A lakásárak emelkedésre számít a középkorú magyarok közel kétharmada

2024. 12. 30., 17:15

A „K&H biztos jövő” felmérés szerint középkorú magyarok pesszimistábban látják a lakások árának alakulását 2024 végén, mint egy évvel korábban alapján. Jelentős többségük további drágulásra, átlagosan közel 20 százalékos áremelkedésre számít.

A gyors, év eleji áremelkedés után 2024 második felében Budapesten ugyan folytatódott, vidéken azonban lassult vagy megállt a lakások további drágulása a KSH adatai szerint. A 2023. évi csökkenést követően az ország csaknem minden régiójában élénkült a lakáspiaci forgalom, és jelentősen meghaladta az előző évi alacsony bázist. A teljes lakáspiac 2023. évi összesített forgalma ugyanakkor elmaradt az egy évvel korábbitól. 2023-ban kevesebb külföldi állampolgár vásárolt lakást, mint 2022-ben.

A K&H 2024 harmadik negyedévében kérdezte meg a 30–59 év közöttieket a lakásárakkal kapcsolatos véleményükről. A válaszadók 78,5 százaléka számolt be arról, hogy áremelkedést észlelt az egy évvel korábbihoz képest. Ez szerényebb arány a két évvel ezelőtt készült felmérés adatánál, amikor a megkérdezettek 91 százaléka mondta azt, hogy szerinte nőttek a lakásárak egy év alatt. Most a fiatalabbak 72 százaléka, az idősebbek 84 százaléka szerezte azt a benyomást, hogy drágábbak lettek a lakások 2023 és 2024 közepének összehasonlításában. Az árak csökkenését 2023 július–szeptembere és 2024 július–szeptembere között a felmérés résztvevőinek négy százaléka érzékelte, és 18 százalékuk úgy látta, hogy az ingatlanárak nem változtak érdemben.

Az áremelkedést tapasztalók átlagosan 26 százalékos mértékű drágulást érzékeltek. Az alacsonyabb végzettségűek és a kisebb jövedelemmel rendelkezők úgy látták, hogy ennél jobban, 28 százalékkal, illetve 31 százalékkal mentek feljebb az árak az ingatlanpiacon. Akik árcsökkenésre tippelnek, azok szerint átlagosan 13 százalékkal kellett kevesebbet fizetni az idei év közepén a lakásokért, mint tavaly ugyanebben az időszakban.

Ami a következő 12 hónapot illeti, a megkérdezettek 62,8 százaléka az ingatlanárak további növekedésére számít – derül ki a K&H felméréséből. Egy évvel ezelőtt nem voltak ilyen pesszimisták a magyarok: akkor „csak” 47 százalékuk vélte úgy, hogy mélyebben kell a zsebébe nyúlniuk azoknak, akik a következő egy évben lakást akarnak vásárolni.

Az árak változatlanságára idén kevesebben számítanak, mint tavaly: arányuk az egy évvel ezelőtti 38 százalékról 30 százalékra csökkent. A visszaesésre tippelők aránya nagyon határozottan csökkent: tavaly 15 százalékon állt ez a mutató, az idén ennek kevesebb mint fele, csak 7 százalék az optimisták aránya. A magasabb jövedelemmel rendelkezők bizakodóbbak: az ehhez a jövedelmi csoporthoz tartozóknak „mindössze” 58 százaléka számít az ingatlanárak emelkedésére. A közepes jövedelműek körében 63 százalék, az alacsony jövedelműeknél 71 százalék ez az arány. Azok, akik drágulásra számítanak, átlagosan 19 százalékos emelkedést, míg akik a csökkenést várnak, hasonló mértékű (18 százalékos) visszaesést jósolnak.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

  Rovathírek: HIPA

A globális értékláncok megroppanásához és teljes átszervezéséhez vezethet a vámok újabb korszakának beköszönte a világgazdaságban, azonban a beruházásösztönzésnek ebben az új helyzetben is bőven maradt mozgástere – írja friss bejegyzésében Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a nők és férfiak közötti bérszakadék irgalmatlan lassan változó folyamatoktól függ, érkeznek új szabályok, amelyek gyorsabb változásokat idéznek majd elő. Ezek bevezetése előtt a PwC Women in Work 2025 jelentése feltárta, mekkora egyenlőtlenségek állnak fenn – még mindig –, és ezek milyen hátrányt jelentenek a nők számára a munkaerőpiacon. Reguly Márta, a PwC Magyarország HR tanácsadási csapatának vezetője felvázolta, milyen lehetőségeket – és nem mellesleg céges kötelezettségeket – von maga után a hamarosan élesedő uniós direktíva, a Pay Transparency, amely az EU-ban hivatott rendezni ezt a régóta fennálló problémát.
Megérkeztek a hazai lízingszerződések tavalyi számai, amelyek összességében ugyan növekedést mutatnak, de tanulságos megnézni a részleteket, hiszen komoly eltérések jelentek meg az egyes szegmensek között, és ennek nyomós okai vannak. Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a BizniszPlusznak kifejtette, hogy szervezetük éves jelentéséből milyen következtetéseket érdemes levonni a magyar vállalkozások helyzetéről és lehetőségeiről, illetve magának a lízingpiacnak az alakulásáról.
A vállalatok és szervezetek mesterséges intelligencia használatát 2025. február 2-a óta új uniós rendelkezés szabályozza. Hogy mely AI-alkalmazások tartoznak az elfogadhatatlan vagy „csak” a kockázatos kategóriába, a technológia jelen állapotára vonatkoztatva eldőlt, viszont változhat is annak függvényében, hogy az EU nyílt tudományos csoportja szerint mennyi idő alatt és mekkorát fejlődik. Milyen esetekben és mekkora bírságokat kockáztatnak az AI-t alkalmazó cégek, ha megszegik a rendeletet? Hogyan és meddig tudnak felkészülni a szabályos használatra? Mit tehet a „magánember” AI-val kapcsolatos jogsérelem gyanúja esetén? A kérdésekre dr. Baracsi Katalin internetjogász válaszol.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS