A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara ajánlásaként készült szerződések elsősorban a kkv-k kivitelezési szerződéseinek megkötéséhez nyújtanak fogódzót.
A generálkivitelezői és szakkivitelezői szerződések egyaránt két csoportra oszthatók: átalánydíjas és tételes elszámolású szerződésekre. A tételes elszámolású szerződések alábbi mintáit a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara szakértői állították össze
Mivel a kkv-kat tartották szem előtt, a minták nem, vagy csak opcionálisan tartalmaznak olyan jogintézményeket, amelyeket általában nagyobb szerződéses összegű beruházások esetén alkalmaznak (pl. anyavállalati garanciák, szerződés közokiratba foglalása, biztosítások kikötése stb.).
A mintaszerződések kizárólag általános jellegű rendelkezéseket tartalmaznak, és azokat a szerződéses jogviszonyokban az adott jogügylet körülményeinek és a felek egyedi megállapodásainak megfelelően módosítani szükséges. Az adott ügylet komplexitásának és volumenének függvényében ügyvéd vagy jogtanácsos bevonása is szükséges lehet a szerződés végleges feltételeinek elkészítése során – hívják fel a figyelmet az MKIK szakértői.
Minták és magyarázat
A mintaszerződéseket a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) Etikai Bizottsága és Építésügyi Kollégiuma a 2014. november 3-án megtartott együttes ülésén fogadta el és az MKIK 2015. évi küldöttgyűlésének az Építőipari Vállalkozók Etikai Kódexe mellékleteként elfogadásra javasolta.
Szokásos évzáró összegzésünk következik.
A tartály legösszetettebb formájú csonkzónái elkészültek; a csonkgyűrűk és a további fő elemek egyenként elvégzett minőségügyi átvétele után azok további megmunkálására és a tartály összeállítására az AEM-Technologies volgodonszki gyárában kerül sor.