Egy-egy népszerűbb kávézó reggeli forgalmát tekintve nem tűnik túlzónak a megállapítás, hogy ma a világot a kávé tartja mozgásban. Igaz, nem mindegy, hogyan.
A forgalom jelentős részét a papírpoharas, elviteles italok teszik ki, becslések szerint egy évben világszinten nagyjából 500 milliárd ilyen poharat használunk el – írja a Gusto.
Az eldobható papírpoharak leváltására több lehetőségünk van, a legegyszerűbb a saját elviteles csésze. Ilyen gondolatok mentén indult a HuskeeCup története. Az alapötlet az volt, hogy természetes anyagot felhasználva készítsenek többször felhasználható csészét. Elsőként Ausztráliában kezdhették használni a kávézók és a vendégek a HuskeeCupot.
Ausztráliában bevezették a csererendszert. Tehát az ember egyszerűen leadja rendeléskor az akár elmosatlan csészéjét, ami helyett a kávézó a saját készletéből egy tisztába tölti a kávét.
Ez a rendszer fogta meg a budapesti Bloom Coffee tulajdonosát, Miklosik Istvánt. „Elsődleges szempont volt a választásnál az, hogy fenntartható a termék. Mindemellett az is fontos, hogy jól nézzen ki, hiszen akkor válhat igazán sikeressé, ha szeretik a vendégek a csészéket. A legjobbkor vettük fel a kapcsolatot az ausztrálokkal, épp most tervezik az európai csererendszer-hálózat kiépítését.”
Megkerestek több budapesti specialty kávézót, első körben 11-en vállalták, hogy csatlakoznak, és cserélik a csészéket.
Az itthoni hivatalos startnak a Föld napját választották, mostantól ha valaki megvásárol egy HuskeeCupot, 11 budapesti kávézóban tudja használni a csészéjét, ezzel akár évi több száz papírpohárral kevesebb hulladékot termel egy-egy ember.
A 11 kávézó, ahol mostantól fenntarthatóbban kávézhatunk:
Sikeresen megtartotta két Michelin-csillagos minősítését a tatai Platán és a budapesti Stand étterem, további nyolc vendéglátóhely pedig (köztük egy újonnan) egy Michelin-csillagot nyert el idén.
A tartály legösszetettebb formájú csonkzónái elkészültek; a csonkgyűrűk és a további fő elemek egyenként elvégzett minőségügyi átvétele után azok további megmunkálására és a tartály összeállítására az AEM-Technologies volgodonszki gyárában kerül sor.