Tudományos Mecenatúra: 434 kutató és kutatóhely nyert támogatást

2021. 12. 06., 13:03

„Az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) által idén először meghirdetett Tudományos Mecenatúra pályázaton 434 kutató és kutatóhely nyert el támogatást. Az új pályázati konstrukció az eredeti tervekhez képest jelentősen megemelt keretösszeggel segíti a hazai kutatói közösség bekapcsolódását a nemzetközi vérkeringésbe, lehetővé téve a tudományos eredmények bemutatását és népszerűsítését” – jelentette be Schanda Tamás, az ITM miniszterhelyettese.

Az idén augusztusban a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFIH) kezelésében megjelent felhívás négy alprogrammal várta az érdeklődőket. Pályázni lehetett külföldi nemzetközi konferencián való részvétel vagy nemzetközi konferencia hazai szervezésének támogatására, a tudomány és innováció eredményeit bemutató, népszerűsítő médiaanyagok készítésére, tudományos szakkönyvek megjelentetésére. A benyújtási határidőig összesen 648 érvényes pályázat érkezett be.

Az első két alprogramnak köszönhetően 270 kutató vehet részt külföldön megrendezett nemzetközi konferenciákon, változatos tudományterületeken 40 nemzetközi konferenciát rendeznek majd meg Magyarországon, a főváros mellett számos vidéki helyszínen, Bajától Debrecenen, Miskolcon és Pécsen át Veszprémig.

Kiemelt cél a tudomány, a tudományos eredmények és az innováció iránti bizalom és nyitottság erősítése a társadalomban. A pályázat harmadik alprogramja ennek érdekében 33 médiaanyag elkészítéséhez járul hozzá. A témakörök sokszínűségét mutatja, hogy a többi között a 3D technológiáról, a gyógynövények hatásáról, a globális energiarendszer fenntartható pályára állításáról és a pálos rend középkori építészetéről is várhatók tudományos ismeretterjesztő vagy tudomány-népszerűsítő produkciók.

A pályázat negyedik alprogramja 91 hagyományos papíralapú és egyidejűleg nyílt hozzáférésű, elektronikus kiadvány megjelentetését teszi lehetővé. A palettán egyaránt megtalálhatók a széles közönségnek szánt ismeretterjesztő kiadványok, történelmi monográfiák, orvosi szakkönyvek és egyetemi tankönyvek. A teljes döntési lista az NKFIH honlapján érhető el.

Schanda Tamás kifejtette: „Magyarországon 2020-ban rekordmennyiségű forrást hasznosult a kutatás-fejlesztésben és innovációban. Az állami költségvetési ráfordítások összegét 2010 óta lényegében megkétszereztük. A kormány a pályázati kiírások terén sem vádolható szűkmarkúsággal. Az első nekifutásra kimagasló érdeklődést vonzó Tudományos Mecenatúra eredetileg 1 milliárdos keretét a magas szakmai színvonalra is tekintettel több mint kétharmadával emeltük meg.” A miniszterhelyettes hozzátette: a bevált konstrukciót a tervek szerint jövő nyáron újra kiírják. (ITM)

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2023. 05. 23., 15:23
Nagy Ferenc Gábor, az NFG Badboys Kft. tulajdonosa reméli, hogy a VOSZ-on belül is sok céghez eljuthatnak, egyre többen ismerik majd meg programjukat és filozófiájukat. A VOSZ Sportvállalkozási Szekciójának új tagjával eddigi eredményeiről és terveiről is beszélgettünk.
2023. 05. 25., 16:55
Hosszú ideje a vállalkozás világában élők is sokat tanulhattak a VOSZ Páholy első három rendezvényén, ahol a résztvevőknek lehetősége van a tanulás mellett egymás és a másik vállalkozás tevékenységének megismerésére. Nagyon készülünk az év további rendezvényeire is – mondta Micski Marianna, a VOSZ Heves vármegyei elnöke a vosz.hu-nak.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Dr. Baracsi Katalin internetjogászt az általa cégek kollektívái számára tartott online jogi tréningek kapcsán a legfontosabb, az embereket leginkább aggasztó problémákról kérdeztük. A szakértő maga is meglepőnek tartja, hogy hányszor találkozik olyan emberrel, aki még mindig nincs tisztában az interneten elkövethető bűncselekmények súlyával. Sőt, azzal sem, hogy online egyáltalán lehet bűnt elkövetni. Ha mindez nem lenne elég, azt is viszonylag kevesen tudják, hogy mit tehet meg a céges IT-eszközökkel és a rajta felhalmozódott adatokkal a dolgozó, illetve maga a vállalat. Utóbbi egyébként nem árt, ha jó előre leszögezi, hogy mire lehet használni a céges számítógépet és mire nem.
Ebben az epizódban bebizonyítjuk, hogy szemléletváltással sokkal olajozottabb és jóval jövedelmezőbb szervezetté válhat bármely vállalkozás. A gyengeség szemléletet felváltó erősség szemlélet megváltást jelenthet a cégeknek, akik olyan erőforrástömegre bukkannak meglévő kollektívájukban, amire jó eséllyel nem is számítottak. Arról, hogy vezetőképzéssel, csapatépítéssel és mindezek tudományosan megalapozott stratégiáival hogyan lehet sikerre ítélni egy üzletet, az [eureka] Consulting and Games fehérgalléros ügyfélkörrel dolgozó üzleti tanácsadó cég társalapítójával, Bódi Gabriellával beszélgettünk.
2023. 04. 18., 19:10
epizód: 2023 / 5   |   hossz: 19:07
Kőkút községben egy EU-s projekt mintegy 60, szegregált településrészre szorult lakó életét változtatta meg. Alulképzett szülők nehéz körülmények közé született gyermekinek sorsát helyezték új alapokra egy építőipari cég és az önkormányzat összefogásával, hiszen egyszerre változtak meg a lakhatás és a továbbtanulás lehetőségei. Hogyan valósította meg a nehézségek ellenére is sikeresen zárult projektet a kivitelező vállalkozás, amely nem is keresett a programon, és milyen szociális hatást vár az egésztől az önkormányzat? Horváth Lászlót, a kivitelező Melio-Start Kft. ügyvezetőjét, a baranyai VOSZ elnökét, illetve Dr. Barka Tamás kőkúti jegyzőt kérdeztük.

  NÉPSZERŰ HÍREK

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS