Támad RobbinHood, veszélyben a Windows-t használók

2020. 02. 11., 15:15

A Sophos kiberbiztonsági vállalat legújabb elemzése arra mutat rá, hogy a digitális bűnözők hogyan használtak fel egy legitim harmadik féltől származó sebezhetőséget a biztonsági szoftverek törléséhez, mielőtt a RobbinHood zsarolóvírussal támadásba lendültek volna.

A RobbinHood zsarolóvírus tartalmaz egy sebezhető, valamint egy ártó célú drivert, az előbbit érvényes digitális aláírása miatt az operációs rendszer gond nélkül betölti, ezután a biztonsági hibát kihasználva már az utóbbi is betölthető. Az ártalmas driver kódjának célja a megsemmisítés, a gépen található védelmek felszámolása.

Tehát még ha a Windows rendszere teljes mértékben frissítve is van és nincsenek ismert sebezhetőségei, a RobbinHood biztosít egy kiskaput a támadók számára, amelyen keresztül megszüntethetik a védelmi intézkedéseket a zsarolóvírus támadás megelőzően.

„A két zsarolóvírus támadásról készült elemzésünk megmutatja, hogy mennyire gyorsan és veszélyesen fejlődik a fenyegetés. Első alkalommal láttuk azt, hogy egy zsarolóvírus saját maga biztosít legitim módon hitelesített, ám sebezhető harmadik féltől származó drivert egy eszköz irányításának átvételéhez, illetve a telepített biztonsági szoftver deaktiválásához. Így kikerülik azokat a funkciókat, melyeket arra terveztek, hogy az ilyen jellegű beavatkozásokat megakadályozzák. A védelem felszámolása miatt a vírus szabadon telepíthető, a zsarolóvírus pedig akadály nélkül futtatható lesz” – mondta Szappanos Gábor, a Sophos kiberbiztonsági szakértője.

Mit tehetünk, hogy elkerüljünk egy ilyen támadást?

A Sophos ezt javasolja:

Először: mivel napjaink zsarolóvírus támadásai során több technikát és taktikát is használnak, a védekezőknek számos különböző technológiát kell felvonultatnia ahhoz, hogy a támadás minél több szakaszát megzavarják, a publikus felhőt a biztonsági stratégiájukba kell integrálniuk és olyan fontos funkciókat kell aktiválniuk az endpoint biztonsági szoftverükben, mint amilyen az engedély nélküli változtatások elleni védelem is. Ha lehetséges, ezt egészítsék ki threat intelligence megoldásokkal és a fenyegetések professzionális jellegű keresésével.

Másodszor: alkalmazzunk olyan erős biztonsági intézkedéseket, mint például a többlépcsős hitelesítés, összetett jelszavak, korlátozott hozzáférési jogosultság, rendszeres frissítés és biztonsági másolatok készítése az adatokról, illetve a sebezhető távoli hozzáféréses szolgáltatások lezárása.

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2023-06-08 22:41:00
IVSZ – Digitális Vállalkozások Szövetsége néven folytatja működését a digitális gazdaságban aktív szereplők érdekképviseleti és szakmai szervezete.
2023-06-08 17:41:04
30 ingyenesen letölthető játékból 24-ben volt lehetőség a játékon belüli vásárlásra. A közbenső reklámok gyakran „jutalmakat” ígérnek, vásárlásra vagy újabb letöltésekre ösztönöznek – többek között ezeket tárták fel a Gazdasági Versenyhivatal szakértői a mobiltelefonra ingyenesen letölthető, gyermekeket célzó játékok gyorselemzése során.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

2023. 05. 29., 17:20
epizód: 2023 / 8   |   hossz: 22:26
Az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének elnökével áttekintettük az építőipar első negyedévi visszaesésének okait, és arra is megkértük, hogy vázolja az ágazat továbbiakban várható sorsát. Bár nem minden szakmabeli járt rosszul az utóbbi időben, „sok pozitívumot nehezen tudna mondani“. Az elnök tisztázta a nemzeti tüzépek körül halmozódó félreértéseket, és azt is elárulta, hogy milyen modern éptőipari megoldásokat kedvelnek az embereket, illetve melyek felfutását reméli.
Dr. Baracsi Katalin internetjogászt az általa cégek kollektívái számára tartott online jogi tréningek kapcsán a legfontosabb, az embereket leginkább aggasztó problémákról kérdeztük. A szakértő maga is meglepőnek tartja, hogy hányszor találkozik olyan emberrel, aki még mindig nincs tisztában az interneten elkövethető bűncselekmények súlyával. Sőt, azzal sem, hogy online egyáltalán lehet bűnt elkövetni. Ha mindez nem lenne elég, azt is viszonylag kevesen tudják, hogy mit tehet meg a céges IT-eszközökkel és a rajta felhalmozódott adatokkal a dolgozó, illetve maga a vállalat. Utóbbi egyébként nem árt, ha jó előre leszögezi, hogy mire lehet használni a céges számítógépet és mire nem.
Ebben az epizódban bebizonyítjuk, hogy szemléletváltással sokkal olajozottabb és jóval jövedelmezőbb szervezetté válhat bármely vállalkozás. A gyengeség szemléletet felváltó erősség szemlélet megváltást jelenthet a cégeknek, akik olyan erőforrástömegre bukkannak meglévő kollektívájukban, amire jó eséllyel nem is számítottak. Arról, hogy vezetőképzéssel, csapatépítéssel és mindezek tudományosan megalapozott stratégiáival hogyan lehet sikerre ítélni egy üzletet, az [eureka] Consulting and Games fehérgalléros ügyfélkörrel dolgozó üzleti tanácsadó cég társalapítójával, Bódi Gabriellával beszélgettünk.

  NÉPSZERŰ HÍREK

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS