2019 áprilisában az ipari termelés volumene 6,3 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit; munkanaphatástól megtisztított adatok alapján a termelés 6,0 százalékkal bővült – tájékoztatott a statisztikai hivatal.
Az ipari export volumene 4,9 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit. A feldolgozóipari exportértékesítés 37 százalékát képviselő járműgyártás kivitele 6,8 százalékkal emelkedett, míg a 14 százalékos súlyú számítógép, elektronikai, optikai termék gyártásáé stagnált.
Az ipar belföldi értékesítése 10,5, ezen belül a feldolgozóiparé 11,2 százalékkal nagyobb volt az előző év azonos havinál.
Az iparon belül a döntő súlyt (96 százalék) képviselő feldolgozóipar termelése 6,0, a csekély súlyú bányászaté 66 százalékkal emelkedett. Az energiaipar kibocsátása (villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás) 4,0 százalékkal nőtt, nagyrészt az előző évinél hidegebb idő hatására (az Országos Meteorológiai Szolgálat közlése szerint a 2019. áprilisi középhőmérséklet 3,4 Celsius-fokkal alacsonyabb volt a 2018. áprilisinál).
A feldolgozóipari termelés 30 százalékát képviselő járműgyártás kibocsátása 9,3 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit. A közúti gépjármű gyártás volumene 14,6, míg a közúti jármű alkatrészeinek gyártásáé 2,8 százalékkal emelkedett. A feldolgozóipari termelés 10,5 százalékát adó számítógép, elektronikai, optikai termék gyártása idén először csökkent (2,0 százalékkal). A két legjelentősebb alágazat közül az elektronikus fogyasztási cikk gyártása 13,8 százalékkal nőtt, ugyanakkor a híradástechnikai berendezés gyártása 10,4 százalékkal visszaesett. A feldolgozóipari termelésből több mint 10 százalékkal részesülő élelmiszer, ital és dohánytermék gyártásában gyorsult a növekedés üteme: a kibocsátás áprilisban 10,9 százalékkal bővült az előző év azonos hónapjához viszonyítva. A legnagyobb súlyt (26 százalék) képviselő húsfeldolgozás, -tartósítás, húskészítmény gyártása 7,6 százalékkal emelkedett. Az alágazatok közül legjobban, 40 százalékkal az igen csekély súlyú halfeldolgozás, -tartósítás bővült, de jelentősen, 21 százalékkal nőtt a második legnagyobb súlyú italgyártás is. Csak egy alágazatban, a csekély súlyú dohánygyártásban esett vissza a termelés (6,8 százalékkal). Az alágak közül a leginkább, 14,4 százalékkal a kisebb súlyú villamos berendezés gyártása nőtt, mindkét értékesítési irányban bővültek az eladások.Idén először emelkedett a kokszgyártás, kőolaj-feldolgozás kibocsátása (10,5 százalékkal), elsősorban a belföldi értékesítés kedvező alakulásának köszönhetően. Tovább bővült a termelés a közepes súlyú alágakban: a gumi-, műanyag és nemfém ásványi termék gyártása 9,1, míg a fémalapanyag és fémfeldolgozási terméké 2,9 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. Hasonlóan az előző hónaphoz, a legnagyobb mértékben, 16,4 százalékkal a legkisebb súlyú textília, ruházat, bőr és bőrtermék gyártása csökkent; a szakágazatok döntő többségében visszaesés történt.
A régiók közül az ipari termelés csak Észak-Magyarországon csökkent (1,0 százalékkal), a többi régióban 3,4 és 13,9 százalék közötti volumennövekedést regisztráltunk, a legnagyobb mértékűt Pest régióban.
A megfigyelt feldolgozóipari ágazatok összes új rendelésének volumene 1,3 százalékkal kisebb volt a 2018. áprilisinál. Az új belföldi rendelések 11,1 nőttek, ugyanakkor az új exportrendelések 3,3 százalékkal csökkentek. Az összes rendelésállomány április végén 8,2 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit. (KSH)
Idén már ötödik alkalommal rendezték meg Az Év Szaloncukra versenyt, amin az összes hazai szaloncukrokat gyártó cukrászda és gyártó szaloncukrai ringbe szállhattak.
Az előadások több mint negyede a Paks II. atomerőmű-projekttel foglalkozott a Budapesten megrendezett Nukleáris Technikai Szimpóziumon.