GVH-javaslat: ezzel a gyakorlattal „célszerű önkéntesen felhagyni”

2021. 05. 14., 19:15

A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) tudomására jutott, hogy egy sport vállalkozások érdekképviseletét ellátó országos szövetség ajánlott minimál-árakat vezetne be annak érdekében, hogy tagjai elkerüljék a gazdaság újranyitásával együtt járó éles árversenyt. A versenyhatóság felhívta a szövetség figyelmét arra, hogy az ilyen magatartás a versenykorlátozást tiltó szabályokba ütközhet, ezért célszerű önkéntesen felhagyni ezzel a tervezett gyakorlattal.

Nyilvánvaló, hogy a járványhelyzet számos ágazatot hátrányosan érint. E szektorok szereplői fokozottan próbálják pótolni a szolgáltatások kieséséből származó veszteségeiket. Mindeközben óhatatlanul felbukkanhatnak olyan üzleti megoldások is, amelyek a versenyjogi tilalmak valamelyikébe ütközhetnek.

Érthető és támogatható törekvés, hogy az egyes ágazatok érdekeit tömörítő szakmai szövetségek segítséget próbálnak nyújtani tagjaiknak a válsághelyzet túlélésében, illetve a mielőbbi gazdasági regenerálódásban. Számos ágazatban maga az újranyitás is nagy megterhelést jelent, hiszen sok piaci szereplő ki van téve a tőke, illetve a munkaerő hiányának. Ezzel párhuzamosan azonban a potenciális fogyasztók jelentős része is szenved a jövedelemkieséstől. E körülményekre figyelemmel a nemzeti versenyhatóság kiemelten figyel minden olyan magatartást, amely a felmerülő többletterhek egy részét összehangolt árazás útján próbálja meg a fogyasztókra hárítani: az ilyen jellegű összejátszások ugyanis kartellnek – szigorúan tiltott, súlyos társadalmi károkat okozó versenykorlátozó megállapodásnak – minősülhetnek. A GVH korábban már felhívta a figyelmet, hogy a szakmai szervezeteknek, szövetségeknek, kamaráknak is be kell tartaniuk a versenyjogi előírásokat: az érdekképviselet nem jelentheti az árverseny „moderálását” vagy kiiktatását.

A GVH fokozott figyelemmel kíséri a gazdaság újranyitását, hiszen ebben az időszakban számos vállalkozás célozhatja meg a versenyhatások mérsékléséből származó potenciális nyereségtöbbletet. Figyelembe véve a vállalkozások és a lakosság számos rétegének nehéz helyzetét, a versenyhatóság pártolja az olyan megoldásokat, amelyek a valószínűsíthető jogsértések önkéntes korrekciójához vezetnek. Akik azonban kitartanak a tiltott gyakorlatok mellett, a hatóság határozott fellépésére számíthatnak. (GVH)

Ha tetszett a cikk, kövesse az ÜZLETEMET
a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 10. 10., 10:10
A munkaviszony többféleképpen szűnhet meg. Lehet munkáltatói vagy munkavállalói felmondás, de a felek közös megegyezéssel is dönthetnek a munkakapcsolat végéről. Olyan is lehetséges, hogy felmondás közös megegyezéssel? Vagy itt már valami nem stimmel? – teszi fel (és válaszolja meg) a kérdést dr. Kocsis Ildikó ügyvéd, vitarendezési szakjogász.
2024-10-10 21:50:00
A Helyreállítási és Rezilienciaépítési Eszköz (RRF) – az EU helyreállítási alapjának, a NextGenerationEU-nak a központi eleme – továbbra is eredményesen működik. A végrehajtása gyorsul, és folyamatos reformokat és beruházásokat ösztönöz a tagállamokban – olvasható az Európai Bizottság közleményében.

  BIZNISZPLUSZ PODCAST

Bár a neobankok és a nemzetközi trendek azt erősítik, hogy a mikro-, kis- és középvállalkozások vezetői ne pénzügyi operatív teendőkbe öljék a drága idejüket ahelyett, amihez igazán értenek, az ehhez szükség digitális megoldások hazánkban még nem vagy csak ritkán hozzáférhetőek. Lemák Gábor, a FinTechShow-t szervező FinTech Group társalapítója ezért tartja fontosnak, hogy a rendezvényükön megvizsgálhatják: ki, hogyan és mit tehet azért, hogy a mikrovállalkozások és kkv-k pénzügyei sokkal egyszerűbben intézhetőek legyenek. Rá is mutatott néhány olyan digitális gyakorlatra, ami kellően jövőbe mutató ahhoz, hogy a hazai vállalkozások is alkalmazzák végre.
A vendéglátóipari vezetők részéről a feladatok delegálásának hiánya az egyik legsúlyosabb probléma, ami miatt nehezen áll talpra az ágazat a COVID utáni években. Továbbra is érezteti hatását, hogy a pandémia szétverte a jól kialakult szakmai közösségeket, a vendéglátósok már nem vagy alig járnak össze eszmecserére és a tudás átadására, amiből pedig kölcsönösen, mindenki profitálhatna. Persze erre a helyzetre is van megoldás: hozzá kell látni a céges mikroközösségek, aztán a nagyobb együttműködések felépítéséhez – osztotta meg a BizniszPlusz csatornával Gréczi Szilárd, a Skill Trade operatív és projektmenedzsere.
A legtöbb munkavállaló nem díjazná, ha a home office határait szűkebbre szabná a munkahelyük, de a felük csak emiatt azért nem mondana fel – legalábbis rögtön. A cégek nem kapkodnak a keretek módosításával, amit valószínűleg jól tesznek, pedig az alkalmazottakat aligha érné váratlanul. Milyen arányban morzsolódnának le a dolgozók a távmunka elvételével? Milyen előnyeit és hátrányait érzik a pandémiából örökölt gyakorlatnak napjainkban? A Profession.hu felmérte, Dencső Blanka piackutatási és üzletfejlesztési szakértő pedig összefoglalta, mire érdemes számítani home office fronton a közeljövőben.

  Rovathírek: GUSTO

  Rovathírek: ATOMBUSINESS