Ipar, 2020: itt vannak a részletes adatok

2021. 02. 12., 10:00

Az egy évvel korábbi 5,6 százalékos növekedést követően 2020-ban 6,1 százalékkal csökkent az ipari termelés – tájékoztatott a KSH; a statisztikai hivatal a részletes ágazati adatokat is közzétette.

A három nemzetgazdasági ág közül a csekély súlyú bányászat kibocsátása 26, a feldolgozóiparé 6,0 százalékkal csökkent, ugyanakkor az energiaiparé 1,4 százalékkal nőtt 2019-hez viszonyítva.

feldolgozóiparban folyó áron közel 33 ezer milliárd forint termelési értéket állítottak elő 2020-ban. A termelés volumene márciustól augusztusig folyamatosan elmaradt az egy évvel korábbitól. A legnagyobb mértékű visszaesés (38 százalék) áprilisban volt, amikor több üzemben – köztük a magyar ipar meghatározó gyáraiban – átmenetileg teljesen leállították a termelést. A feldolgozóipar tizenhárom alága közül csak négyben bővült a termelés, a többiben 3,1 és 17,0 százalék közötti volumencsökkenést regisztráltunk. A három legnagyobb alág közül a legjelentősebb járműgyártás kibocsátása 11,2 százalékkal visszaesett, míg a számítógép, elektronikai, optikai termék gyártásáé 0,8, az élelmiszer, ital és dohánytermék gyártásáé 1,0 százalékkal nőtt.

Az ipari export 5,5 százalékkal kisebb volt az egy évvel korábbinál (2019-ben 6,6 százalékos volumennövekedést mértünk). A teljes ipari értékesítés 64, a feldolgozóipari értékesítés 74 százaléka származott külpiaci eladásokból. A feldolgozóipari export 5,3 százalékkal csökkent az előző évhez viszonyítva. Ezen belül a 34 százalékos súlyt képviselő járműgyártásban 11,0 százalékkal visszaesett a kivitel volumene (bár az év utolsó négy hónapjában már növekedést mértünk). A második legnagyobb, 17 százalékos részarányú számítógép-, elektronikai-, optikaitermék-gyártás exportja 0,9 százalékkal emelkedett.

Az ipar belföldi értékesítése 5,1, ezen belül a feldolgozóiparé 7,7 százalékkal csökkent. A feldolgozóipar belföldi értékesítésének legnagyobb részét, 26 százalékát adó élelmiszer, ital és dohánytermék gyártásának hazai eladásai gyakorlatilag az előző év szintjén maradtak. A második legnagyobb (13 százalékos) súlyú gumi-, műanyag és nemfém ásványi termék gyártásának a belföldi eladásai 2020-ban azonban 11,6 százalékkal visszaestek.

Az ipari termelés csak Észak-Alföldön, 6,5 százalékkal és Pest régióban, 1,5 százalékkal nőtt, mialatt a többi régióban 3,3 és 11,0 százalék közötti volumencsökkenést mértünk, a legnagyobb mértékűt Nyugat-Dunántúlon. (KSH)

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 12. 05., 10:05
Nagyon viszik a lakossági hiteleket az ügyfelek a bankoktól. A személyi kölcsönöknél az idei év mindenképpen rekordot hoz, de a lakáshiteleknél is nagy esély van erre. A babaváró támogatás iránti kereslet is megugrott hirtelen, hajrázhatnak azok, akiknek jövőre már nem jár ebből a nulla százalékos hitelből – derül ki a Bank360.hu elemzéséből.
2024-12-05 21:05:00
A Magyar Innovációs Szövetség 33. alkalommal hirdette meg kis-, közép- és nagyvállalatok számára a Magyar Innovációs Nagydíjat, amelyre a cégek a gyakorlatban is megvalósult, 2024. évben mérhető üzleti hasznot hozó innovációs projektekkel nevezhetnek.
2024-12-05 15:05:00
A 2025-re vonatkozó kilátásaikat tekintve a munkáltatók inkább optimisták, de egyelőre óvatosan nyilatkoznak a létszámbővítési terveikről. A legnagyobb kihívásuk jelenleg megtalálni azokat a szakmailag megfelelő jelölteket, akik beillenek a cégkultúrába, miközben meg kell birkózniuk a jelentkezők magas bérigényeivel is – derült ki a Profession.hu elemzéséből.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

2024. 12. 04., 12:30
epizód: 2024 / 23   |   hossz: 20:22
A PwC Magyarország által, a Publicis Groupe Hungary megrendelésére készült kutatás szerint a Black Friday a korábbi 1–2 napról mára hosszabb kampányidőszakká nőtte ki magát. A vásárlók jelentős részét ennek ellenére nem befolyásolja az akciókkal teli esemény, az emberek egyre jobban hajlanak a tervezett vásárlásra, ahelyett, hogy hirtelen ingerek hatására költenének. Horváth Rita, a Publicis Groupe Hungary Chief Media Officere részletesen bemutatja, hogy mennyire elégedettek a vásárlók a promóciókkal, mennyire népszerűek a körükben a külföldi webshopok vagy éppen maga az online vásárlás, és hogy milyen körülmények miatt maradhatnak távol az év végi akcióktól.
A nyugdíjpénztárak vagyona nem várt mértékben gyarapodott az idén – jelezte az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetsége (ÖPOSZ), amely szerint az öngondoskodók korábban egyetlen esztendő harmadik negyedében sem tettek félre olyan magas összeget egészségügyi és nyugdíjcélra, mint 2024-ben. Dr. Kravalik Gábor, az ÖPOSZ főtitkára ebben az epizódban vezeti le a kedvező tendencia okait, azt, hogy milyen motivációs tényezők vezettek a remek eredményhez, valamint azt is, hogy milyen módon és melyik korosztály pénzügyi tudatosságát lehetne még növelni.
2024. 11. 06., 09:35
epizód: 2024 / 21   |   hossz: 28:39
Az I. Nyílt Magyar Sommelier Bajnokság „Best Young Sommelier” kategóriájának idei győztese, Novák Dávid örömmel kampányol a borfogyasztás mint kulináris élmény mellett, hiszen egy jól kiválasztott ital új dimenzióval gazdagítja az étkezést. Az ízek és aromák összjátékának ismeretéhez hatalmas elméleti tudás kell, de az igazi kihívás az, hogy ráérezzen a vendég személyes preferenciáira. A VIRTU Restaurant sommelier-je cukrász múltjából és külföldi tapasztalataiból merítve vált profivá, pedig még csak a húszas éveit tapossa. Ebben az epizódban e különleges szakma szépségeiről és a borfogyasztás szertartásáról is mesél.

  Rovathírek: GUSTO

Idén már ötödik alkalommal rendezték meg Az Év Szaloncukra versenyt, amin az összes hazai szaloncukrokat gyártó cukrászda és gyártó szaloncukrai ringbe szállhattak.

  Rovathírek: ATOMBUSINESS