Aranyvízummal száll versenybe Magyarország a vendégbefektetőkért

2024. 01. 31., 12:10

Számos ország kínál bizonyos feltételek vállalása mellett vízumot, illetve tartózkodási engedélyt a tehetős EU-n kívüli befektetőknek. Ezt sok helyen csak „golden visa”, avagy „aranyvízum” megnevezéssel illetik, mivel bizonyos befektetések esetén gyors lehetőséget nyújt az adott országban való tartózkodásra. A befektetőkért folytatott versenybe Magyarország is beszállt azzal, hogy a 2023. évi XC. törvény alapján 2024 januárjától új vízum és tartózkodási engedély kategóriát nyitott meg az EU-n kívüli állampolgárok részére. A legfontosabb tudnivalókat dr. Szabó Gergely Gábor, a Bán, S. Szabó, Rausch & Partners Ügyvédi Iroda szabályozási ügyekért felelős vezető ügyvédje foglalta össze.

Kikre vonatkozik az új szabályozás?

Az új szabályozással megjelent vendégbefektetői vízum igénylésének lehetősége az ún. harmadik országbeli állampolgárok számára, azaz az EU-n, illetve EGT-n kívüli állampolgárok számára nyílt meg.

A vízum megléte esetén vendégbefektetői tartózkodási engedély adható annak, akinek beutazásához és tartózkodásához befektetéseire tekintettel nemzetgazdasági érdek fűződik. Az „aranyvízum” program többszöri beutazásra és ami a legfontosabb, vendégbefektetői tartózkodási engedély igénylésére jogosítja Magyarország területén azokat, akik a törvény egyéb – Magyarországon való tartózkodás esetén is szokásos – kritériumai mellett rendelkeznek az alább felsorolt befektetések legalább egyikével.

Milyen befektetés kell?

A jogszabály alapján az „aranyvízum”-hoz az alábbi befektetések valamelyikét a vendégbefektetői vízummal Magyarország területére történő belépését követő három hónapon belül meg kell megvalósítania az érintett személynek:
– az MNB által nyilvántartásba vett, a jogszabály által meghatározott egyéb feltételeknek megfelelő ingatlanalap által kibocsátott 250 000 euró értékű befektetési jegy megszerzése; vagy
– legalább 500 000 euró értékű, Magyarországon található tehermentes lakóingatlan tulajdonjogának megszerzése (akár a családtagok által közösen) azzal, hogy az ingatlanra az adásvétel időpontjától 5 évig tartó elidegenítési és terhelési tilalmat kell bejegyezni, így ebben az 5 évben az ingatlan kizárólag a vendégbefektetői tartózkodási engedélyes, vagy ezen személy és családtagjai tulajdonában lehet; vagy
– legalább 1 000 000 euró értékben történő oktatási, tudományos kutatási, vagy művészeti alkotótevékenység támogatása céljából pénzbeli adomány nyújtása valamely közfeladatot ellátó közérdekű vagyonkezelő alapítvány által fenntartott felsőoktatási intézmény részére.

További fontos szabályok

Az aranyvízum száznyolcvan napon belül kilencven napot meghaladó tartózkodásra és többszöri beutazásra, valamint a vendégbefektetői tartózkodási engedély igénylésére jogosít Magyarország területén.

A vendégbefektetői tartózkodási engedély pedig Magyarországon való tartós tartózkodásra jogosít fel, így annak birtokosa szabadon mozoghat a schengeni térség teljes területén, ami komoly előny az EU-n kívüli befektetők részére.

A vendégbefektetői tartózkodási engedély érvényességi ideje legfeljebb 10 év, ez azonban további 10 évvel meghosszabbítható. A törvény rendelkezései szerint a családi együttélés biztosítása céljából kiadott tartózkodási engedélyt kaphat a fenti kritériumoknak megfelelő állampolgár családtagja is.

dr. Szabó Gergely Gábor
szabályozási ügyekért felelős vezető ügyvéd
Bán, S. Szabó, Rausch & Partners Ügyvédi Iroda

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 11. 21., 11:21
Folyamatosan nő a bűncselekmények száma Magyarországon, komolyabb figyelmet fordít a vádhatóság a bűncselekményből eredő vagyoni hátrány visszaszerzésére, gyakoribbá váltak az alkuk az ügyészség és a bűncselekmény elkövetői között: többek között ezek a főbb megállapítások vonhatók le abból az éves összefoglalóból, amelyet a legfőbb ügyész pár hete nyújtott be a Parlamentnek. Az adatokat a Jalsovszky Ügyvédi Iroda szakértője segít elemezni.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

A nyugdíjpénztárak vagyona nem várt mértékben gyarapodott az idén – jelezte az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetsége (ÖPOSZ), amely szerint az öngondoskodók korábban egyetlen esztendő harmadik negyedében sem tettek félre olyan magas összeget egészségügyi és nyugdíjcélra, mint 2024-ben. Dr. Kravalik Gábor, az ÖPOSZ főtitkára ebben az epizódban vezeti le a kedvező tendencia okait, azt, hogy milyen motivációs tényezők vezettek a remek eredményhez, valamint azt is, hogy milyen módon és melyik korosztály pénzügyi tudatosságát lehetne még növelni.
2024. 11. 06., 09:35
epizód: 2024 / 21   |   hossz: 28:39
Az I. Nyílt Magyar Sommelier Bajnokság „Best Young Sommelier” kategóriájának idei győztese, Novák Dávid örömmel kampányol a borfogyasztás mint kulináris élmény mellett, hiszen egy jól kiválasztott ital új dimenzióval gazdagítja az étkezést. Az ízek és aromák összjátékának ismeretéhez hatalmas elméleti tudás kell, de az igazi kihívás az, hogy ráérezzen a vendég személyes preferenciáira. A VIRTU Restaurant sommelier-je cukrász múltjából és külföldi tapasztalataiból merítve vált profivá, pedig még csak a húszas éveit tapossa. Ebben az epizódban e különleges szakma szépségeiről és a borfogyasztás szertartásáról is mesél.
Bár a magyarok európai összehasonlításban is tudatosan kötnek lakásbiztosítást, akadnak fontos apróságok a szerződésekben, amelyeket kifelejtenek. A kisebb, de baj esetén drága hibákra a hazai árvizek során keletkezett károk még jobban ráirányították a figyelmet. Árvízre továbbra sem, vagy csak szigorú kikötések mentén lehet biztosítást találni, viszont más természeti katasztrófák kapcsán nagyot menthet egy jó szerződés – hívta fel a figyelmet a PBA Insura Zrt. vezérigazgatója. Dr. Kozma Gábor ebben az epizódban tisztázza a természeti katasztrófákból eredő károk közötti fontos különbségeket és elmondja, mit nem kellene kifelejteni a szerződésekből, hogy nagyobb biztonságban tudjuk ingó és ingatlan vagyonunkat.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS