Vadonatúj megoldásokat mutatott be a világ legfenntarthatóbb vállalata

2021. 12. 02., 13:12

Világszerte 167 millió háztartás, 23 millió vállalkozás lehet képes 2050-ig arra, hogy saját maga is tiszta energiát termeljen. Emiatt a villamos hálózatokat úgy kell átalakítani, hogy alkalmasak legyenek a kétirányú energiaszállításra, ez a jövő a villamosenergia-iparban. A megújuló energiaforrásokkal és a digitális megoldásokkal együtt ez a leggyorsabb út a dekarbonizáció felé – ezt állítja az idén a világ legfenntarthatóbb vállalata címet elnyerő Schneider Electric. Az energiahálózatok átalakítása egyben azt is segíti, hogy a világ megfelezhesse CO2 kibocsátását és elérje célját, a globális felmelegedés 1,5°C alatt tartását. A vállalat az Enlit Europe névre hallgató rendezvényen vonultatta fel újdonságait. Az Enlit Europe az energiaszektor meghatározó eseménye, Milánóban november 30. és december 2. között tartják, mintegy 500 kiállító és 10 ezer látogató vesz részt rajta, és 350 előadó osztja meg gondolatait az energiaszektor jelenéről és jövőjéről.

Ahogy egyre gyakrabban sújtanak le a globális felmelegedés okozta természeti katasztrófák, úgy válik egyre kritikusabbá, hogy az áramellátás megbízható legyen, és rugalmasan tudja kezelni a tiszta, megújuló forrásokból származó, de ingadozó energiatermelést.

Az energiamenedzsment megoldások piacán vezető Schneider Electric és az üzleti informatika, illetve tanácsadás területén meghatározó BloombergNEF egy közös tanulmánya rámutatott: a napenergia hasznosítása a leginkább kihasználatlan lehetőség a decentralizált áramtermelésben. A potenciál óriási: világszerte 167 millió háztartás, 23 millió vállalkozás lehet képes 2050-ig arra, hogy saját maga is tiszta energiát termeljen. Ennek a dekarbonizációban is meghatározó szerepe lesz.

A nagy energiaátviteli rendszereket üzemeltető társaságoknak új helyzetet kell kezelniük, a helyben megtermelt áramot, a kis helyi hálózatokat kell a nagy rendszerekbe integrálniuk. Ez műszakilag is hatalmas kihívást jelent. A Schneider Electric az Enlit Europe rendezvényen mutatta be azokat a technikai fejlesztéseit, amelyek ebben segítik az energiaelosztó társaságokat. Az úgynevezett EcoStruxure megoldások adatokat gyűjtenek az elektromos hálózatokról, azokat az internetes felhőben kezelik, szoftveres segítséggel, digitális úton segítenek feldolgozni az adathalmazt, és ez alapján optimalizálják az áramhálózatokat. Vagyis a villamosenergia elosztórendszer-üzemeltetők olyan adatgyűjtési, adatkezelési és fejlett elemzési megoldásokhoz juthatnak hozzá, amelyek lehetővé teszik, hogy digitalizációval is gyorsítsák a dekarbonizáció folyamatát.

„A következő 10 év az elektromosság évtizede lesz. Ígéretes, ahogy közelebb kerülhetünk a karbonsemlegességhez. A folyamatot a tiszta, megújuló energiaforrásokon alapuló, megbízható és rugalmas áramellátás viszi előre, ezt hívjuk úgy, hogy Elektromosság 4.0. Ugyanakkor a cél eléréséhez az is kell, hogy a kétirányú energiaszállításra alkalmas okoshálózatokat fejlesszünk, amelyek képesek kiszolgálni a növekvő igényt a zöld áramra, illetve az energiatermelés új generációját jelentő, helyben megtermelt, megújuló forrásból származó energia visszatáplálására” –mondta Frederic Godemel, a Schneider Electric energiarendszerekért és szolgáltatásokért felelős alelnöke.

Az EcoStruxure megoldások abban segítik a villamosáram-hálózatok üzemeltetőit, hogy kisebb legyen az áramkimaradások kockázata, rugalmasan tudják kezelni az aktuális áramfelhasználás és a megtermelt áram közötti egyensúlytalanságokat, valamint működésük és maga az energiafelhasználás is hatékonyabb legyen.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 03. 05., 13:10
Cégcsoportunk már 35 éve van a HR piacon, ahol sokoldalú szolgáltatóként igyekszünk helytállni. Szeretném, ha legalább még ennyi ideig sikeresen tudna működni a cég – mondta az Üzletem.hu-nak Ifj. Vida Péter, a Viapan Group Managing Directora.
2024-03-18 21:10:59
A Budapesti Corvinus Egyetem közös kutatást indít az OPTEN-nel és a Grémium az Utódlásért Egyesülettel a hazai családi és nem családi tulajdonban lévő magánvállalatok professzionalizációjának feltérképezésére.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

2024. 03. 04., 13:25
epizód: 2024 / 5   |   hossz: 25:08
A home office elterjedésével és a munkához való viszonyunk változásával átalakult a hozzáállásunk az öltözködéshez, pedig a „business look” törvényei állandók, ahogy a kapcsolatépítésben betöltött szerepe is. Frank Patrícia stylist, stílus- és színtanácsadó szerint bár a formális öltözködés megőrizte a jelentőségét jó néhány – például pénzügyi és jogi – területen, a kreatívabb üzletágakban mostanra inkább egyfajta laza elegancia érvényesül. Ebben az esetben sem mindegy viszont, hogy milyen hatást váltunk ki a potenciális partnerünkből vagy munkáltatónkból a kritikusan fontos első hét másodpercben. Nagy üzletek és karrierek torpanhatnak meg, egyébként jól betartható, csak éppen nem túl közismert megjelenési szabályok figyelmen kívül hagyása miatt. Te ne kövesd el ugyanezt a hibát – Frank Patrícia itt segít!
A globális kutatás eredményeinek év eleji kihirdetése után a PwC nemrég bemutatta a hazai Vezérigazgatói Felmérés adatait is. A számok alapján a magyar cégvezetők optimistábbak a gazdasági kilátásokat illetően, mint külföldi kollégáik, ám árnyalja a képet, hogy saját cégük árbevételére már nem feltétlenül jósolnak növekedést 2024-re. Az olyan kitettségek kapcsán, mint az infláció, a szakképzett munkaerő hiánya vagy akár a klímaváltozás, szintén derűlátóbbnak tűnnek a hazai cégvezetők, igaz, vannak aggodalmak, de izgalmas jóslatok is, például az új technológiai vívmányok bevezetése kapcsán, amelyek mellett nem lehet szó nélkül elmenni. Nem is tesszük: a BizniszPluszban a PwC Hungary szakértőjével, Mezei Szabolccsal elemezzük a legtanulságosabb számokat.
2024. 02. 03., 21:30
epizód: 2024 / 3   |   hossz: 19:22
A Magyar Munkaerő-kölcsönzők Országos Szövetségének elnökével azt elemezzük a BizniszPlusz aktuális epizódjában, hogy hogyan alakíthatja át a toborzási folyamatokat és általában a HR munka világát a mesterséges intelligencia. A szakemberrel megnéztük azt is, milyen szakmai készségek ívelnek fel az AI korszakban, és ennek milyen lenyomatai lesznek érzékelhetők a következő években, sőt, már 2024-ben is. A magyar gazdaságban megjelent külföldi munkavállalók által elindított munkaerőpiaci trendek, valamint a változó minimálbér és bérminimum hatásai szintén szóba kerültek a beszélgetésben. Utóbbiakról kiderült mekkora terhet rónak a magyar vállalkozásokra, és ennek milyen mögöttes okai vannak, a munkaerő termelékenységének alakulásától a tapasztalt kollégák megtartásáért indult küzdelemig.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS