791 ezer utast szállítottak, a társaság így tavalyhoz képest már 2 hónappal korábban, augusztus végére elérte a 2 milliós utasszámot.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A legtöbb munkavállaló nem díjazná, ha a home office határait szűkebbre szabná a munkahelyük, de a felük csak emiatt azért nem mondana fel – legalábbis rögtön. A cégek nem kapkodnak a keretek módosításával, amit valószínűleg jól tesznek, pedig az alkalmazottakat aligha érné váratlanul. Milyen arányban morzsolódnának le a dolgozók a távmunka elvételével? Milyen előnyeit és hátrányait érzik a pandémiából örökölt gyakorlatnak napjainkban? A Profession.hu felmérte, Dencső Blanka piackutatási és üzletfejlesztési szakértő pedig összefoglalta, mire érdemes számítani home office fronton a közeljövőben.
2024. 08. 16., 22:15
epizód: 2024 / 16   |   hossz: 22:09
Az Edinburgh-i Egyetem magyar docense nem csak azt mesélte el, hogyan vezetett az útja egy hazai egyetemről a tengerentúli Caltech-re, majd Skóciába, hanem azt is, hogy jelenlegi kutatási területe ígéretes jövőképet fest a szív- és érrendszeri betegek hatékonyabb gyógyítása számára. A kémiai és biomérnök tudós egy pakisztáni kollégájával együtt fejlesztett 3D nyomtatással készülő véreret, aminek még az alapanyagát is ők állítják elő, olcsó nyersanyagokból. A forradalmi megoldás véglegesítéséhez nemzetközi együttműködésre is nyitott tudósok szerint a találmányuk egy napon humán betegekbe is beültethető lesz, jelentősen csökkentve a fertőzések veszélyét és gyorsítva a felépülést.
Hosszútávon döbbenetesen kevés cég éli túl a generációváltást. A lehetséges megoldásokról kritikusan fontos beszélni ezekben az években, amikor nagyon nagy létszámú hazai vállalatvezető éri el a nyugdíjkorhatárt, és nem biztos, hogy van koncepciója a gyeplő átadására. Laczkó Péter, a Lawrence & Bennet tulajdonos-vezérigazgatója bemutatja, milyen alapvető stratégiákat kell alkalmazni, hogy megmeneküljenek az évtizedek alatt felépített családi vállalkozások és az élethosszig végzett munkával összeszedett örökségek. A szakembernek arra is van válasza, hogy milyen módon folytassa a munkát egy cég, ha a leköszönő vezetőt már biztosan nem követi családtag.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS