Az egy évvel korábbi 5,6 százalékos növekedést követően 2020-ban 6,1 százalékkal csökkent az ipari termelés – tájékoztatott a KSH; a statisztikai hivatal a részletes ágazati adatokat is közzétette.
A három nemzetgazdasági ág közül a csekély súlyú bányászat kibocsátása 26, a feldolgozóiparé 6,0 százalékkal csökkent, ugyanakkor az energiaiparé 1,4 százalékkal nőtt 2019-hez viszonyítva.
A feldolgozóiparban folyó áron közel 33 ezer milliárd forint termelési értéket állítottak elő 2020-ban. A termelés volumene márciustól augusztusig folyamatosan elmaradt az egy évvel korábbitól. A legnagyobb mértékű visszaesés (38 százalék) áprilisban volt, amikor több üzemben – köztük a magyar ipar meghatározó gyáraiban – átmenetileg teljesen leállították a termelést. A feldolgozóipar tizenhárom alága közül csak négyben bővült a termelés, a többiben 3,1 és 17,0 százalék közötti volumencsökkenést regisztráltunk. A három legnagyobb alág közül a legjelentősebb járműgyártás kibocsátása 11,2 százalékkal visszaesett, míg a számítógép, elektronikai, optikai termék gyártásáé 0,8, az élelmiszer, ital és dohánytermék gyártásáé 1,0 százalékkal nőtt.
Az ipari export 5,5 százalékkal kisebb volt az egy évvel korábbinál (2019-ben 6,6 százalékos volumennövekedést mértünk). A teljes ipari értékesítés 64, a feldolgozóipari értékesítés 74 százaléka származott külpiaci eladásokból. A feldolgozóipari export 5,3 százalékkal csökkent az előző évhez viszonyítva. Ezen belül a 34 százalékos súlyt képviselő járműgyártásban 11,0 százalékkal visszaesett a kivitel volumene (bár az év utolsó négy hónapjában már növekedést mértünk). A második legnagyobb, 17 százalékos részarányú számítógép-, elektronikai-, optikaitermék-gyártás exportja 0,9 százalékkal emelkedett.
Az ipar belföldi értékesítése 5,1, ezen belül a feldolgozóiparé 7,7 százalékkal csökkent. A feldolgozóipar belföldi értékesítésének legnagyobb részét, 26 százalékát adó élelmiszer, ital és dohánytermék gyártásának hazai eladásai gyakorlatilag az előző év szintjén maradtak. A második legnagyobb (13 százalékos) súlyú gumi-, műanyag és nemfém ásványi termék gyártásának a belföldi eladásai 2020-ban azonban 11,6 százalékkal visszaestek.
Az ipari termelés csak Észak-Alföldön, 6,5 százalékkal és Pest régióban, 1,5 százalékkal nőtt, mialatt a többi régióban 3,3 és 11,0 százalék közötti volumencsökkenést mértünk, a legnagyobb mértékűt Nyugat-Dunántúlon. (KSH)
Sikeresen megtartotta két Michelin-csillagos minősítését a tatai Platán és a budapesti Stand étterem, további nyolc vendéglátóhely pedig (köztük egy újonnan) egy Michelin-csillagot nyert el idén.
A tartály legösszetettebb formájú csonkzónái elkészültek; a csonkgyűrűk és a további fő elemek egyenként elvégzett minőségügyi átvétele után azok további megmunkálására és a tartály összeállítására az AEM-Technologies volgodonszki gyárában kerül sor.