Világviszonylatban is egyedülálló az a magyar fejlesztésű applikáció, amelyet két pénzügyi szakember alkotott meg, hogy segítsenek vele megalapozni a gyerekek pénzhez való viszonyát.
Hogyan magyarázzuk el a gyerekeknek a pénz értékét a mindennapokban, és mivel lehet motiválni őket? Milyen formában jelenjen meg a zsebpénz az életünkben? Ilyen kérdésekben segít az ingyenesen letölthető MoneyMate.
A magyar fejlesztésű applikáció egyedülálló funkciókkal segíti a gyerekeket a pénzük beosztásában, a szülőknek pedig átlátható, következetes jutalmazórendszert kínál.
Az általános iskolai oktatásból ugyanis régóta hiányzik a pénzügyi nevelés, míg a szülők részéről sokszor tapasztaljuk, hogy nincsenek szabályok, meghatározott keretrendszer. Ezt igyekszik megváltoztatni Kovács Gábor, aki kontrollerként számos nagyvállalat gazdálkodását segítette hatékonyabbá tenni és Pap Dávid, aki kockázatkezeléssel is foglalkozott.
A két édesapa hamar felismerte: nincs olyan gyerekeknek szóló pénzügyi applikáció, ami igazán megfelelne az igényeiknek. Ekkor döntötték el, hogy szeretnék egy saját megoldással segíteni a közösséget, szülőket és gyerekeket egyaránt.
“Amikor szülőként alkalmazásokat keresgéltünk, amelyek pénzügyi önállóságra nevelik a gyerekeket, még angol nyelven sem találtunk olyat, ami megfelelt volna az elképzeléseinknek” – mondja Pap Dávid. Ezek az appok ugyanis főleg a zsebpénz beosztása köré épültek, a szakember azonban úgy látja: az “ingyen pénz” nem feltétlenül segít a gyerekeknek megtapasztalni a pénz értékét.
Játékos jutalmazórendszer motivál a teljesítményre
A MoneyMate arra is lehetőséget ad, hogy a gyerekek akár maguk könyveljék a bevételeiket és kiadásaikat. A cél nem csupán a családon belüli pénzügyek átláthatóbbá tétele, hanem az is, hogy tudatosabb, szabadabb embereket neveljünk a gyerekeinkből, akik nem adósodnak el, így életpályát is kötetlenebbül választhatnak majd maguknak.
“Mi nem azokat a tevékenységeket erősítjük, amikről úgy gondoljuk: alap, hogy egy gyerek elvégezze, mint például, hogy rendben tartsa a szobáját. Inkább azokat, amelyek ténylegesen a javára válnak. A gyereket a rövid távú céljai elérésével motiváljuk, míg szülőként az elvárásainkat a hosszútávú célokat szem előtt tartva támasztjuk. Mindezt úgy, hogy közben pénzügyi tudatosságra is szeretnénk nevelni” – mondja az apa.
A MoneyMate a pénzgyűjtő funkciók mellett arra is lehetőséget nyújt, hogy a szülő egyéb eszközökkel is motiválja a gyerekeket: a pénz mellett így például digitális matricákat gyűjthetnek a különböző tevékenységek elvégzésével, amelyekből meghatározott darab “váltható be” egy-egy kedvezményre vagy ajándékra a szülőnél.
“A digitális matricákat mi az ötéves kisfiammal is használjuk. Fontos, hogy már akár egy óvodás gyerek szemléletében is megjelenhet, hogy a célokért meg kell küzdeni. De a matricákat a tízéves lányom is gyűjti: ő az olvasásért cserébe kapja azokat, mivel korábban nem szeretett olvasni. Amióta viszont bevezettük ezt a rendszert, a hétköznapi céljai elérésén túl szépen haladunk azzal is, hogy az olvasás a napi rutin részévé váljon” – mondja az apa, aki szerint ez a játékos rendszer abban is segít, hogy kirobbantsa a gyerekeket az xbox vagy az ipad elől.
Sikeresen megtartotta két Michelin-csillagos minősítését a tatai Platán és a budapesti Stand étterem, további nyolc vendéglátóhely pedig (köztük egy újonnan) egy Michelin-csillagot nyert el idén.
Az előadások több mint negyede a Paks II. atomerőmű-projekttel foglalkozott a Budapesten megrendezett Nukleáris Technikai Szimpóziumon.